Полтавська міська рада розгляне питання ліквідації районних у місті рад – результат публічної консультації

04 Листопада 2019
Полтавська міська рада розгляне питання ліквідації районних у місті рад – результат публічної консультації
Головна > Публічні консультації в громадах > Полтавська міська рада розгляне питання ліквідації районних у місті рад – результат публічної консультації

На найближчій сесії депутати Полтавської міської ради розглянуть питання про ліквідацію районних рад. Про це домовилися на публічній консультації із заінтересованими сторонами, яку 31 жовтня 2019 року організувала ГО “Центр UA”.

На консультації представники місцевої влади, громадських організацій та жителі Полтави обговорили доцільність існування районних у м. Полтаві рад. Наразі існує дисбаланс розподілу повноважень між міською та районними в місті радами. Останні мають обмежений функціонал і часто дублюють функції міської ради. При цьому фонд оплати праці керівництва рад є суттєвим навантаженням на бюджет міста. Великі площі комунальних приміщень, у яких розміщуються районні ради, використовуються неефективно. А посади у виконкомах районних рад можуть використовувати як засіб політичного впливу у місті.

Голова Полтавської філії суспільної служби України Ганна Кіященко запропонувала ліквідувати ради, оскільки вони фактично не надають послуг населенню.

“Функціонування однієї ради всередині іншої – це абсурд. Бюджет приймає міська рада, визначає його розподіл. А що робить районна рада – незрозуміло. Треба ліквідувати цю бюрократичну надбудову. І депутатів, які захищають власні інтереси у районних радах”.

Її ідею підтримала голова громадської організації “Нова Полтава” Юлія Городчаніна, але наголосила, що йдеться не про ліквідацію всієї структури, а про реорганізацію роботи, зокрема що стосується керівництва і виконавчих комітетів рад.

“Ми вже декілька років працюємо з органами самоорганізації населення. І питання ліквідації районних рад складається з кількох частин. Ми не кажемо, що потрібно розігнати всіх. Наприклад, питання соціального захисту нікуди не дінеться”. 

Ідею ліквідувати виконавчі органи районних у місті рад підтримали і присутні на консультації представники міської влади. Наприклад, заступник міського голови з юридичних питань Іван Сватенко вважає процесі ліквідації районних рад неминучим.

“Я сприймаю ліквідацію районних рад як подію, яка неминуче настане. Реформа децентралізації передбачає трирівневий організації адміністративно-територіального устрою – громади, округи і регіони. І наявність громад у громадах там не передбачено. Тобто міська рада буде найнижчим рівнем”. 

Також, за його словами, у міській раді вже обговорювали це питання. І вже готові з початку нового року формувати бачення щодо кількості людей для виконання тих самих повноважень у міській раді.

“Люди, які виконували ці обов’язки, нікуди не дінуться. Спеціалістів у нас не так багато. Можливо, вони перейдуть у підпорядкування міських структур. Можливо це буде не управління, а відділи по районах”. 

Депутат Полтавської міської ради Вадим Ямщиков каже, що реформа децентралізації може не завершитися до наступних місцевих виборів. І тому доцільно прийняти рішення міської ради про ліквідацію рад до того часу, поки розпочнеться підготовка до місцевих виборів. 

“За півроку до завершення каденції потрібно прийняти таке рішення, щоб не запустився процес підготовки до виборів. Адже якщо вибори будуть, до прикладу, вже навесні, то це питання важливо вирішити вже”.

І додав, що його колега по фракції Юліан Матвійчук на найближчу сесію винесе проект рішення про ліквідацію районних рад у місті. А також запропонував створити на їхній базі Центри надання адміністративних послуг.

“На базі міської і районних рад треба створити ЦНАПи і надати їм максимум повноважень. На перших поверхах рад мають бути комфортні Центри надання адміністративних і різних послуг, де на першому поверсі працівники спілкуються з людьми щодо послуг, а на другому виконують свої робочі обов’язки працівники”.

Учасники консультації погодилися, що такий підхід допоможе уникнути дисгармоніії в загальному управлінні містом. На завершення заходу регіональна координаторка ГО “Центр UA” Альона Гончаренко підсумувала висловлені “за” і “проти” аргументи.

“Райради самі по собі не є злом, але є питання в регулюванні повноважень та раціональності використання коштів. Від реорганізації їхньої роботи виграє і місто в цілому, і кожен полтавець як отримувач послуг”.

Проект реалізується за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку “U-LEAD з Європою”, що спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. Програма співпрацює з Мінрегіоном у формуванні багаторівневої системи управління, яка є прозорою, підзвітною та реагує на потреби громадян.

Полтавська міська рада розгляне питання ліквідації районних у місті рад – результат публічної консультації