Ініціативна група розпочне підготовку до святкування 100-ліття з дня народження Пауля Целана – результат публічної консультації

08 Листопада 2019
Ініціативна група розпочне підготовку до святкування 100-ліття з дня народження Пауля Целана – результат публічної консультації
Головна > Публічні консультації в громадах > Ініціативна група розпочне підготовку до святкування 100-ліття з дня народження Пауля Целана – результат публічної консультації

У місті Чернівці влада та громадськість планують спільно створити культурний проект, як зразок вдалої кооперації усіх зацікавлених сторін. На публічній консультації 31 жовтня 2019 року представники та представниці міської ради, громадських організацій, культурні діячі та активні громадяни дійшли згоди у необхідності об’єднання ідей та ресурсів задля створення якісного культурного продукту. Створена ініціативна група вже наступного тижня розпочне свою роботу.  

Те, що у Чернівцях відсутня ефективна комунікація влади та громадських чи бізнес-ініціатив у культурній сфері часто призводить до появи неякісного культурного продукту та репутаційних втрат.  Вдосконалення культурної політики в місті також неможливе без вироблення механізмів спільної діяльності органів влади та громадських організацій, 

На думку Ольги Обершт,  представниці ГО “Центр UA” у Чернівецькій області, якщо проблему не вирішувати, то, з одного боку, місто продовжить неефективно витрачати кошти, а з іншого – Чернівці втратять свій потенціал як “міста культури”. 

Її підтримав Олександр Паскар, заступник Чернівецького міського голови, а також додав, що влада завжди відкрита до співпраці, але також важливо прораховувати результат будь-яких активностей: 

“Питання у тому, що саме пропонує громадськість та як завчасно. Місто фінансує кілька культурних заходів, певні пропозиції ми не можемо забезпечити фінансуванням через процедурні моменти, а про деякі ми навіть не здогадуємося. Проте під співпрацею можна розуміти не лише питання бюджетування”.

Під час обговорення учасники консультації звернули увагу, що залучення громадських об’єднань до культурної політики міста можливе як шляхом нормативно-правового регулювання, так і через конкретні культурно-мистецькі проекти, тематичні опитування, коли ініціативу виявляє власне громадський сектор. 

“Для організації заходів у місті завжди створюються організаційні комітети. Якщо в силу певних обставин їхня діяльність не є ефективною, то чи не варто переглянути механізм їхнього формування, якщо говоримо про нормативні та процедурні речі? Можливо, варто запропонувати інші альтернативи?”, – прокоментував Михайло Андрусяк, культурний діяч.

Серед альтернатив була можливість ухвалення рішення про створення організаційного комітету мистецьких заходів, фестивалів тощо на постійній основі за участі влади, громадських діячів, митців та бізнесу.

Ініціативна група розпочне підготовку до святкування 100-ліття з дня народження Пауля Целана – результат публічної консультації

Андрій Тужиков, куратор формації “Лабораторія культури”, звернув увагу, що культура не є однорідною, адже має багато напрямків: урбаністика, музика, театр, літературна спадщина тощо. Тому кожен спеціаліст не може бути компетентним у усіх сферах.

“Створення оргкомітету на постійній основі не може гарантувати появи якісного продукту. Питання більше у тому, як ми можемо об’єднати наші ідеї та ресурси. Адже міська рада – це не лише бюджет, це й комунальні приміщення та простори”.

Однак, начальниця управління культури міської ради Юлія Сафтенко підкреслила, що є перелік заходів, які включені в програму розвитку культури та під них розписане фінансування.

“Якщо ж говорити про інші проекти, то варто зважати на процедурні моменти та обмеженість бюджету. Проте співпрацювати потрібно, управління відкрите до пропозицій. Також на балансі управління справді є багато закладів, простір яких громадськість може використовувати. Головне, мати чітке уявлення, для чого”.

На консультації учасники погодились, що ідея організації святкувань 100-ліття Пауля Целана на часі та потребує включеності усіх сторін. Сергій Нежурбіда, начальник відділу міжнародних відносин міської ради запропонував утворити ініціативну групу, яка напрацює перелік заходів та запит до міської ради щодо необхідної допомоги. Літературна корпорація MERIDIAN CZERNOWITZ, яка має багаторічний досвід у менеджменті потужних культурних проектів, згідно з домовленностями має її очолити. 

Заступник міського голови Олександр Паскар зазначив, що міська рада сподівається на плідну співпрацю, а ініціативна група може покластися на підтримку міської влади:

“Будемо чекати пропозицій від ініціативної групи та разом розвивати культуру міста Чернівців. Адже справді відособлена організація заходів влади та представників громади призводить до втрати масштабу та якості”.

У результаті обговорення вирішили, що формалізувати співпрацю влади та жителів міста під час організації культурних заходів не варто,  натомість більш важливими є неформальні обговорення. Тому ініціативна група спільно з міською владою розроблять концепт святкування 100-ліття з дня народження відомого чернівецького поета та перекладача Пауля Целана.