
Парламент увійшов у розгляд закону про гральний бізнес і присвятив цьому цілий пленарний тиждень. Кабмін сконцентрувався на питаннях кадрової політики. Тому в центрі української політики цього тижня президент. Його ж ініціативи матимуть значний вплив на життя громадян.
Які рішення ухвалив президент Зеленський?
Затвердив порядок ротації членів регулятора комунальних послуг
На кого вплине: громадян, підприємства, працівників і членів Нацкомісії з енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), Кабмін.
Що змінює: затверджує щорічну (до 2025 року) ротацію членів регулятора з комунальних послуг – щороку Кабмін буде призначати все більшу кількість членів НКРЕКП. Наразі усіх членів цього органу призначає президент.
Чому важливо: Конституційний Суд ухвалив рішення, яким визнав неконституційними повноваження президента призначати членів регулятора з комунальних послуг і впливати на цю сферу. Це має робити Кабмін, оскільки НКРЕКП – орган виконавчої влади. На виконання цього рішення парламент ухвалив зміни, якими мав привести закон про регулятора у відповідність до Конституції.
Що не так:
-
президент, відповідно до Конституції, не має повноважень призначати членів державних регуляторів чи визначати порядок їхньої ротації. Тому дії президента є неконституційними
-
зміни, які мали б привести закон про регулятор у відповідність Конституції, навпаки її порушують. Парламент не може наділяти президента повноваженнями про які не написано в Конституції. Авторами цього проєкту були Андрій Герус, Андрій Жупанин та Олег Семінський (всі — члени фракції “Слуга народу”).
Зареєстрував подання про звільнення голови Нацбанку
На кого вплине: громадян, бізнес, банки, банківські установи, Кабмін.
Що змінює: звільняє Яківа Смолія з посади голови Нацбанку.
Чому важливо: Нацбанк – державний регулятор, який проводить державну політику у сферах грошового обігу, регулювання банківської діяльності тощо. Незалежність від політичних процесів, політиків, президента, парламенту чи уряду – основа якісної роботи Нацбанку.
Що не так: у своїй заяві Яків Смолій скаржиться на систематичний політичний тиск, що унеможливлює нормальну роботу Нацбанку.
Що далі: нардепи найближчим часом мають розглянути подання президента. Вони можуть як підтримати пропозицію президента, так і відхилити її.
Що ще: заяву про відставку також написав Юрій Терентьєв, голова Антимонопольного комітету – іншої важливої державної інституції, яка покликана захищати ринок від монополій. Але потім він відкликав свою заяву.
Притягнув до відповідальності голову Сумської ОДА
На кого вплине: Романа Грищенка – голову Сумської ОДА.
Що змінює: за недоліки в роботі з добору кандидатур на посади керівників місцевих державних адміністрацій оголошена догана голові Сумської ОДА.
Що не так: місцеві державні адміністрації – представники виконавчої влади на місцях. Зважаючи на те, що Кабмін – вищий орган виконавчої влади, а президент не належить до цієї гілки влади, то й притягати до відповідальності за неналежне виконання своїх повноважень мав би саме Кабмін.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати