Звільнення голови Нацбанку, ротація членів регулятора комунальних послуг та покарання голів ОДА – що робив президент

03 Липня 2020
Звільнення голови Нацбанку, ротація членів регулятора комунальних послуг та покарання голів ОДА – що робив президент
Головна > Моніторинг рішень > Звільнення голови Нацбанку, ротація членів регулятора комунальних послуг та покарання голів ОДА – що робив президент

Парламент увійшов у розгляд закону про гральний бізнес і присвятив цьому цілий пленарний тиждень. Кабмін сконцентрувався на питаннях кадрової політики. Тому в центрі української політики цього тижня  президент. Його ж ініціативи матимуть значний вплив на життя громадян.   

Які рішення ухвалив президент Зеленський? 

Затвердив порядок ротації членів регулятора комунальних послуг

На кого вплине: громадян, підприємства, працівників і членів Нацкомісії з енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), Кабмін. 

Що змінює: затверджує щорічну (до 2025 року) ротацію членів регулятора з комунальних послуг – щороку Кабмін буде призначати все більшу кількість членів НКРЕКП. Наразі усіх членів цього органу призначає президент. 

Чому важливо: Конституційний Суд ухвалив рішення, яким визнав неконституційними повноваження президента призначати членів регулятора з комунальних послуг і впливати на цю сферу. Це має робити Кабмін, оскільки НКРЕКП  орган виконавчої владиНа виконання цього рішення парламент ухвалив зміни, якими мав привести закон про регулятора у відповідність до Конституції. 

Що не так: 

  • президент, відповідно до Конституції,  не має повноважень призначати членів державних регуляторів чи визначати порядок їхньої ротації. Тому дії президента є неконституційними 

  • зміни які мали б привести закон про регулятор у відповідність Конституції, навпаки її порушуютьПарламент не може наділяти президента повноваженнями про які не написано в Конституції. Авторами цього проєкту були Андрій ГерусАндрій Жупанин та Олег Семінський (всі — члени фракції “Слуга народу”).  

 

Зареєстрував подання про звільнення голови Нацбанку

На кого вплине: громадян, бізнес, банки, банківські установи, Кабмін. 

Що змінює: звільняє Яківа Смолія з посади голови Нацбанку. 

Чому важливо: Нацбанк  державний регулятор, який проводить державну політику у сферах грошового обігу, регулювання банківської діяльності тощо. Незалежність від політичних процесів, політиків, президента, парламенту чи уряду  основа якісної роботи Нацбанку. 

Що не так: у своїй заяві Яків Смолій скаржиться на систематичний політичний тиск, що унеможливлює нормальну роботу Нацбанку. 

Що далінардепи найближчим часом мають розглянути подання президента. Вони можуть як підтримати пропозицію президента, так і відхилити її.  

Що ще: заяву про відставку також написав Юрій Терентьєв, голова Антимонопольного комітету  іншої важливої державної інституції, яка покликана захищати ринок від монополій. Але потім він відкликав свою заяву. 

 

Притягнув до відповідальності голову Сумської ОДА

На кого вплине: Романа Грищенка  голову Сумської ОДА. 

Що змінює: за недоліки в роботі з добору кандидатур на посади керівників місцевих державних адміністрацій оголошена догана голові Сумської ОДА. 

Що не такмісцеві державні адміністрації  представники виконавчої влади на місцях. Зважаючи на те, що Кабмін  вищий орган виконавчої влади, а президент не належить до цієї гілки влади, то й притягати до відповідальності за неналежне виконання своїх повноважень мав би  саме Кабмін.