
Цей тиждень ознаменується проведенням саміту Україна-НАТО та зустріччю президентів Сполучених Штатів Америки та Російської Федерації. За наслідками саміту українським посадовцям вказали на проблеми з реалізацією реформ в сфері безпеки та оборони, а на зустрічі Джо Байден висловив прихильність суверенітету і територіальній цілісності України.
Натомість українські парламентарі почали процес відстрочки дії певних норм закону про мову, уряд ухвалив важливе рішення для місцевого самоврядування, а президент вчергове вийшов за межі своїх повноважень, створюючи паралельні до виконавчої влади структури.
Готуються відтермінувати мовні квоти на телебаченні (5554, 5554-1)
Яка стадія: включили до порядку денного.
На кого вплине: власників і працівників телеканалів, кінотеатрів, театрів, мовного омбудсмена, глядачів.
Що змінює:
- пропонує відтермінувати набрання чинності вимоги про 90% українського дубляжу фільмів у кіно та на телебаченні на 2 місяці після закінчення карантину
- в альтернативному проєкті пропонують відтермінувати набрання чинності вимог про 90% дубляжу фільмів у кіно та на телебаченні, а також вимогу проведення культурно-мистецьких, розважальних та видовищних заходів державною мовою ще на рік, але не раніше ніж через 2 місяці після закінчення карантину.
Чому важливо: 16 липня 2021 року мають набрати чинності вимоги щодо державної мови у сфері культури. Зокрема, будуть встановлені вимоги щодо обов’язкового використання української мови в культурно-мистецьких, розважальних, видовищних заходах, афішах, музеях, виставках, туристичному та екскурсійному обслуговуванні.
Що не так:
- рішення пропонують ухвалити в останній момент, пояснюючи його витратами кіно-телеіндустрії через коронавірус. Про впровадження цієї зміни відомо з моменту ухвалення закону про мову – більше 2 років
- пропозиції нардепів порушують принцип правової визначеності, коли кожен громадянин та суб’єкт господарювання має розуміти, коли набирають чинності норми
- уряд днями продовжив карантин до 31 серпня і може ще не раз ухвалити аналогічні рішення. З чинними темпами вакцинації карантинні обмеження можуть тривати й наступного року.
Хто підтримав: 212 нардепів з фракції “Слуга народу”, 5 – з “Голосу” та 10 позафракційних.
Що далі: нардепи продовжать роботу над законопроєктами і зможуть їх як доопрацювати, так і відхилити. На це у них ще є два чергових пленарних тижні до закінчення сесії.
Перерозподілили субвенцію на реалізацію інфраструктурних проєктів
Хто ухвалив: Кабмін.
На кого вплине: органи державної влади, органи місцевого самоврядування, водіїв, спортсменів, лікарів, пацієнтів, громадян.
Що змінює: розподіляє 3,4 млрд грн з держбюджету 2021-го місцевим бюджетам на реалізацію інфраструктурних проектів та розвиток об’єктів соціально-культурної сфери, зокрема:
- обласному бюджету Дніпропетровської області 350 млн на реконструкцію спортивного комплексу “Металург” у Кривому Розі та 450 млн – на поточний середній ремонт вул. Дніпровської у Павлограді
- 350 млн обласному бюджету Донецької області на будівництво обласної багатопрофільної лікарні у Краматорську
- 350 млн бюджету Тернополя на поточний середній ремонт дороги Стрий – Тернопіль – Кропивницький – Знам’янка
- 100 млн бюджету Рівного на реконструкцію стадіону “Авангард”
- 90 млн обласному бюджету Закарпатської області на обладнання для Обласного клінічного центру нейрохірургії та неврології
- 83 млн бюджету Харкова на будівництво Обласного центру онкології тощо.
Чому важливо: субвенція спрямовується на будівництво та ремонт комунальної власності, транспортної інфраструктури, об’єктів соціально-культурної сфери, придбання медичного обладнання, завершення будівництва.
Що так:
- органи місцевого самоврядування отримають можливість покращити інфраструктуру і якість медичних послуг
- громадяни зможуть користуватися якіснішими інфраструктурними об’єктами.
Що далі: бюджетний комітет Верховної Ради має ще погодити такий розподіл коштів. Нардепи можуть як підтримати рішення уряду, так і переглянути проєкти, на які підуть гроші з державного бюджету.
Призначили уповноважених президента
Хто ухвалив: президент.
На кого вплине: дітей, учнів, викладачів, учасників бойових дій, військовослужбовців, спортсменів, маломобільні групи населення.
Що змінює: призначає:
- Дар’ю Герасимчук, виконавчу директорку Громадської організації «Відчуй», – радником – уповноваженим Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації
- Вадима Свириденка – радником – уповноваженим Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій
- Ольгу Будник – радником – уповноваженим Президента України з питань Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту
- Тетяну Ломакіну, голову громадської організації «Безбар’єрність», – радником – уповноваженим Президента України з питань безбар’єрності.
Що не так:
- президент може створювати консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи, але вони не можуть діяти поза межами повноважень і компетенції глави держави. Відповідальним за напрямками молодіжної, спортивної, освітньої, медичної та соціальної політик є Кабінет міністрів України, а не президент
- президент дублює сфери відповідальності уряду, тобто розділяє виконавчу владу. Це призведе до неконституційного зменшення впливу уряду, збільшення ролі президента і створення двох центрів ухвалення рішень в України – на засіданнях уряду і в Офісі президента.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати