
Поки народні обранці відпочивають, а Кабмін здебільшого зайнятий внутрішніми кадровими питаннями, ми присвятили увагу рішенням президента протягом останнього тижня.
Цього разу він заветував Закон щодо створення кандидатського резерву державної служби і подав до нього пропозиції, які суперечать Конституції, усунув місцеве самоврядування в Лисичанську та Сєвєродонецьку від влади, створивши там військово-цивільні адміністрації, та надав тимчасовий безвіз громадянам Китаю.
Заветував зміни до Закону «Про державну службу» щодо кандидатського резерву
Хто ухвалив: Президент.
На кого вплине: громадян, державних службовців, органи державної влади.
Що передувало: ухвалений Радою закон скорочував строк дії контрактів держслужбовців ретроспективно. Це суперечить принципу правової визначеності і, відповідно, Конституції.
Що змінює: ухвалений закон не вступає в дію. Верховна Рада буде його розглядати повторно з врахуванням пропозицій президента.
Що так: президент наклав вето через те, що закон змінює істотні умови праці держслужбовців, найнятих на час карантину.
Що не так:
-
пропозиції президента до законопроєкту суперечать Конституції. У разі застосування вето президент має пропонувати змінити лише ті норми, які змінював ухвалений Радою закон. Натомість президент пропонує змінити склад комісії вищого корпусу державної служби та скасувати додаткові підстави для припинення державної служби. Ці пропозиції можна подати як новий законопроєкт, а не як зміни до заветованого закону.
-
також президент пропонує посилити свій вплив на комісію з добору вищого корпусу державної служби. Замість одного свого представника, фахівця КМУ з управління персоналом та представника закладів освіти в сфері публічного адміністрування президент пропонує включити до комісії представників своїх допоміжних органів: першого заступника Секретаря РНБО, представника Інституту стратегічних досліджень і Національної ради реформ. Фактично президент матиме одразу трьох із семи представників у комісії, а не одного. Цих голосів може бути достатньо для прийняття рішень, оскільки їх ухвалюють більшістю від присутніх, а не від загального складу комісії. Така зміна посилить політичний вплив президента на призначення державних службовців та збільшить його втручання у виконавчу владу.
-
президент хоче дозволити призначати на постійно без конкурсу на посади державної служби тих осіб, які уклали контракти під час карантину. Це порушує систему конкурсного добору держслужбовців та створює можливість призначати на посади осіб з політичних, а не професійних міркувань.
Що далі: Верховна Рада має повторно розглянути законопроєкт з пропозиціями президента і може або врахувати їх, або не враховувати, але подолати вето, або відхилити проєкт.
Створив військово-цивільні адміністрації в Лисичанську та Сєвєродонецьку
Хто ухвалив: Президент.
На кого вплине: мешканців міст Лисичанська та Сєвєродонецька, міських голів, міські ради, працівників виконкомів цих міст.
Що змінює: мери і міські ради Лисичанська та Сєвєродонецька припиняють свої повноваження, а їхні повноваження виконуватимуть керівники військово-цивільних адміністрацій (ВЦА).
Що так: рішення усуває проблему з фактичною відсутністю місцевого самоврядування у Лисичанську і Сєвєродонецьку, яке було спричинено конфліктами між мерами та міськими радами.
Що не так:
-
створюючи ВЦА, президент діє не в межах своїх конституційних повноважень. Також Конституція містить вичерпний перелік місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування, серед яких немає ВЦА
-
ВЦА створюються за менш, ніж три місяці до місцевих виборів, за результатами яких вони припинять свою діяльність. Проте практика показує, що на створення ВЦА йде щонайменше 4-6 місяців. Тому імовірно, що вони так і не будуть діяти.
Що далі: державна реєстрація ВЦА, призначення керівників міських ВЦА керівником обласної ВЦА за погодженням із Командувачем об’єднаних сил.
Тимчасовий безвіз для громадян Китаю
Хто ухвалив: Президент
На кого вплине: громадян Китаю, Державну прикордонну службу України, український бізнес.
Що змінює: громадяни Китаю з 1 серпня 2020 по 31 січня 2021 року зможуть в’їжджати на територію України без отримання візи за умови, що будуть перебувати не більше 30 днів.
Що так: спростить відвідування України громадянами Китаю з туристичною метою, збільшить прибутки бізнесу, пов’язаного з туризмом.
Що не так: з огляду на карантинні обмеження і загальний спад туристичної активності в Китаї та світі загалом це рішення може не призвести до значного залучення туристів з Китаю.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати