Ухвалили бюджет-2021, призначили Шкарлета і не призначили Вітренка, посилили відповідальність підприємців за клієнтів без масок

18 Грудня 2020
Ухвалили бюджет-2021, призначили Шкарлета і не призначили Вітренка, посилили відповідальність підприємців за клієнтів без масок
Головна > Моніторинг рішень > Ухвалили бюджет-2021, призначили Шкарлета і не призначили Вітренка, посилили відповідальність підприємців за клієнтів без масок

Верховна Рада намагається встигнути зробити за останній пленарний тиждень все, до чого не доходили руки протягом всього року. Цього разу поговоримо про ухвалення Державного бюджету, кадрові призначення в уряді та посилення масочного режиму.  

Ухвалили Державний бюджет на 2021 рік

Стадія: закон ухвалено, направлено на підпис президенту. 

На кого вплине: мешканців України, бізнес, органи державної влади і місцевого самоврядування. 

Що змінює: затверджує показники державних фінансів на наступний рік: 

  • доходи бюджету складатимуть трошки менше ніж 1,1 трлн грн 
  • видатки – понад 1,3 трлн грн  
  • у наступному році держава запозичить щонайменше 246 млрд грн  
  • мінімальну заробітну плату збільшено до 6000 грн з 01 січня наступного року і до 6500 грн з 01 грудня 2021 року. 

Що не так:  

  • великий розмір дефіциту державного бюджету загрожує економічній стабільності в державі, є передумовою інфляції 
  • попри успішні випробування вакцин від COVID 19 поки неможливо достеменно сказати, коли економіка повноцінно відновиться, тому реальне зростання державного боргу у наступному році може бути навіть більшим через економічний спад та невиконання бюджету за дохідною частиною 
  • зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати збільшується фіскальний тиск на бізнес, зокрема на мікробізнес, який і так чи не найбільше постраждав від негативних наслідків пандемії. Тому збільшення мінімальної заробітної плати може спричинити зростання безробіття та перехід частини мікробізнесу в тінь. 


Призначили Шкарлета міністром освіти

Хто підтримав: Слуга народу  171, ОПЗЖ  20, Довіра  16, За майбутнє  12, позафракційні  7. 

На кого вплине: Кабмін, Міністерство освіти, навчальні заклади, учнів, студентів, вчителів та викладачів, органи місцевого самоврядування 

Що змінює: Сергія Шкарлета, який раніше виконував обов’язки міністра освіти, призначено на постійно 

Що не так: Шкарлета призначено попри те, що його кандидатуру декілька разів не підтримував профільний комітет, і проти його призначення виступала велика кількість освітян, науковцівгромадських організацій.  

Що ще: Міністр призначений завдяки тому, що його підтримала частина ОПЗЖ, Довіри, За майбутнє та позафракційних. Це свідчить про відсутність дієвої більшості у парламенті, яка у подальшому перешкоджатиме підтримці ініціатив міністерства в парламенті. 

Вітренка не призначили першим віцепрем’єр-міністром енергетики

На кого вплине: Кабмін, Міністерство енергетики, суб’єктів господарювання у сфері енергетики. 

Що змінює: залишає Кабмін без першого віцепрем’єра та постійного міністра енергетики, адже вже тривалий час уряд змінює на цій посаді виконувачів обов’язків. 

Що не так: як мінімум до середини січня міністра замінятиме ТВО. У свою чергу відсутність постійного керівника шкодить виробленню міністерством єдиної і сталої політики в своїй сфері та часто є перешкодою для втілення її у життя. 

Що далі: прем’єр має подати на розгляд Верховної Ради нову кандидатуру на посаду міністра енергетики. 

Що ще: провал голосування свідчить про те, що Слуга народу не має дієвої більшості в парламенті. Це може призвести або до нездатності ВР ухвалювати рішення, або до ситуативних союзів з іншими фракціями, які шкодять ефективності роботи парламенту і часто пов’язані із політичною корупцією. 

Посилили відповідальність підприємців за обслуговування клієнтів без захисних масок

Стадія: закон ухвалено. 

На кого вплине: працівників Національної поліції, юридичних осіб, фізичних осібпідприємців, громадян.  

Що змінює: зобов’язує юридичні особи та фізичних осібпідприємців попереджати відвідувачів про необхідність вдягнути в приміщенні захисну маску, а у випадку відмови викликати поліцію. В протилежному випадку на підприємство можуть накласти штраф у розмірі від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.  

Що так: закон мотивує підприємців стежити за тим, щоб їхні відвідувачі дотримувались карантинних норм.