Захист національного виробника, академічна доброчесність та гласність роботи комітетів – що реєстрували нардепи

07 Липня 2020
Захист національного виробника, академічна доброчесність та гласність роботи комітетів – що реєстрували нардепи
Головна > Моніторинг рішень > Захист національного виробника, академічна доброчесність та гласність роботи комітетів – що реєстрували нардепи

В останні дні літньої парламентської сесії нардепи продовжують реєструвати важливі для країни ініціативи. Деякі з них вже викликали реакцію у представників Європейського Союзу. Інші ж можуть вплинути на недоброчесних науковців та доступ громадян до інформації про роботу Парламенту.  

“Захистити” українського виробника (3739)

Хто зареєстрував: група нардепів з різних фракцій, зокрема Юлія Тимошенко, голова фракції “Батьківщина”, Давид Арахамія, голова фракції “Слуга народу”, Юрій Бойко, співголова фракції “Опозиційна платформа  За життя”, Ірина Геращенко, співголова фракції “ЄС”Олег Кулініч, голова групи “Довіра”. 

На кого вплине: громадян, українських та іноземних підприємців, органи державної влади та місцевого самоврядування, Кабмін. 

Що змінює:  

  • впроваджує як додаткову ознаку для проведення державних закупівель поняття “ступінь локалізації”, тобто питому вагу українських сировини, матеріалів, деталей, послуг у предметі закупівлі 

  • до 1 січня 2031 року встановлює необхідне відсоткове співвідношення локалізації для окремих предметів закупівлі: з 2021  від 25 до 40%, з 2024  від 40 до 60% 

  • ступінь локалізації буде визначати уповноважений орган за методикою, яку затвердить Кабмін. 

Що не так: 

  • оскільки у законопроєкті чітко не визначені методика та механізми обрахунку ступеня локалізації, на практиці він може сприяти корупції і зловживаннямпросуванню інтересів конкретних бізнесових груп, а не захисту національного виробника 

  • проєкт може суперечити зобов’язанням, які взяла на себе Україна відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС. Закони не мають суперечити зобов’язанням, які на себе бере наша країна відповідно до міжнародних договорів 

  • в офіційному листі голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас заявив, що подібні обмеження можуть бути несумісними з Угодою про асоціацію, підривають основоположні принципи рівного ставлення і недискримінації, позбавляють закордонну продукцію можливості участі у державних закупівлях. 

Збільшити покарання за академічну недоброчесність (3758 та 3759)

Хто зареєстрував: група нардепів з різних фракцій на чолі з Інною Совсун, членкинею фракції “Голос”. 

На кого вплине: студентів, бакалаврів, магістрів, докторів філософії (мистецтв), кандидатів, докторів наук. 

Що змінює:  

  • визначає нові підстави для порушення академічної доброчесності: 

  • присвоєння авторства на академічний текст 

  • написання академічного тексту на замовлення 

  • особи, у дисертаціях яких виявили порушення академічної доброчесності, не зможуть бути керівниками університетів, міністрами чи працювати на державній службі. 

Чому важливо: виконувача обов’язків міністра освіти і науки Сергія Шкарлета звинувачують у академічній недоброчесності викривачі антиплагіатної ініціативи “Дисергейт 

Що так: академічна недоброчесність є серйозним порушенням суспільної довіри до особи як до науковця і до інституції, у якій він працює чи яку очолює.  

Що не так: проєкт пропонує непропорційне покарання. Особа що вчинила акт академічної недоброчесності, назавжди позбавляється можливості працювати на державній службі, міністром чи очолювати університети. Водночас, самі інституції мають бути зацікавлені у тому, щоб не співпрацювати з недоброчесними особами, або нести суспільну відповідальність за такі призначення. Держава не має встановлювати такі обмеження законом.  

Підвищити гласність засідань комітетів (3745)

Хто зареєструвавгрупа нардепів з різних фракцій на чолі з Олександрою Устіновою, членкинею фракції “Голос”. 

На кого вплине: громадян, громадські об’єднання, нардепів. 

Що змінює: засідання та слухання комітетів будуть транслюватись онлайн на офіційному веб-сайті парламенту. 

Що так: значну частину роботи депутати здійснюють у парламентських комітетахРазом з тим, засідання комітетівяк правило, не транслюють, а тому про ухвалені на них рішення громадяни можуть не дізнатись, якщо ЗМІ або громадські організації не ведуть трансляцію. 

Що ще: важливим питанням є не лише пряма трансляція, але й подальше збереження та оприлюднення відеозапису засідання чи слухання комітетуТому це теж варто було б врегулювати у цьому проєкті.