Повернення пільговиків, прогули для нардепів і викладачі-медики у ролі лікарів — що планують розглядати в парламенті

30 Червня 2020
Повернення пільговиків, прогули для нардепів і викладачі-медики у ролі лікарів — що планують розглядати в парламенті
Головна > Моніторинг рішень > Повернення пільговиків, прогули для нардепів і викладачі-медики у ролі лікарів — що планують розглядати в парламенті

Надати переваги під час вступу деяким категоріям абітурієнтів (3734)

Яка стадія: включення до порядку денного. Нардепи ще можуть внести альтернативні проєкти.  

Президент реєстрував цей законопроєкт минулого тижня, але до чинного порядку денного потрапила його доопрацьована версія. У попередній редакції пільги отримували ще й діти військовослужбовців, учасників бойових дій, співробітників Нацгвардії, Нацполіції, Державної прикордонної служби, ДСНС, Служби безпеки, які загинули під час виконання службових обов’язків, медиків, які померли від коронавірусу. 

На кого вплине: громадян, абітурієнтів з окупованих територій та на лінії розмежування, інших абітурієнтів, викладачів ВНЗ. 

Що змінює:  

  • абітурієнти, місцем проживання яких є окуповані території Донецької чи Луганської областей, територія населених пунктів на лінії розмежування, можуть поступати в університети на позаконкурсній основі у межах встановлених квот 

  • абітурієнти з окупованих територій зможуть безоплатно навчатись на підготовчих курсах закладів вищої освіти з подальшим вступом до них як внутрішньо переміщені особи. 

Що не так: 

  • подібна ініціатива суперечить Конституції, яка прямо забороняє надання переваг чи встановлення обмежень за ознакою місця проживання 

  • такі пільги нівелюють необхідність абітурієнтам готуватись до університету, оскільки для участі у спрощеному конкурсі достатня наявність відповідної прописки. Тому замість підготовленого студента університети отримають невмотивованого абітурієнта 

  • процедура дозволить недоброчесним абітурієнтам зловживати. Для цього буде достатньо змінити місце реєстрації на окуповані території 

  • заміна тексту законопроєкту між моментом реєстрації та включенням до порядку денного хоч і не заборонена процедурою, але не є нормальною законотворчою практикоюЦе не сприяє прозорості законотворчих процесів та свідчить про непродуману законодавчу політику Глави держави. 

Визначити підстави для прогулів нардепів (3642)

Яка стадія: перше читанняНардепи ще зможуть доопрацювати проєкт між першим та другим читанням.  

На кого вплине: нардепів. 

Що змінює:  

  • визначає поважні причини для відсутності нардепів на засіданнях парламенту та комітетів. Серед них: виконання доручень парламенту, комітету, голови парламенту, відрядження, отримання медичної допомоги, тимчасова непрацездатність тощо 

  • запроваджує покарання за прогули. У разі, якщо депутат відсутній на засіданнях парламенту чи комітетів без поважної причини, то йому на 30-50% зменшують депутатські виплати і відшкодування. 

Що не так: нардепи пропонують виправити наслідки, а не вирішити проблему. За низьку відвідуваність засідань парламенту і прогули нардепів мають нести політичну відповідальність самі нардепи та політичні партії, які їх висунули. 

Які альтернативи: змінити підхід до системи голосування: рішення треба ухвалювати більшістю від наявних нардепів. Це буде мотивувати як провладну більшість, так і опозицію відвідувати парламентські засідання. 

Дозволити медичним викладачам працювати в лікарнях (3671)

Яка стадія: включення до порядку денного. Нардепи ще можуть внести альтернативні проєкти.  

На кого вплине: пацієнтів, лікарів, управлінців закладів охорони здоров’я та викладачів медичних освітніх закладів. 

Що змінює: наукові-педагогічні працівники закладів медичної вищої (післядипломної) освіти зможуть надавати медичну допомогу як лікарі. 

Чому важливо: наразі, викладачів медичних навчальних закладів не можуть допускати до пацієнтів для надання медичної допомоги. Для цього їм необхідно окремо працевлаштовуватися як лікар і працювати на цій посаді у вільний від викладання час. 

Що так: 

  • збільшить кількість медичного персоналу за рахунок висококваліфікованих спеціалістів 

  • покращить якість надання послуг, оскільки викладачам не треба буде шукати обхідних шляхів доступу до пацієнта.