Покарання нардепів за образу журналістів, нові правила виїзду дітей закордон та відвідування Верховної Ради

13 Жовтня 2021
Покарання нардепів за образу журналістів, нові правила виїзду дітей закордон та відвідування Верховної Ради
Головна > Моніторинг рішень > Покарання нардепів за образу журналістів, нові правила виїзду дітей закордон та відвідування Верховної Ради

Минулого тижня нардепи через процедурні обмеження не змогли ухвалити багато рішень. Натомість вони мали змогу зареєструвати проєкти рішень, які мають вирішити нагальні проблеми. Серед них – нова процедура виїзду дітей за кордон, покарання за неналежну поведінку нардепів та обмеження на вхід до приміщень парламенту для протидії коронавірусу.  

Ввести відповідальність за образу представника ЗМІ (6139) 

Хто зареєстрував: Нестор Шуфрич, член фракції “Опозиційна платформа – За життя”, та чотири нардепи з фракції “Слуга народу”. 

На кого вплине: нардепів, представників засобів масової інформації, журналістів.  

Що змінює:  

  • дозволяє журналістам або представникам ЗМІ звернутись з заявою до комітету з питань свободи слова, якщо нардеп у приміщеннях Верховної Ради виголошує образливі слова на їхню адресу 
  • комітет з питань свободи слова перенаправляє звернення до регламентного комітету, який може рекомендувати парламенту позбавити такого нардепа права брати участь у не більше п’яти пленарних засіданнях 
  • остаточне рішення про позбавлення права брати участь у пленарних засіданнях ухвалює парламент без обговорення. 

Що так: поява процедури скарг з можливими санкціями стимулюватиме нардепів більш ретельно підбирати слова під час спілкування з журналістами та представниками ЗМІ. 

Що не так:  

  • через потребу залучати два комітети до вирішення проблемних випадків, їхній розгляд може затягуватись у часі. 

Що натомість: покласти відповідальність за покарання нардепів, які ведуть себе неналежним чином, на регламентний комітет. Це дозволить більш ефективно протидіяти випадкам, які псують репутацію парламенту і провокують негативну реакцію суспільства.  

Змінити процедуру тимчасового виїзду дітей за кордон (6146) 

Хто зареєстрував: Кабмін. 

На кого вплине: батьків, дітей, органи опіки та піклування, органи державної влади, прикордонну та митну служби.  

Що змінює: пришвидшує отримання дозволу другого з батьків на тимчасовий виїзд дитини за кордон та враховує інтереси дитини: 

  • тимчасовий виїзд за кордон дітей до 16 років у супроводі одного з батьків здійснюватиметься або за згодою другого з батьків, або у визначених випадках без такої згоди 
  • після звернення другий із батьків протягом 10 днів має або надати згоду, або письмову відмову з зазначенням причин 
  • згода не потребуватиметься у таких випадках: 
  • смерті другого з батьків або оголошення його померлим 
  • позбавлення батьківських прав 
  • якщо другий із батьків іноземець або особа без громадянства 
  • заборгованості з аліментів сумою за понад три місяці 
  • рішення суду про надання дозволу на тимчасовий виїзд дитини за межі України. 

Як є наразі: 

  • той із батьків, з ким проживає дитина, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду дитини за кордон до одного місяця. Якщо більше одного місяця – має отримати нотаріальну згоду другого з батьків 
  • якщо нотаріально посвідченої згоди немає, у десятиденний строк можна звернутись до суду з заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон. 

Чому важливо: у липні 2017 року Європейський суд з прав людини у рішенні “M.С. проти України” зазначив, що судді у справах щодо дітей мають у першу чергу враховувати найкращі інтереси дитини. Це ж стосується справ щодо тимчасового виїзду дитини за кордон. 

Що так: 

  • пришвидшення процедури отримання дозволу другого із батьків на тимчасовий виїзд дитини закордон. Наразі, часто це є “корупційна” процедура, де другий з батьків хоче отримати якісь переваги й для себе, не враховуючи інтереси дитини 
  • пріоритет інтересів дитини над сварками батьків. 

Що не так: в Україні поширеними є випадки вивезення дітей за кордон на постійне проживання усупереч закону та інтересам другого із батьків. Кабмін і нардепи мають враховувати цю практику. 

Запобігти поширенню коронавірусу у Верховній Раді (6154) 

Хто ухвалив: 45 нардепів за чолі з Михайлом Радуцьким, членом фракції “Слуга народу”. 

На кого вплине: нардепів, їхніх помічників, працівників апарату, членів уряду, представників центральних органів виконавчої влади, державних органів та органів місцевого самоврядування, журналістів.  

Що змінює: дозволяє доступ до адміністративних будівель Верховної Ради нардепів, їхніх помічників, працівників апарату, членів уряду, представників центральних органів виконавчої влади, державних органів та органів місцевого самоврядування, журналістів виключно за наявності одного з документів: 

  • підтвердження вакцинації від коронавірусу 
  • іноземного COVID-сертифіката 
  • негативного результату тестування на коронавірус ПЛР-тестом, проведеного за 72 години до засідання, або експрес-тесту на визначення антигену, проведеного за 48 годин 
  • довідки від лікаря про одужання від коронавірусу, якщо особа перехворіла не більше як за 6 місяців до пред’явлення документа. 

Що так: боротьба з пандемією коронавірусу. 

Що не так: Конституція не наділяє парламент повноваженням визначати вимоги для нардепів щодо відвідування зали засідань та інших приміщень навіть у разі пандемії. Інакше парламентська більшість в подальшому може зловживати і визначати, кого можна допускати до засідань, а кого – ні. Це може обмежити участь опозиції чи окремих депутатів у роботі Верховної Ради.