Місцеві вибори, новий голова Нацбанку та конкурс на директора ДБР – що ухвалювали нардепи

17 Липня 2020
Місцеві вибори, новий голова Нацбанку та конкурс на директора ДБР – що ухвалювали нардепи
Головна > Моніторинг рішень > Місцеві вибори, новий голова Нацбанку та конкурс на директора ДБР – що ухвалювали нардепи

Останній робочий тиждень перед відпусткою парламент провів ефективно і ухвалив багато важливих рішень, які вплинуть на життя громадян та баланс системи влади 

Зокрема, нардепи призначили місцеві вибори, відправили своїх представників до конкурсної комісії з добору директора ДБР, призначили нового голову Нацбанку і почали визначати коли народні обранці можуть прогулювати засідання. 

 

Призначили дату місцевих виборів (3809)

Яка стадія: ухвалили остаточно. 

На кого вплине: на громадян, політичні партії, органи місцевого самоврядування і державної влади. 

Що змінює:  

 • призначає на 25 жовтня 2020 року чергові вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів; 

 • Центральна виборча комісія має призначити перші місцеві вибори у новоутворених ОТГ; 

 • вибори на окупованих територіях проводити не будуть 

Що такпарламент виконав свій конституційний обов’язок призначити місцеві вибори на останню неділю жовтня п’ятого року повноважень місцевої влади. 

Що не так: порядок проведення виборів залежить і від того, чи будуть укрупнені районі і, відповідно, ліквідовані деякі районні ради. Поки що парламент не ухвалив відповідне рішення. 

Хто підтримав: всі фракції і групи, окрім фракції “Опозиційна платформа  за життя”. 

 

Призначили нового голову Нацбанку (3857)

Яка стадія: ухвалили остаточно. 

На кого вплине: на громадян, бізнес, органи державної влади, Кабмін.  

Що змінює: призначає Кирила Шевченка головою Національного банку України.  

Чому важливо: на початку липня парламент за поданням президента звільнив з посади Якова Смолія, колишнього голову Нацбанку, який заявив про “системний політичний тиск на НБУ” 

Хто підтримав: всі фракції і групи, крім фракцій “ЄС” та “Голос”. 

Що ще: парламент за поданням президента призначив Ольгу Піщанську на посаду голови Антимонопольного комітету, Олега Уруського  на посаду віцепрем’єрміністра  міністра з питань стратегічних галузей промисловості. 

 

Направили представників до конкурсної комісії з добору директора ДБР (3768)

Яка стадія: ухвалили остаточно. 

На кого вплине: на громадян, правоохоронців, суддів, військовослужбовців, найвищих посадових осібнардепів, президента. 

Що змінює: направляє представників парламенту до конкурсної комісії, яка має провести конкурс на посаду директора ДБР. Парламент направив туди: 

 • Андрія Козлова  члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів за 2016  2019 роки; 

 • Лідію Москвич  завідувачку кафедри судоустрою та прокурорської діяльності Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого; 

 • Василя Нору  завідувача кафедри кримінального процесу і криміналістики юридичного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. 

Чому важливо:  ДБР більше ніж півроку не має постійного керівника. З березня т.в.о. керівника є Олександр Соколов. А його першим заступником є Олександр Бабіков, який представляв у суді інтереси експрезидента Віктора Януковича. 

Хто підтримав: фракції “Слуга народу” та “Голос”, група “Довіра”. 

Що ще: парламент не зміг направити своїх представників до конкурсної комісії з проведення конкурсу на амдіністративні посади у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі. 

 

Попередньо визначили підстави для прогулів нардепів (3642)

Яка стадія: перше читання. Нардепи можуть подавати поправки. 

На кого вплине: на народних депутатів. 

Що змінює:  

 • визначає поважні підстави для відсутності депутатів на пленарних засіданнях парламенту та комітетів. Ними є, зокрема, відрядження, участь у делегаціях, тимчасова непрацездатність, виконання доручень тощо; 

 • у разі безпідставних прогулів депутатам можуть не відшкодувати витрати, пов’язані із здійсненням депутатських повноважень (на поїздки, квитки тощо).  

Що не так 

 • законопроєкт пропонує боротися з наслідками, а не з самою проблемою та її причинами. Низьку відвідуваність нардепами засідань Ради і комітетів мають виправляти  партії, які їх висунули, або фракції, до складу яких вони входять; 

 • фінансове покарання за безпідставні прогули є незначним для тих депутатів, які задекларували значні фінансові накопичення.   

Які альтернативи: змінити підхід до голосування за закони та інші рішення  ухвалювати проєкти не більшістю від конституційного складу Ради, а більшістю від присутніх. Це збільшить роль опозиції, оскільки кожен голос буде на вагу золота, але й мотивуватиме депутатів більшості ходити на засідання. 

Хто підтримав: всі фракції і групи, крім “ЄС”.