Як місцеві політики в Хмельницькому збираються поліпшувати життя громади

21 Жовтня 2020
Як місцеві політики в Хмельницькому збираються поліпшувати життя громади
Головна > Місцеві вибори 2020 > Як місцеві політики в Хмельницькому збираються поліпшувати життя громади

Марія Квіцінська, аналітикиня Центру спільних дій, для видання “ХМ-Інсайд”

За кілька днів мешканці Хмельницького обиратимуть нову міську раду і міського голову. Після реформи децентралізації місцеві депутати і мер отримали ще більше повноважень і грошей для вирішення проблемних питань місцевого значення. Багато з цих питань пов’язані зі сферами, які стосуються майже кожного жителя міста, – освітою, охороною здоров’я, соціальним захистом, житлово-комунальним господарством і дорожньо-транспортною інфраструктурою.

Але як обрати політиків, які скористаються своїми повноваженнями для вирішення проблем, а не для задоволення особистих потреб?

«Центр спільних дій» підготував огляд передвиборчих обіцянок п’яти партій, якімають найвищі шанси сформувати нову міську раду. Це «Батьківщина», «Європейська солідарність», «Команда Симчишина», «Наш край» і «Слуга народу».

Найбільш популярними кандидатами на посаду мера Хмельницького є Богдан Лукашук («Батьківщина»), Олександр Симчишин («Команда Симчишина») та Інна Ящук(«Слуга народу»). Станом на 13 жовтня у відкритому доступі наявна лише передвиборча програма Інни Ящук. Тому для аналізу позицій двох інших кандидатів були використані програми партій, від яких вони балотуються.

Освіта

У 2019 році витрати на освіту склали майже 1,2 млрд грн. Це більше третини зведеного бюджету Хмельницького. При такому великому обсязі витрат більше половини жителів міста незадоволені якістю освітніх послуг.

Як збираються покращувати стан освіти політичні сили, які мають всі шанси стати новою місцевою владою Хмельницького?

«Батьківщина» вважає, що проблеми можна вирішити шляхом збереження кількості загальноосвітніх закладів і бібліотек та їх модернізацією. «Слуга народу» –модернізацією наявних і будівництвом нових закладів освіти. Партія згадує програму «Велике будівництво», що може ввести в оману виборця. Адже реалізація програми не є повноваженнями місцевої влади. А ось «ЄС» пропонує зовсім інший підхід: відкрити в місті приватні освітні заклади. Для цього планується залучати інвесторів.

«Наш край» ставить за мету забезпечити повсюдну безкоштовну освіту, курси нових професій і навчання під час карантину. Утім, програма складена так, що зрозуміти, що саме мали на увазі кандидати в депутати, складно. Зокрема, незрозуміло, про який формат навчання на карантині йдеться та на якому рівні політики збираються забезпечувати повністю безкоштовну освіту.

Найбільш конкретні обіцянки у партії «Команда Симчишина». У передвиборчій програмі цієї політичної сили чітко вказано, які освітні заклади гарантують побудувати майбутні місцеві депутати. Крім цього, «Команда Симчишина» обіцяє забезпечити здорове харчування в школах та заохочувати грошовими виплатами обдарованих дітей і найкращих педагогів.

Конкретні позиції в своїй передвиборчій програмі вказала і кандидат на посаду мера Інна Ящук («Слуга народу»). Політик обіцяє на 100% забезпечити фінансування ПТУ за кошти місцевого бюджету, побудувати дві нові школи і модернізувати наявні освітні заклади. У пріоритеті Ящук також дошкільна освіта. Зокрема, планується збільшувати кількість таких закладів шляхом виділення приміщень в новобудовах.

Охорона здоров’я

Хмельницький має проблеми з плануванням розвитку охорони здоров’я. У відповідних цільових програмах відсутні чіткі показники, за якими можна було б оцінити їх виконання. А самі звіти виконання місцева влада не завжди публікує. Під час пандемії COVID-19 відсутність якісного планування є додатковим фактором ризику для системи охорони здоров’я.

Найбільш розмиті позиції щодо медицини у партії «Наш край». Зазначено лише, що політична сила буде підтримувати медиків. Серед передвиборчих програм також слід окремо виділити «Батьківщину». Кандидати в депутати обіцяють своїм виборцям забезпечити державне страхування в медицині, яке, на їхню думку, має бути «противагою» медреформі. Схоже, що представників «Батьківщини» не бентежить, що Хмельницька міська рада безпосередньо не може впливати на впровадження будь-яких кроків на державному рівні.  Крім боротьби з медреформою, в програмі стверджується, що партія не допустить закриття лікарень та ФАПів, а також гарантує безкоштовну невідкладну допомогу і гідну зарплату медикам.

Турбуватися про збереження лікарень і гідну оплату медикам планують також «ЄС» і «Слуга народу». Остання партія в своїй програмі уточнила, що збереже психіатричні лікарні і тубдиспансери, а також будуватиме нові і модернізуватиме наявні медичні заклади.

У фокусі «Команди Симчишина» будуть профілактичні заходи з раннього виявлення хвороб і розвиток паліативної та хоспісної допомоги. Крім цього, місцеві політики збираються збільшити кількість амбулаторій та забезпечити медзаклади сучасним обладнанням.

Оновлювати обладнання збирається і Інна Ящук, яка балотується у мери від «Слуги народу». Зокрема, політик обіцяє, що закупить дороге діагностичне обладнання для кількох мікрорайонів міста та сіл в складі громади. Ще одним завданням Ящук бачить модернізацію Хмельницької міської лікарні.

Соціальний захист

У 2019 році місцева влада Хмельницького витратила на соціальний захист населення понад 670 млн грн. Місто опинилося в лідерах серед обласних центрів за обсяг фінансування цієї сфери. При цьому проконтролювати ефективність використання коштів платників податків неможливо. Міська рада не публікує звіти виконання комплексних цільових програм з соціального захисту, а дані за окремими показниками неможливо отримати навіть за запитом.

А на що збираються витрачати податки хмельничан лідери передвиборчої гонки? «Наш край» і «ЄС» стверджують, що не допустять скасування пільг. При цьому у фокусі партії «Наш край» чорнобильці і учасники бойових дій. У «ЄС», крім цих категорій, вказані ще ветерани, пенсіонери та переселенці. Також «ЄС» вважає своєю місією вдосконалити інклюзивну освіту, щоб діти з інвалідністю мали рівний доступ до освітніх послуг. «Команда Симчишина» збирається зосередити зусилля на модернізації закладів соцзахисту, відкритті відділення тимчасового перебування в Хмельницькому міському центрі соціального обслуговування та запустити в місті «соціальне таксі» для перевезення людей з інвалідністю.

Пріоритети «Батьківщини» відрізняються від всіх зазначених позицій. У програмі відзначається, що партія сконцентрується на створенні умов для розвитку молоді, зокрема, і через впровадження патріотичного підходу в розвиток молодіжного руху. Щодо інших категорій населення стверджується лише, що політсила буде гарантувати соціальний захист. Як саме, не уточнюється. А ось в програмі «Слуги народу» про соціальний захист взагалі нічого немає.

Зате пріоритети соціальної політики цілком чітко прописані в програмі кандидата на посаду мера від «Слуги народу» Інни Ящук. Політик обіцяє, що в разі її обрання в місті буде надаватися більше реабілітаційних послуг, а люди похилого віку зможуть навчитися користуванню ПК і Інтернетом завдяки спеціальній міській програмі. Крім того, планується забезпечити соціальний захист для учасників бойових дій та відкрити відділення центрів надання адміністративних послуг в мікрорайонах міста та на території сіл, які входять до складу ОТГ.

Житлово-комунальне господарство

Про серйозні проблеми з даними щодо впровадження політик в Хмельницькому свідчить і ситуація з житлово-комунальним господарством. Як і у випадку з соціальним захистом, у відкритому доступі відсутні звіти виконання комплексних цільових програм. А на запит «Центру спільних дій» з проханням надати дані щодо сфери ЖКГ Хмельницька міська рада не відповіла.

Дві з п’яти партій-лідерів рейтингу не мають бачення розвитку житлово-комунального господарства або не вважають цю сферу пріоритетною для себе («ЄС» і «Слуга народу»). Адже в їх програмах про ЖКГ не згадується. Партія «Наш край» своїм завданням вважає впроваджувати заходи з енергоефективності та забезпечити сортування і переробку сміття. «Команда Симчишина» збирається вирішувати проблему сміття шляхом будівництва комплексу з переробки твердих побутових відходів. Також у програмі наголошується, що майбутні депутати будуть удосконалювати систему управління житловим фондом. Проте в чому буде полягати нова система управління, не роз’яснюється.

Більш конкретні обіцянки містить програма «Батьківщини». Партія планує працювати в напрямку створення конкурентного ринку ЖКГ послуг, впроваджувати енергозберігаючі технології, модернізувати комунальну інфраструктуру і забезпечувати справедливе і прозоре ціноутворення на комунальні ресурси. Утім, остання обіцянка виглядає трохи дивно з урахуванням того, що в Хмельницькому встановлення тарифів на тепло, воду, газ і електроенергію поза межами повноважень місцевої влади.

Обіцянки, виконання яких поза межами повноважень, є і в програмі Інни Ящук (кандидат на посаду мера від «Слуги народу»). Так, політик зазначає, що посприяє передачі в комунальну власність громади житлового фонду двох мікрорайонів міста, які належать Міністерству оборони. З того, що може бути реалізовано, Ящук обіцяє поліпшити якість питної води шляхом залучення грантів і коштів інвесторів, здійснити модернізацію комунальних мереж і впроваджувати енергозберігаючі технології.

Дороги

Стан доріг в Хмельницькому добре оцінюють лише близько третини населення. Хоча це не найгірша ситуація серед обласних центрів України, такий стан справ навряд чи можна вважати задовільним. Варто додати, що за попередні 3 роки місто опинилося серед обласних центрів, які найгірше забезпечені технікою для ремонту і будівництва доріг.

Передвиборчі обіцянки політичних партій, переважно, вкрай нечіткі. Так, «Команда Симчишина» заявляє, що буде вдосконалювати дорожню інфраструктуру та розвивати велоінфраструктуру. «Наш край» зазначив лише, що буде працювати для забезпечення якісних доріг. «Слуга народу» планує будувати нові і модернізувати наявні дороги. Важливо, що в програмі партії згадується державна програма «Велике будівництво», до якої органи місцевого самоврядування не мають відношення. У зв’язку з цим виникає питання, чи не є це маніпуляцією. А ось кандидат на посаду мера від «Слуги народу» Інна Ящук збирається зосередити зусилля на будівництві кільцевих транспортних розв’язок та шляхопроводів, аби забезпечити розвантаження транспортних вузлів та безпеку руху.

Громадський транспорт

Поганий стан громадського транспорту є поширеною проблемою для багатьох міст України. Громадський транспорт є некомфортним, а іноді і небезпечним для поїздок. Не виняток і Хмельницький. Більше половини жителів міста оцінюють якість транспортних послуг як незадовільну.

Попри це «Батьківщина», «ЄС» і «Слуга народу» навіть не згадали цю сферу в своїх програмах. Партія «Наш край» хоча і згадала, проте, в чому саме полягає транспортна стратегія політичної сили, зрозуміти складно. Зазначається лише, що кандидати в депутати бажають зробити зручну і доступну транспортну інфраструктуру. А ось в програмі партії «Команда Симчишина» транспортний блок розписаний більш чітко. Планується, купити тролейбуси з автономним ходом, впровадити електронний квиток і побудувати нові зупинки громадського транспорту.

Цілком конкретні обіцянки містить і програма Інни Ящук. У разі обрання на посаду мера вона гарантує впровадження SMART-технологій в транспортну мережу міста, поліпшення графіку руху громадського транспорту і закупівлю електротранспорту.

На завершення

Передвиборчі програми партій в цілому складені недостатньо якісно. «Батьківщина», «ЄС» і «Слуга народу» не вказали своє бачення розвитку 2-3 сфер з 6 проаналізованих. Програма партії «Наш край» виглядає як добірка передвиборчих гасел, з яких вкрай складно зрозуміти, що саме збираються робити майбутні депутати. Крім того, кілька партій пообіцяли зробити те, що не входить до їхніх повноважень. Це могло бути зроблено з метою маніпуляції виборцями, які необізнані у повноваженнях органів місцевого самоврядування.

Така якість програм підштовхує до думки, що, принаймні, дехто з місцевих політиків йде у владу для «дільби пирога», а не вирішення проблем громади. Щоб цього не сталося, громадяни мають контролювати владу.

Як це зробити? Уважно читайте передвиборчі програми. Явні маніпуляції або відсутність чіткого бачення розвитку міста має бути приводом не голосувати за таку політичну силу. Але контроль не закінчується в день виборів. Якщо ви бажаєте, щоб життя в вашому місті дійсно покращилася, контролюйте якість складання місцевих програм соціально-економічного розвитку, місцевих бюджетів та наявність відкритих даних щодо впровадження місцевої політики. Лише таким чином можливо прищепити «народним обранцям» політичну відповідальність.