Вибори у Тернополі: що обіцяють кандидати і партії?

23 Жовтня 2020
Вибори у Тернополі: що обіцяють кандидати і партії?
Головна > Місцеві вибори 2020 > Вибори у Тернополі: що обіцяють кандидати і партії?

Автор – Назар Заболотний, аналітик Центру спільних дій

Вже 25 жовтня відбудуться місцеві вибори по всій Україні. Вони дають кожному з нас змогу вплинути на політику на місцях. Адже саме ми обираємо тих, хто буде керувати нашими громадами і грішми, зібраними через податки і збори, у найближчі пів десятиліття.

Однак, за потоком передвиборчої агітації важко відрізнити зерно від полови і розібратись, хто що насправді обіцяє робити, коли отримає від нас владу. Тому ми вирішили спростити виборцям Тернополя життя. Спочатку ми вибрали шість найважливіших сфер для міської влади: освіту, охорону здоров’я, дороги, транспорт, житлово комунальне господарство та соціальну політику. Далі ми проаналізували за цими сферами програми п’яти партій, які за даними соціологічних досліджень мають найбільшу популярність серед тернополян. Це Свобода, Батьківщина, Європейська солідарність, Голос та Слуга народу.

Також у нашому фокусі були програми трьох перших претендентів на посаду міського голови Тернополя: Сергія Надала, Віктора Гевка та Віктора Овчарука. Однак, вони не зобов’язані публікувати свої прогами. На наше прохання її надав лише Сергій Надал, програма якого є ідентичною з програмою його партії ВО Свобода. Оскільки окремих програм двох інших лідерів передвиборчої боротьби немає, будемо вважати, що Віктор Гевко буде дотримуватись позицій його партії Слуги народу, а Віктор Овчарук – програми Європейської солідарності.

Освіта

Останніми роками школярі Тернополя не вражають успішним ЗНО. Їхній середній показник поступається багатьом іншим містам, що свідчить про те, що в міській освіті є деякі проблеми. Тож партії у своїх програмах запропонували свої ідеї, як покращити ситуацію.

Батьківщина вважає, що пріоритетами освітньої політики міста мають бути будівництво та реконструкція навчальних закладів, а також підтримка освітніх програм, які ведуть до формування освіченої нації. Голос теж вважає, що треба будувати дитсадки та оновити існуючі. Також планують забезпечити гідну оплату праці дошкілля, позашкілля та тренерів, зробити школи автономними, забезпечити їх інтерактивним обладнанням та лабораторіями, й створити телекомунікаційну систему дистанційної освіти.

Ідеї Свободи є близькими до попередніх партій. Вона хоче будувати нові школи і садочки у різних мікрорайонах, впровадити нові інформаційні технології в освіту, інтерактивні класи та сучасні методи навчання, перетворити бібліотеки на клуби інтерактивного дозвілля і творчості. А от у Слуги народу дещо інші пріоритети. Партія має намір розширити мережу позашкільних закладів спортивного та реабілітаційного напрямків, покращити матеріально-технічну базу освітніх закладів, забезпечити їх сучасним обладнанням та інноваційними технологіями. Натомість Європейська солідарність своїх ідей у сфері освіти не запропонувала.

Охорона здоров’я

На фоні пандемії COVID 19 тема доступної та якісної медицини є актуальною як ніколи. Проте самі тернополяни ще задовго початку пандемії вважали рівень медицини в місті середнім. Політики теж розуміють, що у медицині міста не все гаразд, тому кожна з партій пропонує виборцям свої рецепти успіху.

Свобода обіцяє продовжити ремонти лікувальних закладів, придбати нове медичне обладнання. Разом з тим політична сила вважає, що варто проводити протиепідемічну профілактику та популяризувати здорове харчування. Європейська солідарність у міській раді планує не дозволяти закрити жодну лікарню, подбати про гідну зарплату лікаря та забезпечити європейські стандарти медицини.

Слуга народу каже, що в разі отримання влади у міській раді вона забезпечить комплексний розвиток медичної галузі та доступність медичної допомоги, запровадить медичне страхування і впровадить практичні аспекти профілактики та ранньої діагностики захворювань. Також партія бажає підвищити авторитет медичного працівника у суспільстві та забезпечити їм гідну винагороду.

Голос планує підтримувати медичну реформу за принципом «гроші ходять за пацієнтом», забезпечити дію електронної медичної карти у всіх лікарнях, поліклініках, оновити матеріально-технічну базу лікарень, залучити приватні інвестиції, міжнародні гранти для закупівлі медичного обладнання лікарень, а також підтримувати талановитих медиків та сприяти підвищенню їхньої кваліфікації.

Батьківщина, як і у сфері освіти, думає, що пріоритетом є продовження будівництва та реконструкції лікувальних закладів та підтримка програм в медичній галузі, які потрібні для формування здорової нації.

Дороги

Попри активні ремонти у місті якість покриття на багатьох вулицях досі залишає бажати кращого, тому мешканці Тернополя оцінюють стан доріг як посередній. А партії, які претендують на місця у раді громади міста, мають цілий ряд пропозицій, як покращити ситуацію.

Голос хоче розвинути транспортну інфраструктуру за міським стандартом вуличних елементів інфраструктури. Щоправда, яким має бути цей стандарт, поки невідомо. Серед інших пріоритетів партійної політики в місті підвищення безпеку руху, облаштування велосипедної та пішохідної інфраструктури на автошляхах та поза межами проїжджої частини для велосипедистів та користувачів персонального легкого електротранспорту.

Свобода обіцяє продовжити ремонти вулиць, прибудинкових територій, міжквартальних проїздів, тротуарів, мінімізувати затори через зміну напрямків руху та будівництво нових доріг, а Батьківщина збирається ремонтувати дороги Тернополя за європейськими стандартами.

Європейська солідарність та Слуга народу про свої плани щодо доріг міста не розповіли.

Транспорт

Якщо стан доріг у місті є посереднім, то з транспортом куди гірше. Місто обслуговують здебільшого не дуже зручні маршрутки. Окрім побутового дискомфорту у них складно забезпечити соціальну дистанцію, необхідну під час карантину.

Мабуть, саме тому Свобода хоче продовжити програму модернізації громадського транспорту, замінити «маршрутки» на нові сучасні автобуси. А для зручності містян — запровадити міські маршрути. Голос вважає за потрібне запровадити «єдиний квиток», за допомогою якого можна користуватися усім міським транспортом з пересадками протягом певного часу. Також партія має намір створити багаторівневі паркінги та забезпечити регулярний нічний громадський транспорт.

Зовсім інші пріоритети в Батьківщини. Вона хоче відновити Тернопільський аеропорт. А програми Слуги народу і Європейської солідарності не мають жодних згадок про транспорт.

Житлово-комунальне господарство

Сфера житлово комунального господарства в Україні є дуже далекою від прозорості. Тому оцінити її стан через кількісні показники вельми складно. Однак, як свідчать дані, Тернопіль не дуже поспішає іти в ногу з часом. Тому, наприклад, міські інвестиції в енергоефективність є незначними, а більшість багатоповерхівок, зведених до проголошення незалежності України, потребують капітального ремонту.

Однак партії, які можуть потрапити до міської ради не мають одностайності у тому, що саме є пріоритетом у сфері житлово комунального господарства. Голос планує заборонити будівництво без дотримання норм озеленення, інфраструктури, паркінгів, облаштувати безкоштовні громадські вбиральні та точки з доступною питною водою, модернізувати міські комунікації та запровадити сортування побутових відходів. Також представники політичної сили в місті хочуть проводити ремонти прибудинкових територій та дворів на основі прозорого незалежного рейтингу.

Для Батьківщини пріоритетом є, звичайно ж, тарифи. Програма партії обіцяє продовжити боротьбу за їхній справедливий розмір спільно з парламентською фракцією Батьківщини. Також представники політичної сили мають бажання впровадити програму відшкодування коштів на утеплення житлових будинків.

У Свободи в пріоритеті встановлення дитячих майданчиків у дворах, спортивних майданчиків та місць для занять ігровими видами спорту. Продовжити утеплення фасадів житлових будинків, фасадів садочків, шкіл та бюджетних установ. Завершити будівництво станції знезалізнення води, мережі бюветів, облаштувати нові сквери та парки. А програми Слуги народу та Європейської солідарності мовчать про цю сферу, як і про попередні.

Соціальна політика

Від того, наскільки спільнота здатна дбати про тих своїх членів, які потребують допомоги, залежить, наскільки вона є розвинутою. Тому діяльність місцевої влади у соціальної сфері є важливою не тільки у прикладній, а й у ментальній площині. Однак партії приділили цьому питанню не надто багато уваги.

Свобода воліє підтримувати обдарованих дітей, розвинути в місті інклюзивність та обладнати заклади для обслуговування людей з інвалідністю, забезпечити фінансову підтримку будинків сімейного типу та багатодітних сімей, розвинути клуби дозвілля для літніх та створити за 5 років 5 молодіжних майданчиків для всебічного розвитку молоді.

Батьківщина обіцяє ініціювати створення програм для малозабезпечених верств населення з гарантування їм безоплатних медичних послуг та необхідних лікарських засобів. Тоді як Європейська солідарність має на меті не дати скасовувати жодної пільги ветерану, пенсіонеру, чорнобильцю й затвердити спеціальну програму додаткової підтримки пільгових категорій населення. Проте варто відзначити, що більшість пільг учасникам бойових дій, чорнобильцям та іншим встановлена законом, тому депутати міської ради можуть вплинути лише на питання місцевих пільг. А Голос та Слуга народу питання соціальної політики в програмі не згадували.

Висновок

Загалом програми партій наповнені доволі різноманітними ідеями, що дає виборцю змогу вибрати ту з них, яка найбільше відповідає його очікуванням щодо розвитку Тернополя. Але треба мати на увазі, що місцева влада має хоч і широкі, але не безмежні повноваження. Тому щоб не мати марних сподівань на те, що місцева влада не може робити за законом радимо почитати наш текст про повноваження обласних, районних рад, рад громад та їхніх голів.