
Автор – Олег Савичук, аналітик Центру спільних дій, для видання ОГОua
Кожні місцеві вибори стають випробовуванням для політиків: що б такого наобіцяти, щоб завоювати довіру виборця і після отримання мандата успішно виконати? Багато кандидатів зловживають і обіцяють виконати нездійсненне: від підвищення пенсій до остаточного вступу у ЄС та НАТО. При цьому зачіпають найбільш важливі для громадян сфери. Серед них – освіта, дороги, ЖКГ, транспорт, охорона здоров’я та соціальна політика.
Важливо, щоб ми як виборці знали, що обіцяють політики, і що з цього можна виконати. Ми виокремили та проаналізували програми 5 політичних партій та 3 кандидатів на посади міського голови Рівного, які мають найбільші шанси на перемогу відповідно до доступних у політичному просторі соціологічних опитувань. Це партії “Європейська солідарність”, “Слуга Народу”, “Свобода”, “Голос” та “Рівне разом”. Серед кандидатів на посаду міського голови це Віктор Шакирзян (“Рівне разом”), Олексій Муляренко (“Сила і Честь”) та Олег Осуховський (“Свобода”). Ми детально вивчили їхні програмні обіцянки, і можемо розказати, що вони пропонують та наскільки вони співвідносяться з повноваженнями місцевої влади.
Серед кандидатів у мери поширеною є ситуація, коли вони не мають власної програми. Тому оцінка їхніх пропозицій буде базуватись на основі програм політичних партій, які їх висунули. Станом на 13 жовтня, Віктор Шакирзян та Олег Осуховський своїх програм не надали, тому ми беремо за основу програми партій, які їх висунули. Олексій Муляренко має власну програму, про яку ми вкажемо окремо.
Програми політичних партій – це не прості беззмістовні обіцянки. Від них залежать майбутні рішення депутатів місцевої ради та мера на своїх посадах, їхня діяльність на благо міста та розвиток громади. Відповідно, коли ми вирішуємо, за кого віддати свій голос, варто в першу чергу дивитись на програму кандидата.
Освіта
За результатами успішності у сфері освіти Рівне не пасе задніх. Понад 35% міського бюджету на 2019 рік заклали на розвиток освіти. За результатами ЗНО у середньому зрізі місто входить у 5 найкращих обласних центрів із результатом 141 бал на одного випускника. Навіть за кількістю учнів на одного викладача з профільних предметів ЗНО у Рівному станом на 2019 рік все гарно: на одного викладача припадає “усього” 30 учнів. То що можуть обіцяти політики, якщо й наразі все непогано?
Партія “Голос” пропонує розробити стратегію розвитку мережі міських освітніх закладів, підтримати приватні заклади дошкільної та шкільної освіти та впровадити програму щодо забезпечення середніх освітніх закладів сучасним навчальним обладнанням. Партія “Європейська солідарність” обіцяє забезпечити активну політику освіти, запровадити міську програму фінансової підтримки освітян та розвинути учнівське та батьківське самоврядування у школах.
Партія “Слуга народу” планує покращити роботу закладів позашкільної освіти. Партія “Рівне разом” – збільшити видатки на підтримку освіти, підтримати заклади шкільної освіти та оновити матеріально-технічну базу. Партія “Свобода” не подає інформації щодо сфери освіти у програмі. Олексій Муляренко пропонує перетворити локальні бібліотеки на коворкінги-медіатеки.
Всі прописані у програмах пропозиції кандидатів належать до повноважень місцевої влади. Саме місцеві депутати та голови громад відповідають за розбудову мережі закладів освіти, їхнє матеріально-технічне забезпечення, надбавки до винагороди викладачів, впровадження стратегії розвитку освіти тощо.
Дорожня інфраструктура
З дорогами у Рівному все не так однозначно. Станом на 2019 рік у бюджеті міста на дороги передбачили лише 2% видатків, хоча це все одно більше, ніж було раніше. З цієї суми на капітальний ремонт доріг пішло лише 18,7%, що на 43,3% менше, ніж у 2017 році. Самі ж містяни вважають стан доріг незадовільним.
Партія “Рівне разом” пропонує реалізувати програму “Безпечний шлях з дому до школи”, прокласти велодоріжки та встановити додаткові світлофори. Програма партії “Свобода” не містить інформації щодо цієї сфери, а “Європейська солідарність” обіцяє забезпечити місто велосипедними доріжками.
Партія “Голос” пропонує забезпечити освітлення вулиць, доріг, пішохідних переходів, а “Слуга народу” – ремонтувати дороги та контролювати такий ремонт. Олексій Муляренко планує провести капітальний ремонт щонайменше 10% доріг у місті, побудувати нові мережі велосипедних доріжок та облаштувати місто паркомісцями.
Конкретики і плану роботи у сфері доріг кандидатам у місцеву владу бракує. Проблемна для міста сфера потребує злагодженої та добре спланованої співпраці міського голови та депутатів ради на благо громади. З іншої сторони, озвучені обіцянки перебувають у віданні місцевої влади.
Житлово-комунальне господарство
Сфера житлово-комунального господарства є проблемною по всій країні. За оцінкою комплексних цільових програм у сфері ЖКГ, яку проводив Центру спільних дій, Рівне набрав 2,5 бали з 4 можливих, що є середнім по Україні результатом. Дані щодо ремонту системи опалення, водопостачання, водовідведення та електромереж відсутні. Проте бюджет на впровадження енергозберігаючих заходів у сфері ЖКГ є одним із найбільших в Україні.
Партія “Європейська солідарність” планує змінити схеми вивезення сміття мікрорайону “Ювілейний”, розвивати ОСББ та ремонтувати прибудинкові і дворові території. Партія “Голос” обіцяє підвищити рівень фінансування та ефективності програм для ОСББ, забезпечити енергоефективність, розвивати культуру сортування сміття. У свою чергу, партія “Слуга народу” збирається покращити роботу комунальних служб, застосувати енергоефективні технології вуличного освітлення.
Партія “Свобода” пропонує забезпечити термомодернізацію, реконструювати систему відводу стічних вод, створити мережу громадських вбиралень за європейськими стандартами. Партія “Рівне разом” обіцяє провести аудит обґрунтованості комунальних тарифів, переглянути їх у бік зниження, реконструювати та забезпечити функціонування водозливної системи. Натомість, Олексій Муляренко планує модернізувати систему вуличного освітлення з використанням сучасних економних світильників, розробити комплексну програму поводження з рідними та твердими побутовими відходами.
Слід пам’ятати, що сфера житлово-комунального господарства здебільшого належить до повноважень місцевої влади. Саме вона може формувати політику поводження з відходами, розвивати і ремонтувати систем опалення чи водопостання, створювати власні комунальні підприємства, які займаються благоустроєм. Але місто не завжди може встановлювати комунальні тарифи на багато речей, як-от на газ чи тепло.
Громадський транспорт
Перестрілка у Броварах, коли представники нелегального бізнесу транспортних перевезень намагались перерозподілити ринок, викрила серйозну проблему масштабу всієї країни: бракує чіткого регулювання сфери транспорту і покарання тих, хто порушує закон. Саме зараз громадський транспорт потребує особливої уваги з боку місцевої влади.
Партія “Рівне разом” обіцяє якісно змінити схему руху транспорту, оновити міський парк тролейбусів та встановити жорсткі вимоги до рівня комфортності і безпеки маршрутних автобусів. Партія “Європейська солідарність” збирається розвивати міський транспорт, запровадити електронний квиток і оновити рухомий склад громадського транспорту. А партія “Голос” планує затвердити програми розвитку велосипедної інфраструктури, інфраструктури легкого персонального електротранспорту та створити транспортно-логістичний авіахаб.
Партія “Свобода” пропонує забезпечити перехід на великогабаритний низькопідлоговий маршрутний транспорт та ухвалити програму розвитку велосипедного руху у місті. Програма партії “Слуга народу” не містить інформації щодо цієї сфери. Олексій Муляренко пропонує модернізувати транспорту систему.
Як видно, більшість партій пропонують подібні речі: оновити парк міського транспорту та загалом займатися його розвитком. І саме це є завданням міської влади.
Охорона здоров’я
В часи коронакризи особливу увагу центральна і місцева має приділяти охороні здоров’я. У Рівному за 2017-2019 роки частка місцевого бюджету на фінансування медицини у середньому складала трохи менше 15%. Самі ж містяни здебільшого негативно оцінюють рівень якості медичних закладів: 41% респондентів надали негативні або жаливі оцінки, 37% – середні, і лише 16% визначили рівень медичних послуг як добрий або відмінний.
Не зважаючи на таку статистику, а також загальнонаціональні масштаби проблем через пандемію коронавірусу, дві партії, а саме “Свобода” та “Слуга народу”, а також програма Олексія Муляренка не пропонують змін щодо сфери охорони здоров’я у місті. Натомість, партія “Європейська солідарність” пропонує забезпечити доступну та якісну медицину, розвинути медичний туризм та розвинути сучасні напрямки у медицині.
Партія “Голос” обіцяє підвищити підзвітність місцевої влади щодо програм та фінансування охорони здоров’я, забезпечити системний підхід до закупівель сучасного медичного обладнання, розробити і затвердити “медичну карту пацієнта”. Партія “Рівне разом” збирається модернізувати та ремонтувати заклади охорони здоров’я, закупити сучасне медичне обладнання, а також підвищити рівень кваліфікації лікарів та медичного персоналу.
Місцева влада несе відповідальність лише за першу ланку закладів охорони здоров’я. Але вона не може зробити усю сферу охорони здоров’я безкоштовною та доступною, адже це входить до відання держави. Водночас, саме місцеві політики можуть вирішувати, чи будувати або закривати лікарні, виділяти кошти на закупівлю обладнання, надавати додатковий соціальний захист для медичних працівників тощо.
Що ж ми маємо?
Підтримка тих, хто цього потребує, не є прямим обов’язком місцевої влади. Водночас, захист власних містян, надання додаткових пільг сприяє побудові єдиної громади. Якщо говорити про Рівне, то у порівнянні із 2018 роком, у 2019 частка витрат на соціальний захист населення зменшилась майже на 7%. А за оцінкою комплексних цільових програм міст у сфері соціального захисту населення за 2017-2019 роки, яку проводив Центр спільних дій, Рівне отримало лише 2 бали із 4 можливих.
Партія “Слуга народу” у цій сфері пропонує актуалізувати роботу програм підтримки пенсіонерів та малозабезпечених, підтримувати учасників АТО, розвивати молодіжний сектор. Партія “Свобода” обіцяє надати гранти підтримки для забезпечення діяльності молодіжних організацій та створити програму забезпечення житлом учасників російсько-української війни. Партія “Рівне разом” збирається залучити інвесторів та бізнес для розв’язання соціальних проблем.
Партія “Голос” планує запровадити програму “Свідомі Рівняни“: спорт для всіх, екоосвіту, популяризацію здорового способу життя тощо. Партія “Європейська солідарність” – забезпечити пільговий проїзд, врахувати потреби людей з інвалідністю на дорогах та створити “карту рівнянина“. Натомість Олексій Муляренко обіцяє установити тактильну бруківку, занижені бордюри та звукові світлофори.
Подібні ініціативи, хоча потребують конкретики і плану впровадження, відповідають повноваженням місцевої влади.
Що ж ми маємо?
Більшість обіцянок у програмах політичних партій та кандидатів у мери цілком у межах місцевого самоврядування. Водночас, політичні сили як правило лише окреслюють кінцевий результат, але не пишуть про те, яким чином будуть ці речі досягати і звідки будуть брати на них ресурси. Нечіткість формулювань, маніпулювання та обіцяні “золоті гори” не мають вводити людей в оману.
Програми партій уникають деяких важливих сфер. Так, партія “Свобода” не вказувала, яким чином планує змінювати сфери освіти, охорони здоров‘я та доріг, а партія “Слуга народу” – охорони здоров‘я та громадського транспорту. Інші програми охопили усі 6 сфер, які хвилюють українців найбільше.
Щоб місцева влада якісніше здійснювала свої повноваження, не зловживала, або навпаки – не сиділа склавши руки, ініціативні містяни мають весь час її контролювати. Для цього треба обирати владу розумно і зважено, читати програми кандидатів та партій, брати участь у зустрічах з виборцями. Без нашої активної участі навряд чи можна буде досягти значних змін.
Тому якщо хочете більш детально ознайомитись із виборчими програмами – ласкаво просимо на інструмент порівняння програм від Центру спільних дій.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати