
Автори – Олександра Акуленко, Костянтин Шокало для видання Перший житомирський інформаційний портал
Зазвичай місцеві вибори в Україні вважають менш важливими за парламентські або за президентські. Насправді це не так. Після реформи децентралізації органи місцевого самоврядування (ОМС) отримали розширені повноваження у різних сферах та значне фінансування для їхнього здійснення. Тому ці місцеві вибори є важливими як ніколи.
Найчастіше політичні партії та кандидати у мери обіцяють зміни у 6 найбільш чутливих для громадян сферах. Це освіта, охорона здоров’я, дороги, транспорт, ЖКГ та соціальний захист. Згідно з доступними у публічному просторі соціологічними опитуваннями, ми виокремили 5 найпопулярніших у Житомирі політичних партій, кандидати від яких балотуватимуться у депутати Житомирської міської ради, та 3 кандидатів на посаду Житомирського міського голови.
Серед партійних фаворитів – “Пропозиція”, “Слуга народу”, “Опозиційна платформа – За життя” (“ОПЗЖ”), “Батьківщина” та “Європейська Солідарність”; кандидатів у мери – Сергій Сухомлин (“Пропозиція”), Віктор Євдокимов (“Слуга народу”) та Олена Розенблат (“Батьківщина”). Варто також зауважити, що кандидати на посаду міського голови не зобов’язані мати окремі політичні програми, а у вільному доступі вони здебільшого відсутні. Наявною є лише передвиборча програма Олени Розенблат. Оцінка позицій інших кандидатів у мери базуватиметься на програмах партій, від яких вони балотуються.
Освіта
У 2019 році частка видатків на освіту з міського бюджету Житомира склала майже 39% або 1 млрд 225 млн грн. Це був один з найвищих показників серед усіх обласних центрів. Але гроші не завжди означають покращення: результати ЗНО з базових предметів у молодих житомирців були доволі посередніми, а дошкільна та позашкільна освіта громади досі має багато проблем. То як пропонують покращувати освіту в Житомирі політичні сили, які конкурують за крісла у місцевій владі?
Так, “Слуга народу” (кандидат у мери Віктор Євдокимов) обіцяє впровадити інноваційні технології навчання, розширити мережу дитячих садочків, модернізувати середню, професійну та вищу освіту. Також вони планують діджиталізувати освітній процес і відродити молодіжні та дитячі спортивні гуртки на базі освітніх закладів. “Батьківщина” збирається лише не допустити скорочення закладів освіти. А от кандидатка у мери Житомира від цієї партії Олена Розенблат має більш розгорнуті позиції. Вона пропонує будувати школи та дитячі садочки, справедливо фінансувати кожну школу та запровадити “картку вчителя” – безкоштовний проїзд для вчителів у громадському транспорті.
Доволі суперечливими є програми партій “ОПЗЖ” та “Пропозиція” (кандидат у мери Сергій Сухомлин). Перша пропонує надати можливість громадам визначати мову навчання дітей, ввести в практику цільове забезпечення педагогів, яких направляють в село, житлом та надавати їм вигідні кредити. Друга – співфінансувати державою і муніципалітетом, із правом залучення приватних інвестицій, заклади професійно-технічної освіти, муніципальної освіти для дорослих та перепідготовки кадрів.
Зазначені вище обіцянки насправді не належать до повноважень органів місцевого самоврядування, тому виконати вони їх не зможуть. Однак, у програмі “ОПЗЖ” є й такі ідеї, які можливо втілити у життя. Це недопущення скорочення освітніх закладів і їхніх кадрів, відновлення ліквідованих освітніх закладів та забезпечення достойних доплат працівникам освіти коштом місцевого бюджету. Програма партії “Європейська солідарність” зовсім не містить інформації щодо сфери освіти.
Дороги
Ідеї та бачення розвитку дорожньої інфраструктури в громаді влада має закладати у комплексні цільові програми. Вони дозволяють структурувати проблеми або окремі аспекти у сфері за їхньою актуальністю і масштабом та поступово вирішувати їх з чітко визначеним фінансуванням. Протягом 2017-2019 років Житомир такої програми не мав, тому слідкувати за звітністю про виконану роботу у дорожній сфері жителям було надзвичайно складно. Тепер поглянемо, з якими ідеями заходять на місцеві вибори політичні партії та кандидати у мери Житомира.
Одразу програми трьох політичних партій, а саме “Батьківщина”, “Слуга народу” та “Пропозиція”, не містять інформації щодо сфери дорожньої інфраструктури. Натомість, партія “ОПЗЖ” пропонує здійснити якісний ремонт доріг, а партія “Європейська солідарність” – контролювати камерами відеоспостереження ремонти і будівництво доріг. Олена Розенблат збирається впровадити систему “Розумне місто” та оптимізувати дорожній рух.
Запропоновані ідеї цілком перебувають у сфері відання місцевої влади. Водночас, вони потребують значного фінансування, постійної уваги, а також злагодженої роботи міського голови та депутатів місцевої ради.
Громадський транспорт
Громадський транспорт – ледь не найбільша проблема, з якою особисто стикаються мешканці будь-якого міста в Україні. Незручні маршрути, старі транспортні засоби та стан інфраструктури прямо впливають на швидкість і зручність пересування містом. Тому різні політичні сили часто звертаються до цієї сфери у своїх передвиборчих програмах.
Але це не стосується більшості політичних партій, які йдуть на вибори у Житомирі. Такі партії, як “Слуга народу”, “Європейська солідарність”, “Пропозиція” та “Батьківщина” у програмах не мають пропозицій щодо сфери транспорту. Лише партія “ОПЗЖ” пропонує поліпшити роботу громадського транспорту. Олена Розенблат збирається визначити єдиного генерального перевізника – замовника транспортних послуг, розробити прозорі та економічно обґрунтовані тарифи за проїзд, а також впровадити єдиний квиток на проїзд у всіх видах громадського транспорту.
Кожне місто потребує розвитку своєї транспортної інфраструктури, закупівлі якісного міського транспорту та боротьби з незаконними маршрутами. Закон дозволяє на це впливати: закуповувати громадський транспорт, встановлювати маршрути, розвивати метро, затверджувати транспортні програми тощо.
Охорона здоров’я
У 2019 році частка видатків на охорону здоров’я у Житомирі склала 10,3% або 326 млн грн з місцевого бюджету. Вже цього року Житомир матиме найбільш вагоме збільшення фінансування “вторинки” серед інших обласних центрів – +93%. Але як пропонують розвивати медицину ті політсили, що мають найбільший шанс отримати владу у Житомирській громаді?
“Слуга народу” хоче використати владу в місті для того, щоб зберегти і відремонтувати лікарні та амбулаторії сімейного лікаря. Створити на базі опорних клінік сучасні медичні центри з новітнім обладнанням. “ОПЗЖ” йде на вибори з близькими ідеями обіцяючи не допустити скорочення медичних закладів і їхніх кадрів. Відновити ліквідовані ФАПи та інші медичні установи. Забезпечити достойні доплати працівникам медицини за рахунок місцевих бюджетів.
Партія “Пропозиція” говорить не про те, що робити у сфері медицини, а хто за неї має платити. Програма політичної партії говорить, що первинну медицину має повністю фінансувати держава, а вторинну спільно держава і муніципалітет. Однак, така обіцянка не належить до компетенції міської ради, бо гроші і владу між місцевим і державним рівнем ділить Верховна, а не міська рада.
Олена Розенблат, яка претендує на посаду міського голови Житомира вважає, що треба збільшити кількість автомобілів й екіпажів швидкої допомоги, запровадити муніципальні доплати медикам і “картку медика” – безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Також планує створити сучасний хоспіс, запровадити програму “Жіноче здоров’я” та забезпечити страхування медпрацівників і пільгові ціни на платні медичні послуги незахищеним верствам населення.
Житлово-комунальне господарство
Від розвитку ЖКГ у місті залежить комфортність умов проживання в ньому для громади. Для Житомира ця сфера стала однією з найпроблемніших. Хоч місто досягло успіху в енергозбереженні та отримало Європейську енергетичну відзнаку, такі речі як стратегічне планування, ремонт покрівель житлового фонду, ремонт систем опалення, водопостачання та електромереж досі пасуть задніх. Можливо, кандидати у місцеві управлінці знають, як покращити сферу ЖКГ для Житомирської міської громади.
“Батьківщина” обіцяє забезпечити прозорий облік споживання населенням комунальних ресурсів і створити взаємоузгоджену систему реформування ЖКГ щодо впровадження енергозберігаючих технологій та переходу до управління будинками силами співвласників. Кандидатка у мери Олена Розенблат збирається паспортизувати усі житлові будинки з зазначенням їхнього стану та проблем, впровадити системи контролю за якістю роботи обслуговуючих компаній і впровадити комплексну програму по відшкодуванню відсотків на утеплення житлових будинків. Також вона хоче налагодити облік і контроль виробленої та спожитої теплової енергії й усунути монополії на вивіз сміття.
Партія “Слуга народу” (кандидат у мери Віктор Євдокимов) планує вирішити питання будівництва комплексів з вторинної переробки побутових відходів та сміття, відремонтувати та замінити водопровідні мережі, а ще забезпечити дотримання новітніх стандартів якості питної води. “Європейська солідарність” збирається забезпечити чистоту громад, укласти угоди на прибирання сміття та ліквідувати стихійні сміттєзвалища.
У своїй передвиборчій програмі “ОПЗЖ” обіцяє вдосконалити мережу постачання тепла, газу, води, скоротити їх втрати, поліпшити якість житла і забезпечити його утеплення. Також вони пропонують провести роботу з реструктуризації боргів за послуги ЖКГ і їхнє списання для малозабезпечених, скасувати несправедливі тарифи і запровадити посильні для людей тарифи. Останній пункт щодо скасування “несправедливих” тарифів є сумнівним, адже він не зовсім належить до компетенцій міської ради та голови. Від них не залежить встановлення чи скасування тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, централізоване опалення, постачання холодної води, гарячої води та водовідведення. А от програма “Пропозиції” (кандидат у мери Сергій Сухомлин) не містить жодної інформації про житлово-комунальне господарство.
Соціальний захист
Наразі Житомир знаходиться в середині рейтингу обласних центрів України за загальним обсягом соціального бюджету та за розмірами підтримки на одного одержувача. Так, видатки на соціальний захист з місцевого бюджету склали 17,8% або 563,4 млн грн, а витрати на різні види допомоги від ОМС сукупно майже 5 тис. грн на одного одержувача. А тепер поглянемо, як змінювати сферу соціального захисту обіцяють кандидати та партії на цих виборах.
Партія “ОПЗЖ’’ обіцяє посилити бюджетну допомогу пенсіонерам, ветеранам, багатодітним сім’ям, людям з інвалідністю, учасникам бойових дій. “Батьківщина” хоче забезпечити усім громадянам юридичний та соціальний захист їхніх прав, які гарантовані Конституцією. “Слуга народу” пропонує забезпечити адресну соціальну підтримку людям, які її потребують, а от у “Європейської солідарності” немає жодних згадок у програмі про соціальну політику.
Натомість, партія “Пропозиція” вважає, що треба організувати єдине соціальне забезпечення по всій країні за рахунок субвенцій з державного бюджету. Однак, питання перерозподілу повноважень та фінансів між центральною та місцевою владою не належить до компетенції міських рад. Тому навіть потрапивши в міську раду Житомира, представники партії ніяк не зможуть вплинути на це питання.
Кандидатка у мери від “Батьківщини” Олена Розенблат хоче запровадити у місті програму “Моє перше житло” для молодих сімей та відшкодувати їм відсотки за кредитом. Також вона збирається створити соціальні магазини для соціально незахищених громадян та Будинок денного догляду для дітей з інвалідністю.
Замість епілогу
Варто розуміти, що від програм партій та кандидатів у мери, які сформують нову місцеву раду, залежить майбутня стратегія розвитку найважливіших сфер життя територіальної громади. Тому, приймаючи рішення кому віддати свій голос, виборцям варто орієнтуватися, серед іншого, на передвиборчі програми партій та кандидатів у мери.
Від того, яких змін ви прагнете у своїй громаді, залежить ваш вибір та перемога тієї чи іншої партії або кандидата. Аналізуйте, обирайте та голосуйте відповідально!
Детальніше про обіцянки та позиції партій і кандидатів у мери ви можете дізнатися тут.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати