Що планують зробити для Кропивницького партії-лідери передвиборчої гонки

19 Жовтня 2020
Що планують зробити для Кропивницького партії-лідери передвиборчої гонки
Головна > Місцеві вибори 2020 > Що планують зробити для Кропивницького партії-лідери передвиборчої гонки

Назар Заболотний, аналітик, Центру спільних дій, для видання Гречка

Щоб спростити виборцям життя за допомогою соціологів ми відібрали п’ять партій-лідерів перегонів до міської ради: Пропозицію. Перспективу міста, Слугу народу, Батьківщину та ОПЗЖ. А далі проаналізували їхні програми за шістьма найважливішими для міста напрямками роботи міської влади: освітою, охороною здоров’я, дорогами, транспортом, житлово-комунальним господарством та місцевою соціальною політикою. Також ми хотіли розповісти про програми трьох лідерів змагання за посаду міського голови, однак на відміну від партій вони не зобов’язані публікувати свої програми на сайті ЦВК. Тому будемо вважати, що у разі обрання Андрій Райкович (Пропозиція), Артем Стрижаков (Перспектива міста) чи Анатолій Ларін (ОПЗЖ) будуть керуватись програмами своїх партій.

Тож, далі розповімо детально хто і що обіцяє робити у місті після отримання мандата.

Освіта

Тема освіти для міста є більш ніж актуальною, адже учні Кропивницького останніми роками пасуть задніх за середнім балом ЗНО, що свідчить про проблеми у місцевій освіті. Однак політичні сили, які претендують на владу у місті були небагатослівними про цю проблему у своїх програмах.

Батьківщина обіцяла не допустити закриття закладів освіти та скорочення їхнього штату, а Слуга народу – забезпечити змогу отримувати якісну освіту та комфортні умови навчання. ОПЗЖ теж звернуло свою увагу на якість умов навчання, тому планує провести ремонти шкіл та забезпечити їм сучасне обладнання.

Політична партія Пропозиція зробила у своїй програмі акцент на тому як мають розподілятися обов’язки у сфері освіти між державою і громадою, а не на конкретних обіцянках. На думку цієї політичної сили, держава має повністю фінансувати видатки на дошкільну та повну загальну середню освіту. Натомість громада має лише співфінансувати разом із бюджетом держави видатки на професійно-технічну освіту, освіту для дорослих та перепідготовку кадрів.

Однак, питання розподілу повноважень між органами державної влади і місцевого самоврядування належать до компетенції Верховної, а не місцевої влади. Тому навіть потрапивши у міську раду Кропивницького, Пропозиція не зможе її виконати, бо не матиме на те повноважень.

П’ята партія-лідер міських перегонів – Перспектива міста не навела у своїй програмі жодних ідей як покращувати ситуацію у сфері міської освіти.

Охорона здоров’я

Кропивницький є одним із лідерів серед обласних центрів країни за сумою видатків на охорону здоров’я. Проте пандемія COVID 19 наочно продемонструвала, що місцева медицина є дуже далекою від ідеалу.

ОПЗЖ пропонує розширити мережу амбулаторій та поліклінік, не допускати скорочення медичних працівників, а також «захистити медиків від медичної «реформи». Слуга народу у разі обрання до міської ради хоче провести аудит кількості сімейних лікарів та створити умови для залучення кваліфікованих спеціалістів. Також серед пріоритетів цієї партії популяризація переведення медичної документації в електронну форму, розвиток профілактичної медицини та підвищення рівня матеріально-технічного забезпечення лікарень. А на останок Слуга народу обіцяє запровадити гарантований пакет медичних послуг.

Програми Батьківщини та Перспективи міста не мають згадок про сферу медицини. Натомість Пропозиція, як і у випадку з освітою, говорить про розподіл повноважень у сфері охорони здоров’я. Зокрема, вона хоче забезпечити фінансування первинної медичної допомоги за рахунок держави, а вторинну співфінансувати разом з державою з місцевого бюджету.

Проте, як і у випадку з освітою, питання перерозподілу повноважень належить до компетенції Верховної Ради. Так само питанням державного рівня є гарантований пакет медичних послуг, про які згадує Слуга народу. Тому ці обіцянки партії отримавши місця у міській раді виконати не зможуть.

Дороги

У минулому році вартість ремонту одного кілометра дороги у Кропивницькому різко зросла. Однак, поки важко сказати, чи таке різке здорожчання призведе до суттєвого покращення якості виконаних робіт. Чи ціна не вплине на якість, а місто й далі матиме проблеми з дорожнім покриттям.

Як це не парадоксально, але місцеві осередки партій, які змагаються за мандати у міській раді, говорять про дороги зовсім небагато. В програмах Батьківщини і Пропозиції про них немає й згадки. Слуга народу просто каже, що подбає про якісні дороги, а ОПЗЖ обіцяє відремонтувати мости і дороги та збудувати нові транспортні розв’язки.

Зате Перспектива міста має безліч обіцянок для своїх виборців. Перш за все партія звертає увагу на те, що потрібно створити доступну інфраструктуру для пішоходів і велосипедистів, а разом з тим модернізувати ту транспортну інфраструктуру, яка вже існує. Окрім цього партія, отримавши владу, планує будувати тротуари і дороги за сучасними технологіями з гарантією 10 років. Реконструювати Набережну, площу Героїв Майдану, Ковалівський парк та центральний сквер.

Транспорт

Карантинні заходи загострили в українських містах і без того складну проблему із комунальним транспортом. Адже дуже часто практично неможливо дотримуватись дистанції у вузьких маршрутках, а комунальних автобусів та тролейбусів на всіх не вистачає. Однак, політичні партії приділили питанню міського транспорту зовсім мало уваги.

Слуга народу обіцяє подбати про якісний місцевий транспорт, а ОПЗЖ хоче відновити комунальний транспорт, збільшити його кількість на маршрутах та оновити рухомий склад. Інші три партії, які потрапили до нашого огляду, не мали у програмах жодних ідей, що робити з міським транспортом.

Житлово-комунальне господарство

Іншою важливою проблемою міста є житлово-комунальне господарство. Ознайомившись навіть із поверхневими даними, кидається в око, що Кропивницький далеко не такий активний в цій сфері, як деякі інші обласні центри країни. Тому зовсім не дивно, що це питання посіло чільне місце в програмах більшості партій, які претендують на потрапляння до Кропивницької міської ради.

Батьківщина хоче розвивати послуги з управління багатоквартирними будинками. Крім цього в планах партії є створення сприятливих умов для модернізації комунальної інфраструктури та впровадження енергозберігаючих технологій в житлово-комунальне господарство міста.

Перспектива міста вважає оновлення житлово-комунального господарства та створення департаменту інтегрованого комунального благоустрою своїми пріоритетами. Також політична сила вважає за необхідне системно доглядати за зеленими насадженнями і створити систему поводження з твердими побутовими відходами, яка розпочинається з урн та закінчується будівництвом сміттєпереробного заводу.

ОПЗЖ починає свої обіцянки у сфері зі зниження тарифів на комунальні послуги. Крім цього політична партія обіцяє забезпечити якісні послуги обслуговуючих компаній, безперебійну подачу електроенергії, води та тепла. Відремонтувати житловий фонд, утеплити будинки, облаштувати прибудинкові території за підтримки з місцевого бюджету. А на останок – очистити міста від сміття і сміттєзвалищ.

Слуга народу після потрапляння у міську раду планує дбати якісне освітлення, водопостачання, а також підтримати законодавчі стимули для будівництва сміттєпереробних заводів, а в Пропозиції пропозицій у цій сфері немає.

Соціальна політика

Кропивницький є одним із тих великих українських міст, у яких на соціальні потреби виділяється відносно невелика частка місцевих фінансів. У структурі тих видатків, які все ж є домінують — витрати на оплату пільг за житлово-комунальними послугами та підтримка ініціатив громадського сектору. Однак, місцева соціальна політика – це не лише пільги на воду чи опалення, а й багато іншого, про що партії говорять у своїх програмах.

До соціальних пріоритетів Слуги народу належить проведення аудиту системи соціального забезпечення та інформувати мешканців міста про те, у чому полягає державна підтримка малозабезпечених та незахищених категорій населення, а заодно налагодити і активізувати діяльність соціальних служб. Перспектива міста збирається розвивати соціальну інфраструктуру міста та будувати соціальне житло. В той же час, Батьківщина хоче забезпечити містянам юридичний та соціальний захист в усіх сферах, гарантованих Конституцією.

ОПЗЖ має на меті відновити програми соціальної допомоги незахищеним верствам населення, надати бюджетну допомогу багатодітним сім’ям, пенсіонерам, ветеранам, чорнобильцям та людям з особливими потребам та будувати доступне житло. А Пропозиція вважає, що соціальне забезпечення має бути єдине для всієї країни і фінансуватися з державного бюджету, тому не пропонує жодних місцевих ініціатив у своїй програмі.

На завершення

Місцеві вибори, які відбудуться 25 жовтня дають кожному мешканцю міста, який має право голосу, змогу вплинути на те як Кропивницький буде розвиватися у найближчі роки. Зокрема у питаннях освіти та охорони здоров’я, транспорту та доріг, житлово-комунального господарства та соціальної політики. Однак, це лише типові для українських міст пріоритети, а повноваження міських рад та їхніх голів є значно ширшими.

Тому для раціонального вибору на дільниці радимо стежити за місцевою політикою. Також варто ознайомитись із тим, які саме повноваження мають органи місцевого самоврядування. Детально про повноваження обласних, районних, міських, селищних сільських рад та голів громад читайте – тут. А щоб порівняти програми найпопулярніших партій та кандидатів у мери Кропивницького, радимо скористатись інструментом Центру спільних дій.