
Автор – Назар Заболотний, аналітик Центру спільних дій, для видання 056.ua
З наближенням дня голосування на місцевих виборах невблаганно зростає кількість передвиборчої агітації на вулицях та екранах. Звичайному виборцю дуже складно не загубитися десь між обіцянками золотих гір і таки обрати тих кандидатів, які будуть представляти у міській владі його, а не лише свої інтереси.
Щоб спростити виборцям життя, ми проаналізували програми п’яти партій, які, за даними соціологів, лідирують у перегонах до Дніпровської міськради (Пропозиція, Слуга народу, ОПЗЖ, Громадська сила та Блок Вілкула) та проаналізували їхні програми за шістьма найважливішими для громадян напрямками діяльності: охорона здоров’я, дороги, транспорт, житлово-комунальне господарство та соціальна політика.
Також ми хотіли дослідити програми трьох лідерів передвиборчої боротьби за крісло мера – Бориса Флатова (політична партія Пропозиція), Олександра Вілкула (Українська перспектива) та Загіда Краснова (Громадська сила), але на відміну від партій кандидати у міські голови не зобов’язані публікувати передвиборчі програми на сайті ЦВК, а отримати їх іншим чином нам не вдалось. Тому будемо вважати, що кандидати в мери у разі обрання будуть виконувати програми партій, від яких беруть участь у виборах.
Освіта
Завдяки процесу децентралізації влади в Україні ради громад отримали широкий спектр повноважень у сфері освіти. Тепер значної мірою від їхнього управління буде залежати, наскільки якісно та в яких умовах вчать дітей у школах. А проблеми з освітою у місті є відчутними, адже учні Дніпра протягом декількох останніх років показують посередні результати під час ЗНО. Однак у партій, які мають найбільші шанси отримати місця у міській раді, позиції щодо освітніх пріоритетів є відчутно різними.
Громадська сила хоче відродити систему професійно-технічної освіти, підтримати дошкільну освіту, та розвивати проєкти, спрямовані на патріотичне виховання молоді. ОПЗЖ обіцяє ремонтувати школи та забезпечити їх сучасним обладнанням, а також гідно доплачувати вчителям та вихователям.
Слуга народу планує використати владу в місті для підвищення якості освіти та розвитку наукомістких технологій. Українська перспектива обіцяє створити сучасні школи та звільнити їх від сплати податків на 10 років, заборонити закриття закладів освіти, відновити гуртки та секції позашкільної освіти, а також ввести в школах профорієнтації. Натомість Пропозиція у своїй програмі розповідає не що робити з освітою, а хто за неї має платити. На думку представників партії, держава має повністю фінансувати заклади дошкільної та повної середньої освіти. Кандидати переконані, що громади мають спільно із державою утримувати заклади професійно-технічної освіти, муніципальної освіти для дорослих.
Однак, питання зміни системи фінансування та управління закладами освіти не належить до компетенції міської влади, а вирішується на рівні закону, тому навіть потрапивши до ради громади партія не зможе виконати свою обіцянку. Аналогічна ситуація з планами Української перспективи звільнити школи від податків. Адже від сплати земельного податку школи звільнені законом, а більшість інших податків є питанням центральної, а не місцевої влади.
Охорона здоров’я
Пандемія COVID–19 лише загострила і без того непросту ситуацію в українській медицині, а заразом додала місцевій владі ще більше відповідальності за здоров’я мешканців громад. У попередні роки міські видатки на охорону здоров’я були великими, але відносно незначними у розрізі всього бюджету міста. Судячи з програм партій, міські політики хочуть збільшити видатки на сферу медицини, але кожен по– своєму.
Українська Перспектива планує створити сучасні лікарні та звільнити їх від сплати податків на 10 років, заборонити закриття закладів охорони здоров’я, забезпечити обов’язкове медичне страхування працівників та створити муніципальні аптеки з пільговими цінами на ліки. ОПЗЖ агітує, кажучи, що не допустить закриття лікарень та скорочення медпрацівників, а також збереже й розширить мережі поліклінік та амбулаторій, і буде гідно доплачувати медикам.
Громадська сила вважає, що слід підтримувати медичні проєкти, спрямовані на підвищення професійного рівня лікарів та забезпечити заклади медицини необхідним обладнанням, засобами захисту від COVID-19. Слуга народу пише, що буде підвищити якість охорони здоров’я, але не вказує, як саме.
Натомість пропозиція знову говорить про фінанси, вважаючи, що за первинну медичну допомогу має повністю платити держава, а вторинну спільно оплачуватиме держава і громада. Як і у випадку з освітою, питання розподілу повноважень між місцевим і центральним рівнем є прерогативою державної, а не місцевої влади. Так само, як і звільнення від тих податків, які є загальнонаціональними, а не місцевими, що обіцяє Українська перспектива.
Дороги
Хоча в Дніпрі поточний ремонт доріг фінансується значно частіше, ніж капітальний, стан дорожнього покриття бажає кращого і немов би натякає, що ремонтувати його треба саме капітально. Саме про це кажуть програми Слуги народу та Української перспективи, яка окрім нового дорожнього покриття обіцяє забезпечити безпеку на вулицях та дорогах відеоспостереженням та якістю самих доріг.
Близькою до двох попередніх партій є позиція Громадської сили, яка хоче відремонтувати основні транспортні магістралі та внутрішньоквартальні проїзди, облаштувати безкоштовні денні парковки. А ОПЗЖ бачить своїм пріоритетом забезпечення фінансової бази для будівництва доріг. Пропозиція жодних ідей, що робити з дорогами міста, в своїй програмі не озвучила.
Транспорт
Проблеми з міським транспортом у Дніпрі є не те що тривалими, а навіть древніми. Розвиток мережі метро просувається слабо, а мешканці тим часом тісняться у маршрутках і годинами стоять у заторах. Щоб хоч якось вплинути на ситуацію, Громадська сила пропонує вивести за межі міста транзитний транспорт та оновити електротранспорт міста.
Українська перспектива хоче придбати автобуси для міжміських перевезень, розвивати електротранспорт, добудувати Дніпровський метрополітен та міський аеропорт. Слуга народу має на меті підтримувати залізничний та авіаційний транспорт та побудувати новий аеропорт. ОПЗЖ обіцяє збільшити кількість комунального транспорту, а Пропозиція про транспорт у програмі не згадує.
Житлово-комунальне господарство
У сфері комунального господарства традиційно є значно більше проблем, ніж відповідей на них. Значна частина комунальних мереж, багатоквартирних будинків та іншої комунальної інфраструктури потребує як капітальних ремонтів, так і кардинальної зміни підходів до управління ними. Однак, місто не поспішає впроваджувати сучасні підходи до управління сферою.
Наприклад, розмір видатків з бюджету Дніпра на енергоефективність є дуже і дуже незначним у розрізі загальних міських видатків, хоча економія на комунальних платежах вивільнила би значні кошти на інші сфери у довгій перспективі. Вибори можуть вплинути на ситуацію, оскільки партії, які претендують на владу в місті, мають багато цікавих ідей.
Для Пропозиції пріоритетним питанням є зміна підходів до управління комунальним майном — партія хоче забезпечити відкриті реєстри комунального майна. Також обіцяє забезпечити публічне й відкрите управління комунальними підприємствами та передавати комунальне майна в оренду або концесію з урахуванням думки місцевих жителів.
Громадська сила хоче підтримувати розвиток ОСББ, відремонтувати очисні споруди «Міськводоканалу», реконструювати зливні колектори та побудувати нові системи протипаводкової каналізації. Обіцяють також відремонтувати та модернізувати ліфтове господарство і теплові мережі. ОПЗЖ говорить більше про гроші. Партія прагне забезпечити фінансову базу для ремонту житлового фонду, має намір модернізувати постачання води, газу, тепла, електроенергії. Також обіцяє скоротити витрати, знизити тарифи, утеплити домівки, облаштувати прибудинкові території та ввести місцеві субсидії на комунальні послуги.
Українська перспектива вважає, що треба покращити якість питної води та впроваджувати програми з енергозбереження та утилізації відходів. А Слуга народу просто каже, що треба підвищити якість комунальних послуг, але не уточнює як, коли і яких саме.
Соціальна політика
Дніпро є одним з українських міст, які витрачають серйозні кошти на соціальний захист мешканців громади. Однак, через різнорідні економічні та побутові негаразди великі прошарки місцевого населення потребують уваги з боку влади своєї громади. Тому партії у своїх програмах відвели чільне місце питанню турботи про своїх мешканців.
Громадська сила вважає, що міська влада має підтримувати людей з інвалідністю та будувати соціальне житло. Слуга народу обійшлась загальними фразами про необхідність підвищення якості соціальних та гуманітарних послуг і забезпечення комфортних умов життя.
Українська перспектива обіцяє створити робочі місця з достойною оплатою праці, збільшити фінансові програми підтримки малозабезпечених, пенсіонерів, багатодітних сімей. Планує також створити “Інститути третього віку”, забезпечити доступність закладів соціального захисту, регіональні виплати для новонароджених, безкоштовний проїзд пенсіонерів у громадському транспорті, та регіональні доплати жителям промислових територій.
Майже стільки ж багато соціальних обіцянок в ОПЗЖ. Ця партія обіцяє відновити програми соціальної допомоги, фінансово допомагати багатодітним сім’ям, пенсіонерам, ветеранам, чорнобильцям та людям з особливими потребами. Планують підвищити кількість пільгових посадкових місць. Натомість в програмі Пропозиції згадок про соціальну політику немає.
Отож в програмах партій, які вже зовсім скоро можуть стати владою у Дніпрі, є чимало різних ідей. Одні з них можна втілити, отримавши місця у міській раді, інші є спробою залучити виборців, яка ніколи не зайде далі за передвиборчі обіцянки. Є також багато ідей, які взагалі не відповідають тим повноваженням, які має міська влада. Бо її можливості хоч і великі, але далеко не безмежні. Тому рекомендуємо читачам також ознайомитись із тими повноваженнями, які мають органи місцевого самоврядування. Про них і не тільки читайте у нашому тексті – тут. Також радимо ознайомитись з програмами партій у нашому інструменті, аби зробити справді поінформований вибір.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати