
Автор – аналітик Центру спільних дій Костянтин Шокало
Перед кожними місцевими виборами від політичних партій лунають все нові обіцянки та ідеї, як покращити життя громади. Найбільше вони стосуються найчутливіших для громадян сфер: освіти, дорожньої інфраструктури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства та громадського транспорту. Тепер від того, кого оберуть на цих місцевих виборах, дійсно залежить розв’язання проблем громади. Вплинула на це реформа децентралізації, яка суттєво розширила повноваження органів місцевого самоврядування (ОМС) та фінансування на їхнє здійснення.
Щоб харків’яни могли добре ознайомитися з передвиборчими позиціями політичних сил, ми проаналізували програми п’ятьох найбільш популярних у Харкові політичних партій, кандидати від яких балотуватимуться у депутати Харківської міської ради, та трьох кандидатів на посаду Харківського міського голови.
Це партії “Блок Кернеса”, “Блок Світличної “Разом””, “Опозиційна платформа – За життя”, “Слуга народу” та “Партія Шарія“. У трійку найпопулярніших кандидатів у мери Харкова входять Геннадій Кернес (“Блок Кернеса”), Олександр Фельдман (“Опозиційна платформа – За життя”) й Олексій Кучер (“Слуга народу”). Оскільки кандидати на посаду міського голови не зобов’язані мати окремі політичні програми, а у вільному доступі вони відсутні, оцінка їхніх позицій базуватиметься на програмах партій, від яких вони балотуються.
Освіта
У 2019 році частка видатків на освіту з міського бюджету Харкова склала 24,4% або майже 4 млрд грн. Хоч ця частка була однією з найменших серед обласних центрів України, все ж місто увійшло у п’ятірку за найкращими результатами ЗНО з базових предметів. Однак, на рівень освіченості громади значно впливає ще й дошкільна, позашкільна, професійно-технічна та вища освіта, які є важливими для суспільства. Що ж обіцяють зробити партії у сфері освіти, щоб отримати владу?
“Блок Кернеса” планує підтримувати обдарованих дітей та їхніх викладачів, наповнити бібліотечні фонди і встановити в закладах освіти камери відеонагляду/“тривожні” кнопки. “Партія Шарія” збирається створити систему комунальної підтримки науковим установам та освітнім закладам. Також вони хочуть відновити роботу закладів позашкільної освіти – гуртків за інтересами, спортивних секцій.
Партії “Блок Світличної “Разом”” та “Опозиційна платформа – За життя” пропонують гідно доплачувати вчителям і вихователям. Розходяться вони в тому, що перша політсила обіцяє будувати нові школи та дитсадки, а друга – відремонтувати старі й забезпечити їх сучасним обладнанням. “Слуга народу” хоче розвивати економіку знань зі створенням технологічних платформ на базі наукових установ і ВНЗ, а також облаштувати наукові парки та офіси трансферу технологій. Загалом, всі пропозиції належать до компетенцій міської ради та голови, і гроші не реалізацію своїх ідей вони матимуть у місцевому бюджеті.
Дороги
Протягом 2017-2019 років Харків не мав комплексної цільової програми у дорожньо-транспортній сфері. Такі програми необхідні для міст, аби громада чітко бачила, що планує зробити місцева влада за конкретний період, наскільки це реально та що вже виконано. Можливо, ця ситуація зміниться після місцевих виборів у Харкові. Для цього варто поглянути на те, що пропонують політичні сили.
Так, небагатослівними щодо дорожньої інфраструктури є програми партій “Блок Кернеса” й “Опозиційної платформи – За життя”. Перша збирається збільшити кількість велодоріжок, друга – відремонтувати дороги і мости. Розв’язати проблеми доріг у спальних районах та приватному секторі вважає за потрібне партія “Блок Світличної “Разом””.
А от “Партія Шарія” обіцяє покращувати благоустрій прибудинкових територій та розв’язати проблему відсутності якісного асфальтового покриття на периферії міста. “Слуга народу” пропонує створити найбільший у Східній Європі транспортний хаб для обслуговування транзитних міжнародних, внутрішніх перевезень вантажів та пасажирів. Також вони хочуть витрачати на капітальний ремонт доріг місцевого значення не менше 20%. Але з яких конкретно коштів “Слуга народу” збирається виділяти таку значну частку – невідомо.
Охорона здоров’я
Протягом 2017-2019 років на одного харків’янина чи харків’янку міська влада витрачала в середньому 1172 грн у сфері охорони здоров’я. Це один з найнижчих показників серед інших обласних центрів. В умовах поширення коронавірусу сфера медицини стала найбільш актуальною для життя громади. То що ж саме обіцяють змінити в охороні здоров’я найпопулярніші політичні партії?
“Блок Кернеса” (кандидат у мери Геннадій Кернес) збирається створити умови для поліпшення матеріально-технічної бази комунальних закладів охорони здоров’я. “Слуга народу” (кандидат у мери Олексій Кучер) пропонує створити найсучасніший Центр високоспеціалізованої медицини, до якого увійдуть Обласний онкологічний центр та Міжнародний центр ядерної медицини. Насправді таке завдання є доволі складним і потребує значного фінансування, але теоретично вони це зробити можуть.
“Блок Світличної “Разом”” обіцяє побудувати нові лікарні та поліклініки з сучасним медичним обладнанням і забезпечити достойні умови праці лікарів та медичного персоналу. А от партії “Опозиційна платформа – За життя” (кандидат у мери Олександр Фельдман) та “Партія Шарія” мають доволі схожі радикальні позиції. Вони збираються “відмінити” медичну реформу на території Харкова. Перш за все, це не належить до компетенцій міської ради та голови, адже стосується формування і реалізації державної політики. По-друге, такі позиції є антидержавницькими: вони порушують законодавство та принцип рівності можливостей для всіх громад України.
Соціальний захист
Протягом 2018-2019 років місцева влада Харкова виділяла найменшу частку з міського бюджету на соціальний захист серед усіх обласних центрів країни – в середньому всього 2,3%. Очевидно, що для попередньої влади соціальне забезпечення громади було не в пріоритеті. Але що нам показують обіцянки місцевих політиків у цій сфері перед прийдешніми виборами?
Найбільшу кількість обіцянок щодо соцзахисту має “Опозиційна платформа – За життя”. Вони пропонують відновити програми соціальної допомоги, збудувати доступне житло та надати бюджетну допомогу багатодітним сім’ям, пенсіонерам, ветеранам, чорнобильцям, людям з особливими потребами. Надати підтримку охороні материнства та дитинства збирається “Слуга народу”.
“Блок Світличної “Разом”” планує започаткувати програми додаткової муніципальної субсидії і доплат соціально вразливим містянам. А от зовсім нічого про соцзахист громади Харкова не йдеться у програмах партій “Блок Кернеса” та “Партія Шарія”. З тих позицій партій, що були подані вище, всі можна втілити у життя, оскільки це є відповідальністю ОМС, і останні тепер мають на це фінансування. А от чи дійсно виділять місцеві політики гроші на реалізацію таких суттєвих обіцянок – побачимо після виборів.
Житлово-комунальне господарство
Останнім часом у Харкові сильно зацікавились енергоефективністю. Так, міська влада доєдналася до Угоди мерів, яка зобов’язує ОМС скоротити викиди парникових газів мінімум на 40% до 2030 року. Таке рішення є доволі позитивним для розвитку житлово-комунального господарства у міській громаді, але його та багатьох інших речей недостатньо, щоб підвищити ефективність усієї сфери. Тому поглянемо, що ж пропонують зробити місцеві політики, коли прийдуть до влади.
“Блок Світличної “Разом” збирається відновити теплові мережі та активно залучати інвестиції задля справедливих тарифів. “Слуга народу” обіцяє відновити фінансування програми «Питна вода» та втілити прозорий механізм формування цін i тарифів на продукцію та послуги підприємств у сфері ЖКГ. Також вони хочуть вирішити проблему сміттєзвалищ впродовж п’яти років.
“Партія Шарія” планує запровадити програму реновації житла, впорядкування та благоустрою промислових районів, а ще вирішити за рахунок забудовників проблему відсутності гарячого водопостачання. Аудит діяльності комунальних підприємств та автономні системи тепло- і водопостачання – теж пріоритет цієї партії. Під сумнів тут можна поставити вирішення проблеми гарячого водопостачання за рахунок забудовника, адже як вони це збираються робити законно зовсім незрозуміло.
“Блок Кернеса” пропонує розробити програми енергозбереження для лікарень, шкіл та дитячих садків і продовжити заміну старих мереж тепло- і водопостачання на нові. Ця партія обіцяє ще й продовжити будівництво безпечного полігону твердих побутових відходів. На останнє звертає увагу й “Опозиційна платформа – За життя”: їхнім пріоритетом теж є очищення міста від сміття та сміттєзвалищ. На додачу, вони обіцяють модернізувати мережі постачання води, газу, тепла та електроенергії, знизити тарифи, відремонтувати житловий фонд і встановити місцеві субсидії на комунальні послуги.
Громадський транспорт
Громадський транспорт – ледь не найбільша проблема будь-якої громади нашої країни. Це незручний графік руху, некомфортні маршрутки та автобуси, ціна проїзду, транспортна інфраструктура тощо. Саме тому політичні партії мали б приділяти велике значення цьому питанню.
Якщо комплексно поглянути на те, що обіцяють партії у цій сфері, враження щодо них складається не найкраще. До прикладу, “Слуга народу” та “Партія Шарія” нічого не зазначають про громадський транспорт у своїх програмах. “Опозиційна платформа – За життя” планує збудувати нові транспортні розв’язки, але які та де не конкретизує.
Нічого конкретного і у “Блоку Кернеса”: вони збираються покращити транспортне сполучення та забезпечити освітлення транспортних магістралей. Більш вичерпною є позиція “Блоку Світличної “Разом”” щодо громадського транспорту. Ця політична сила пропонує впровадити єдину транспортну мережу з новими міськими автобусами, оновити рухомий склад трамваїв і змінити ціну проїзду. Також вони хочуть переглянути підходи до розвитку транспортної галузі та розбудувати дорожньо-транспортну інфраструктуру громади.
Замість епілогу
З початком реформи децентралізації органи місцевого самоврядування отримали нову роль в реалізації місцевих політик. Нині місцеве самоврядування має набагато більше повноважень і фінансових можливостей для розвитку освіти, доріг, громадського транспорту, охорони здоров’я, ЖКГ, соціального захисту та багатьох інших сфер.
Загалом, переважна більшість обіцянок найпопулярніших у Харкові політсил відповідає повноваженням органів місцевого самоврядування. Щоправда, є й такі, що їм не відповідають: “відміна” медичної реформи “Партією Шарія” та “Опозиційною платформою – За життя”, а також вирішення за рахунок забудовників проблеми відсутності гарячого водопостачання “Партією Шарія”. На додачу, “Слуга народу” не дає жодної інформації щодо громадського транспорту у своїй програмі, “Партія Шарія” – щодо соцзахисту й громадського транспорту, “Блок Кернеса” – щодо соцзахисту.
Тому пам’ятайте: від того, яких змін ви прагнете у своїй громаді, залежить ваш вибір та перемога тієї чи іншої партії. Аналізуйте, обирайте та голосуйте відповідально. Детальніше про обіцянки та позиції партій і кандидатів у мери ви можете дізнатися тут.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати