Що обіцяють місцеві політики в Краматорську?

21 Жовтня 2020
Що обіцяють місцеві політики в Краматорську?
Головна > Місцеві вибори 2020 > Що обіцяють місцеві політики в Краматорську?

Автор — Леонід Сітченко, Центр спільних дій, для видання “Громадськість Луганщини і Донеччини”

На кожних місцевих виборах перед громадянами постає одне й те саме питання: кого обрати, щоби жити стало краще? І щоразу особи, які балотуються до муніципальних органів влади, обіцяють “золоті гори”, щоб отримати омріяні посади. Для цього часто зачіпають теми, найбільш чутливі для виборців. Серед таких — освіта, охорона здоров’я, дороги, транспорт, ЖКГ та соціальний захист.

Ми виокремили 5 найбільш популярних у Краматорську політичних партій, згідно з доступними в публічному просторі соціологічними опитуваннями, кандидати, від яких балотуватимуться в депутати Краматорської міської ради, та 3 кандидатів на посаду Краматорського міського голови. Це партії “Наш Краматорськ”, “Опозиційна платформа — За життя”, “Слуга Народу”, “Європейська Солідарність” та “Партія миру та розвитку”. У трійку найпопулярніших кандидатів у мери Краматорська входять Андрій Панков (самовисуванець), Олександр Гончаренко (самовисуванець) і Юрій Трембач (“Демократична Сокира”).

Слід розуміти, що від програм партій, які сформують нову місцеву раду, залежить майбутня стратегія розвитку найважливіших сфер життя територіальної громади. Тому, приймаючи рішення, кому віддати свій голос, виборцям варто орієнтуватися, серед іншого, на передвиборчі програми партій.

Кандидати на посаду міського голови не зобов’язані мати окремих політичних програм. Але вони є дуже важливими для громадян, що збираються голосувати за конкретних політиків. Так, власну передвиборчу програму має лише Олександр Гончаренко. Андрій Панков та Юрій Трембач (“Демократична Сокира”) окремих програм не мають, але так як Трембач балотується від політичної партії, оцінка його позицій базуватиметься на програмі “Демократичної Сокири”.

Освіта

Наразі в Краматорську відсутня комплексна цільова програма у сфері освіти, що не дозволяє містянам контролювати освітню політику своїх представників у міській владі. Варто зазначити, що у 2019 році Краматорськ посів аж 16 місце за найкращими результатами ЗНО з базових предметів серед усіх обласних центрів. Видатки міста на сферу освіти складають 29 %міського бюджету. Тож для того, щоби ці кошти витрачались ефективно, необхідна чітка та послідова політика в освіті. Але що конкретно обіцяють партії та їхні кандидати у своїх програмах?

Так, партія “Наш Краматорськ” зосередилась на закладах вищої освіти. Зокрема обіцяє фінансову підтримку університетам міста, використовувати науковий потенціал ЗВО міста, а також ініціювати програми розвитку студентського містечка.

“Партія миру та розвитку” пропонує підвищувати матеріально-технічну базу закладів освіти, запроваджувати цифрові технології, забезпечувати музичні, художні, хореографічні, спортивні та школи мистецтва необхідним обладнанням та інструментами. Натомість кандидати в депутати від партії “Опозиційна платформа — За життя” мають лише один пункт програми у сфері освіти, вони пропонують забезпечити гідні доплати працівникам освіти.

Партії “Слуга Народу” та “Європейська солідарність” не визначають розвиток освіти Краматорської ОТГ як пріоритетну сферу діяльності: їхні програми не містять позицій щодо сфери освіти.

Самовисуванець на посаду мера Олександр Гончаренко пропонує впроваджувати інновації в навчанні, створити освітні хаби на базі коледжів, облаштувати студентське містечко, розвивати систему освіти для дорослих, а також запровадити концепцію “smart city” в освітній сфері.

Кандидат у мери від партії “Демократична Сокира” Юрій Трембач пропонує передати прийняття рішень від чиновників до навчальних закладів, автономізувати школи, перетворити школи в громадські центри мікрорайонів, реформувати шкільне харчування, підтримувати дистанційну освіту, а також створити банк лекцій та уроків.Кандидат у мери Андрій Панков свою програму не опублікував, отже й дізнатись його плани на рахунок змін в освіти в Краматорській ОТГ у сфері освіти та інших сферах не є можливим.

Всі прописані в програмах пункти повністю належать до компетенцій органів місцевого самоврядування громади. Саме вони відповідають за розбудову мережі закладів освіти, їхнє матеріально-технічне забезпечення, наповнення дитсадків та шкіл, надбавки до зарплат педагогів тощо. Головне, що варто вимагати від охочих отримати владу, це дотримання своїх обіцянок і конкретні плани їх виконання.

Дороги

За всі дороги, тротуари, прибудинкові території або шляхопроводи, які перебувають на балансі громади, відповідає місцева влада — міський голова та міська рада Краматорська. У 2019 році частка витрат на дорожнє господарство з місцевого бюджету Краматорська склала 1,46%.

Так, партія “Наш Краматорськ” пропонує будувати дороги та об’єднати ними всю територію громади, у свою ж чергу “Опозиційна платформа — За життя” обіцяє відремонтувати дороги й мости, будувати новому транспортні розв’язки.Самовисуванець Олександр Гончаренко також обіцяє з’єднати територію громади якісними дорогами, ремонтувати дороги та тротуари, а також розв’язувати проблему з паркуванням біля ринків.

Юрій Трембач від “Демократичної Сокири” обіцяє забезпечити зручний та безпечний рух пішоходів, забезпечити переходи світлофорами, острівцями безпеки, “антикишенями”, облаштувати велопарковки, обладнати велоінфраструктурою не менше 5 км магістральних вулиць щорік. Також планує розрахувати мережі маршрутів. Обіцянка в розвитку велосипедної інфраструктури наявна і в програмі “Партії миру та розвитку”, окрім цього вони також обіцяють покращувати дорожню та пішохідну інфраструктуру.Програми партій “Європейська Солідарність” та “Слуга Народу” не містять жодної інформації щодо змін у дорожній сфері Краматорської ОТГ.

Громадський транспорт

Громадський транспорт — ледь не найбільша проблема будь-якого міста в Україні, з якою особисто стикаються мешканці. Низька якість послуг, незручний графік руху та застарілість рухомого складу прямо впливають на швидкість пересування містом. Водночас не всі кандидати в народні обранці приділили достатньо уваги цій темі у своїх програмах.

Найбільше пропозицій у цій сфері мають програми кандидатів у міські голови Олександра Гончаренка (самовисуванець) та Юрія Трембача (“Демократична Сокира”). Так Олексій Гончаренко пропонує впровадження вечірніх автобусних рейсів до селищ громади, запровадити пільговий проїзд для дітей до 16 років, запровадити “smart city” у транспортній сфері. Іншою стратегічною метою цього кандидата є відновлення аеропорту.

Партія “Демократична Сокира” пропонує забезпечити розвиток тролейбусної мережі, а також введення електронного квитка на всі види міського транспорту. Велику увагу ця партія приділяє також і сприянню використання містянами велосипедів. Так вони обіцяють запобігати в’їзду та паркування у входів до під’їздів, на тротуари та в місцях активного пішохідного руху. Ще планують залучати приватних інвесторів до будівництва велогаражів, та розвитку велопрокату.

Партія “Наш Краматорськ” обіцяє відкривати нові транспортні маршрути. Партія “Опозиційна платформа — За життя” пропонує відновити комунальний транспорт, збільшити кількість та оновити рухомий склад. У програмі “Партії миру та розвитку” також наявні пропозиції розвитку комунального транспорту, створення нових маршрутів громадського транспорту до віддалених районів міста. Програми партій “Європейська Солідарність” та “Слуга народу” не містять планів щодо змін у сфері громадського транспорту.

У цій сфері ми бачимо спільну позицію партій у напрямку розвитку громадських перевезень у майбутній Краматорській ОТГ. Усі ці обіцянки може виконати місцева влада, адже питання закупівлі рухомого складу та організації схем маршрутів належить до їхньої компетенції.

Охорона здоров’я

Як і у сфері освіти, у Краматорську наразі відсутня цільова комплексна програма у сфері охорони здоров’я. Частка місцевого бюджету на охорону здоров’я за три попередні роки складала в середньому 14 %, що складає 2 тис. гривень на одного мешканця на рік. Цей показник є вище середнього серед усіх обласних центрів в Україні, однак, через відсутню інформацію щодо фінансування за 9 місяців 2019 року, оцінити показник фінансової успішності неможливо.

У цій сфері майже всі партії мають план дій на подальші 5 років каденції в міській раді. Під час пандемії COVID-19 недостатньо якісна медицина є однією з ключових проблем у країні, адже від цього залежить життя і здоров’я багатьох українців. Після реформи децентралізації та медичної реформи саме місцева влада впливає на доступність і якість медичних послуг. Тому дуже важлива увага майбутніх народних обранців до актуальних викликів та проблем медичної сфери в місті.

“Європейська Солідарність” пропонує відстоювати виплати надбавок медикам, впроваджувати страхову медицину, забезпечити європейські стандарти медицини. Партія “Наш Краматорськ” має за мету побудувати лікарню третього рівня, відремонтувати амбулаторію та поліклініку, залучити досвідчених лікарів до цих установ, а також обіцяють запровадити мобільну аптеку.

Натомість “Партія миру та розвитку” пропонує підтримку, як для молодих спеціалістів, так і для лікарів, що мають стаж роботи. Так, вони планують ліквідувати кадровий голод у медичних закладах. Доволі розмиті обіцянки має програма “Опозиційної платформи — За життя”, у своїй програмі вони обіцяють зберегти медицину, не допустити закриття лікарень та скорочень медпрацівників, а також “захистити медиків від медичної реформи”. Подібна не конкретна обіцянка є й у “Слуги Народу”, вони обіцяють забезпечити якісну сферу охорони здоров’я, однак, показники якості або шляхів її досягнення партія не вказує.

Самовисуванець на посаду міського голови Олександр Гончаренко, як і вище згадані партії, збирається провести ремонт стаціонарів міста, сприяти будівництву лікарні третього рівня, та створювати умови для залучення досвідчених лікарів. Уже звичною є обіцянка цього кандидата запровадження концепції “smart city”, також він обіцяє створення міського Центру громадського здоров’я. “Демократична Сокира” не визначає охорону здоров’я пріоритетною сферою діяльності, тому про плани кандидата в мери від цієї партій Юрія Трембача неможливо зробити висновок.

Загалом, вищезазначені обіцянки є в межах повноважень органів місцевого самоврядування. Питання виникають щодо обіцянок “Європейської Солідарності” про запровадження страхової медицини та “Опозиційної платформи — За життя” про “захист лікарів від медреформи”. Вони не входять до компетенцій органів місцевого самоврядування, а остання несе у собі антидержавницький характер.

Житлово-комунальне господарство

Складається враження, що житлово-комунальне господарство є спільною проблемою всієї України, адже його вади відомі всім і кожному: відключення холодної та гарячої води, відсутність опалення, сміття на вулицях, стрімке збільшення розмірів та кількості сміттєзвалищ.

При цьому в Краматорську у відкритому доступі неможливо знайти звітністьза цільовою програмою розвитку в цій сфері за попередні три роки. Однак, чи планують кандидати комплексно вирішувати проблеми в цій сфері діяльності міської влади?

Партія “Наш Краматорськ” обіцяє забезпечити вуличне освітлення, стабільне водозабезпечення та водовідведення. “Опозиційна платформа — За життя”, крім уваги до мережі постачання води, планує модернізацію мереж газу, тепла та електроенергії. Уже звичною для цієї партії є обіцянка зниження тарифів. У програмі також наявна обіцянка встановлення місцевих субсидій на комунальні послуги. Також вони обіцяють здійснити ремонт та утеплення будинків, облаштування прибудинкових територій.

Програма “Партії миру та розвитку” у своїй програмі теж визначає проблему водопостачання та водовідведення як нагальну для вирішення. Так, вони пропонують впроваджувати альтернативну мережу водопостачання та зробити капітальний ремонт і реконструкцію наявної водопровідної мережі. Серед іншого, вони обіцяють підвищувати ефективність комунальних підприємств, однак, не вказують, як досягнуть цієї мети. Також вони планують підвищувати енергоефективність будинків та продовжити програму вуличного освітлення міста.

Партія “Слуга народу” планує забезпечити житлове будівництво в місті, впровадити справедливу систему приватизації та оренди комунальної власності й землі. Як і інші партії, вони також обіцяють своїм виборцям вирішити проблему з водопостачанням. “Демократична сокира” більшу увагу приділяє створенню ОСББ. Так, вони планують створити умови, що стимулюватимуть об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Також кандидат від цієї партії у мери Краматорська Юрій Трембач пропонує спростити процедуру переведення квартир у нежитлові приміщення.

Олександр Гончаренко обіцяє проводити модернізацію комунальних підприємств, залучати до їх роботи фахівців за рахунок цільових освітніх замовлень та наданні їм соціальних пакетів. Питання водопостачання не оминув і цей кандидат: він планує провести аудит Краматорського водоканалу, реконструювати мережі водопостачання та водовідведення.

Органи місцевого самоврядування дійсно можуть виділяти кошти на реконструкцію та розвиток інфраструктури. Водночас слід розуміти, що такі питання, як капітальний ремонт мереж водопостачання та водовідведення потребують значних коштів, які не завжди є в місцевому бюджеті. Також депутати обмежені в можливості впливати на тарифи, особливо щодо опалення, електроенергії та газу, оскільки саме держава встановлює мінімальну вартість надання таких комунальних послуг.

Соціальний захист

Як і у сферах освіти та охорони здоров’я, місцева влада Краматорська за попередні роки не затвердила цільову програму з соціального захисту, що не дає можливості контролювати дії влади та слідкувати за послідовністю дій у цій сфері.

“Партія миру та розвитку” планує впровадити низку міських програм, зокрема щодо протидії наркоманії та алкоголізму, надання пільгової рецептури та фінансової підтримки онкохворих. також вони збираються створити умови для активного довголіття громадянам похилого віку, забезпечити доступне середовище для людей з інвалідністю, а також забезпечити безкоштовну додаткову освіту дітям пільгових категорій.

Велику увагу до створення профільних міських програм приділяє і “Європейська Солідарність”, вони планують “відстоювати” програми соціального захисту пенсіонерів, ветеранів АТО/ООС, чорнобильців, а також виступають за збереження пільг і створення додаткової програми з підтримки пільгових категорій населення. Серед іншого, в програмі наявна обіцянка забезпечення справедливого нарахування пенсій, однак таких повноважень органи місцевого самоврядування не мають.

“Опозиційна платформа — За життя” обіцяє забезпечити гідні доплати працівникам соціальної сфери, а також надавати бюджетну допомогу соціально вразливим категоріям. А партія “Наш Краматорськ” планує ініціювати програму пільгових іпотечних кредитів для молоді. У “Слуги Народу” теж тільки одна обіцянка у сфері соціального захисту, що стосується підтримки дітей та молоді.

Кандидат у мери Олександр Гончаренко планує розробити програму соціальної адаптації для людей з інвалідністю, а також створити спеціалізовану автомобільну лабораторію-аптеку для мешканців селищ поблизу Краматорська. У програмі “Демократичної сокири” відсутні пропозиції щодо сфери соціального захисту, тож неможливо визначити плани кандидата в мери від цієї партії Юрія Трембача.

Замість висновку

Зазначені сфери згадуються в програмах більшості партій, які є наразі лідерами електорального рейтингу в Краматорську. Водночас програма партії “Слуга народу” не містить інформації про освіту, транспорт та дороги, та й загалом позиції цієї партії є розмитими та не містять конкретних пропозицій, окрім сфери житлово-комунального господарства. Партія “Європейська Солідарність” нічого не зазначає про освіту, дорожню інфраструктуру, транспорт та житлово-комунальне господарство, а Демократична Сокира не вказує свої плани стосовно охорони здоров’я та соціального захисту.

Більшість передвиборчих позицій партій загалом у межах повноважень місцевої влади, проте сформульовані недостатньо чітко. Політичні сили переважно окреслюють остаточний результат, якого вони прагнуть, але не вказують, як саме планують його досягти. У деяких випадках через нечіткість формулювань передвиборчі обіцянки мають маніпулятивний характер, оскільки втілення може виходити за межі повноважень місцевої влади. Водночас у сферах ЖКГ та соціальної політики, на відміну від інших сфер, партії вказують конкретні речі.

Щоби мати якісну освіту й медицину, сильний соціальний захист, безпечні дороги й чистий громадський транспорт, громадяни мають контролювати місцеву владу. Як це робити? Перш за все, важливо осмислено читати програми кандидатів та партій, які претендують на те, щоби визначати розвиток ключових сфер життя громади. Адже після виборів позиції з програм партій-переможців ляжуть в основу місцевих програм соціально-економічного розвитку. Від виконання цих програм і залежить ефективність місцевої політики. Тому громадяни мають стежити за їх виконанням.