
Костянтин Шокало, Олег Савичук, Марія Квіцінська, аналітики Центру спільних дій, для “Громадське. Волинь”
На кожних місцевих виборах перед громадянами постає одне й те саме питання: кого обрати, щоб жити стало краще? І щоразу особи, які балотуються до муніципальних органів влади, обіцяють “золоті гори”, щоб отримати омріяні посади. Для цього часто зачіпають теми, найбільш чутливі для виборців. Серед таких – освіта, охорона здоров’я, дороги, транспорт, ЖКГ та соціальний захист.
Ми виокремили 5 найбільш популярних у Луцьку політичних партій, згідно з доступними у публічному просторі соціологічними опитуваннями, кандидати від яких балотуватимуться у депутати Луцької міської ради, та 3 кандидатів на посаду Луцького міського голови. Це партії “Громадянський рух “Свідомі””, “Європейська Солідарність”, “Слуга народу”, “За майбутнє” та “Свобода”. У трійку найпопулярніших кандидатів у мери Луцька входять Ігор Поліщук (“За майбутнє”), Роман Бондарук (“Слуга народу”) і Богдан Шиба (самовисуванець).
Кандидати на посаду міського голови не зобов’язані мати окремі політичні програми, а у вільному доступі вони відсутні. Тому оцінка їхніх позицій базуватиметься на програмах партій, від яких вони будуть балотуватися. Водночас, оскільки Богдан Шиба балотується як самовисуванець і його програма також відсутня, для аналізу було взято програму партії наступного за рейтингом кандидата (Алла Надточій, “Громадянський рух “Свідомі”).
Слід розуміти, що від програм партій, які сформують нову місцеву раду, залежить майбутня стратегія розвитку найважливіших сфер життя територіальної громади. Тому, приймаючи рішення, кому віддати свій голос, виборцям варто орієнтуватися, серед іншого, на передвиборчі програми партій.
Освіта
Перед місцевими виборами напевно ви вже не раз чули про покращення освіти у Луцькій міській територіальній громаді. У 2019 році Луцьк посів 2 місце за найкращими результатами ЗНО з базових предметів серед усіх обласних центрів. Видатки на освіту міста склали більш ніж 37% від усього місцевого бюджету. Однак, щоб розвивати освіту надалі, а також вирішити проблеми дошкільної та професійної освіти, новоствореній Луцькій ОТГ необхідно мати чіткий план дій. Але що конкретно обіцяють партії та їхні кандидати у своїх програмах?
Так, партія “За майбутнє” планує забезпечити якісну й доступну освіту всіх рівнів, відстоювати зарплати освітян, не допустити скасування ЗНО та розвивати сільську освіту. Оновлення та будівництво дитячих садочків у селах громади є єдиним освітнім пріоритетом Громадянського руху “Свідомі”. Кандидати у депутати Луцької міської ради від партії “Європейська солідарність” акцентують увагу громади на збільшенні автономії закладів освіти та оновленні їхньої матеріально-технічної бази.
“Свобода” ж обіцяє забезпечити достатнє фінансування освітніх послуг та розвиток позашкільних закладів. Також вони збираються збільшити кількість місць в дитячих садочках і школах. А от партія “Слуга народу” планує будувати нові школи та дитсадки в нових житлових кварталах.
Всі прописані у програмах партій пункти, крім недопущення скасування ЗНО, повністю належать до компетенцій органів місцевого самоврядування громади. Саме вони відповідають за розбудову мережі закладів освіти, їхнє матеріально-технічне забезпечення, наповнення дитсадків та шкіл, надбавки до зарплат педагогів тощо. Головне, що варто вимагати від охочих отримати владу, це дотримання своїх обіцянок і конкретні плани їх виконання.
Дороги
За всі дороги, тротуари, прибудинкові території або шляхопроводи, які перебувають на балансі громади, відповідає місцева влада – міський голова та міська рада Луцька. У 2019 році частка витрат на дороги з місцевого бюджету Луцька склала лише 4,1%, або близько 100 млн грн. Важливо те, що ці гроші місцева влада витрачала переважно на поточний, а не на капітальний ремонт доріг. І робити це почали незадовго до місцевих виборів.
У цій сфері кандидати від політичних партій уже наобіцяли досить багато. Громадянський рух “Свідомі” пропонує чергувати ремонти прибудинкових територій та вулиць і робити капітальний ремонт мінімум однієї вулиці і прибудинкової території у кожному населеному пункті громади щороку. Також вони планують реконструювати проспект Волі від вул. Шопена до Київського Майдану й оновити основні площі та сквери громади.
А от “Європейська солідарність” вважає, що пріоритетними у дорожній сфері Луцької ОТГ мають бути будівництво додаткового моста через річку Стир, підземний паркінг у центрі міста та об’їзна дорога навколо міста між Княгининком і Боратином. Про новий міст через р. Стир та об’їзну дорогу говорять і кандидати від партії “Свобода”. Також вони обіцяють забезпечувати розумний баланс між кварталами багатоквартирної забудови та приватного сектору під час формування річних планів ремонту вулиць і прибудинкових територій.
У пріоритеті “Слуги народу” відновлення історичних пам’яток в ході будівництва нових доріг та нові туристичні маршрути. Найменше конкретики у дорожній сфері має програма партії “За майбутнє”, яка передбачає виключно залучення коштів на розвиток дорожньої інфраструктури у громаді.
Тож, залишилося запитати у місцевих політиків, як саме вони будуть реалізовувати свої обіцянки.
Громадський транспорт
Громадський транспорт – ледь не найбільша проблема будь-якого міста в Україні, з якою особисто стикаються мешканці. Низька якість послуг, незручний графік руху та застарілість рухомого складу прямо впливають на швидкість пересування містом. Саме тому політичні партії цьому питанню приділяють велике значення.
Так, партія “Європейська Солідарність” обіцяє оновити парк електротранспорту, підвищити кількість та якість пасажирських перевезень тролейбусами та оновити схеми організації транспортних потоків з урахуванням приєднаних до громади населених пунктів. Подібні проблеми обіцяє вирішити Громадянський рух “Свідомі”, а саме змінити схеми руху громадського транспорту, збільшити кількість електротранспорту через вихід на ринок приватних перевізників та покращити транспортне сполучення населених пунктів громади з Луцьком.
Партія “Свобода” пропонує дотримуватись графіку роботи транспорту, збільшити частку комунального транспорту, реорганізувати та оновити міський громадський транспорт з урахуванням потреб мешканців громади. Натомість партія “Слуга народу” обіцяє сформувати нову схему міського транспортного сполучення, обладнати потенційно аварійні місця та оновити парк громадського транспорту. Партія “За майбутнє” не містить планів щодо змін у сфері громадського транспорту.
Як видно, більшість партій обіцяють подібні речі: дотримання графіку роботи громадського транспорту, оновлення парку комунального транспорту і схем руху транспорту. Всі ці обіцянки може виконати місцева влада, адже питання закупівлі рухомого складу та організації схем маршрутів належить до їхньої компетенції.
Охорона здоров’я
У 2017-2019 роках в Луцьку були проблеми з плануванням розвитку охорони здоров’я. Зокрема, у відкритих джерелах опубліковані програми та звіти про їх виконання не за весь аналізований період, самі програми не містять чітких показників, за якими їх можна оцінити. Судячи з передвиборчих програм, сфера охорони здоров’я не в пріоритеті і у більшості партій, які мають шанси отримати місця в новообраній Луцькій міській раді. Наприклад, “Слуга народу” взагалі не вказала у своїй програмі, як їхні майбутні депутати збираються розвивати медицину. “Свобода”, “За майбутнє та “Європейська солідарність” вказали буквально одну фразу. Тож, складно зрозуміти, в чому саме полягає стратегія з реформування медицини цих політичних сил.
Водночас, під час пандемії COVID-19 недостатньо якісна медицина є однією з ключових проблем в країні, адже від цього залежить життя і здоров’я багатьох українців. Після реформи децентралізації та медичної реформи саме місцева влада впливає на доступність і якість медичних послуг.
Тому недостатня увага до цієї сфери в програма свідчить про те, що політичні сили або не розуміють актуальних викликів, або не бажають на них відповідати.
Так, кандидати в місцеві депутати від “ЄС” збираються реконструювати та оновлювати матеріально-технічну базу медзакладів, в “Свободі” планують забезпечувати достатнє фінансування медичних послуг. А ось кандидати в депутати від партії “За майбутнє” обіцяють залучати в охорону здоров’я інвестиції, при цьому, в який спосіб це буде робитися, в програмі не згадується. Трохи більш розгорнуто своє бачення змін виклали Громадянський рух “Свідомі”. Кандидати в депутати цієї політичної сили стверджують, що під час реалізації місцевої політики в сфері охорони здоров’я будуть акцентувати увагу на профілактику захворювань і здорового способу життя та розширення мережі поліклінік, амбулаторій і фельдшерських пунктів.
Більшість цих обіцянок в межах повноважень органів місцевого самоврядування. Питання виникає лише щодо обіцянки “Свободи” фінансувати медичні послуги. Адже після початку медичної реформи фінансуванням медпослуг займається переважно Національна служба здоров’я. Місцева влада може фінансувати лише додаткові медичні послуги, що не входять до гарантованого державою пакету.
Житлово-комунальне господарство
Складається враження, що житлово-комунальне господарство є спільною проблемою усієї України, адже його вади відомі всім і кожному: відключення холодної та гарячої води, відсутність опалення, сміття на вулицях, стрімке збільшення розмірів та кількості сміттєзвалищ. При цьому в Луцьку в відкритому доступі навіть неможливо знайти цільові програми розвитку цієї сфери за попередні три роки.
Якість житлово-комунального господарства хвилює не лише містян, але й кандидатів у депутати у місцеву раду. Партія “Слуга народу” пропонує модернізувати очисні споруди і зливову каналізацію, провести енергоощадну модернізацію та запровадити нову стратегію поводження з побутовими відходами. Партія “Свобода” обіцяє змінити тарифи на житлово-комунальні послуги, контролювати їхню якість, забезпечити роздільний збір сміття, ліквідацію стихійних сміттєзвалищ.
Громадський рух “Свідомі” планує збільшити фінансування міських програм енергоощадності та підтримки ОСББ, продовжити програми співфінансування встановлення індивідуальних теплових пунктів. Партія “Європейська Солідарність” збирається провести реконструкцію очисних споруд, системи каналізаційних та водовідливних стоків, створити нову систему управління побутовими відходами та роздільного сортування сміття. Партія “За майбутнє” не представила план дій щодо житлово-комунального господарства.
Органи місцевого самоврядування дійсно можуть виділяти кошти на реконструкцію та розвиток інфраструктури. Водночас слід розуміти, що такі питання, як сміттєзвалища та роздільне сортування сміття потребують значних коштів, які не завжди є у місцевому бюджеті. Також депутати обмежені у можливості впливати на тарифи, особливо щодо опалення, електроенергії та газу, оскільки саме держава встановлює мінімальну вартість надання таких комунальних послуг.
Соціальний захист
Як і у випадку з охороною здоров’я та ЖКГ, місцева влада Луцька в попередні роки мала проблеми з планування соціального захисту – звіти цільових програм в цій сфери були неякісними.
Соціальну сферу не згадують у своїх програмах і дві партії-лідери електорального рейтингу – “ЄС” і “Слуга народу”. Для Громадянського руху “Свідомі” і “Свободи” головним завданням є допомога учасникам АТО-ООС. При цьому, наприклад, Громадянський рух “Свідомі” не вказує, як саме це планується робити. В пріоритетах кандидатів від “Свободи” підвищення доступності соціальної інфраструктури для людей з особливими потребами, тобто установка пандусів, спеціальних ліфтів, пристосування пішохідних зон і громадського транспорту, установка світлофорів для незрячих людей.
А ось вчителі, лікарі і люди похилого віку згадуються лише в програмі партії “За майбутнє”. Кандидати в депутати цієї сили обіцяють забезпечити гідний рівень доходів вчителям і лікарям, а пенсіонерам – розмір мінімальної пенсії, що перевищує фактичний прожитковий мінімум. Проте через нечіткість формулювань ця обіцянка схоже на маніпуляцію. Адже місцеві ради не можуть підвищувати зарплати і пенсії, а можуть лише встановлювати надбавки вчителям і лікарям та додаткові соціальні виплати пенсіонерам.
Замість висновку
Зазначені сфери згадуються в програмах більшості партій, які є наразі лідерами електорального рейтингу в Луцьку. Водночас програма партії “Слуга народу” не містить інформації про охорону здоров’я та соціальний захист. Партія “За майбутнє” нічого не пише про транспорт і житлово-комунальне господарство, а “Європейська солідарність” – про соціальний захист.
Більшість передвиборчих позицій партій загалом у межах повноважень місцевої влади, проте сформульовані недостатньо чітко. Політичні сили, переважно, лише окреслюють остаточний результат, до якого вони прагнуть, але не вказують, як саме, планують його досягти. У деяких випадках через нечіткість формулювань передвиборчі обіцянки мають маніпулятивний характер, оскільки втілення може виходити за межі повноважень місцевої влади. Водночас у сферах ЖКГ та дорожньої інфраструктури, на відміну від інших сфер, партії вказують конкретні речі.
Щоб мати якісну освіту і медицину, сильний соціальний захист, безпечні дороги і чистий громадський транспорт, громадяни мають контролювати місцеву владу. Як це робити? Перш за все, важливо осмислено читати програми кандидатів та партій, які претендують на те, щоб визначати розвиток ключових сфер життя громади. Адже після виборів позиції з програм партій-переможців ляжуть в основу місцевих програм соціально-економічного розвитку. Від виконання цих програм і залежить ефективність місцевої політики. Тому громадяни мають стежити за їх виконанням.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати