Місцеві вибори в Запоріжжі: як політики збираються змінювати життя на краще?

23 Жовтня 2020
Місцеві вибори в Запоріжжі: як політики збираються змінювати життя на краще?
Головна > Місцеві вибори 2020 > Місцеві вибори в Запоріжжі: як політики збираються змінювати життя на краще?

Автор – Марія Квіцінська, аналітикиня Центру спільних дій 

Зовсім мало часу залишається до місцевих виборів, де жителі Запоріжжя обиратимуть мера і депутатів міської ради. Від цих людей в найближчі 5 років багато в чому залежатиме якість життя в місті. Після реформи децентралізації місцеве самоврядування отримало значно більше повноваженьякі дозволяють впливати на життя громади в ключових питаннях  охорона здоров’я, освіта, соціальний захист населення, житлово-комунальне господарство, транспорт та дорожнє покриття. 

Але замість того, щоб використовувати цю можливість для поліпшення якості послуг в цих сферах, місцеві політики часто багато обіцяють, але мало роблять. Щоб мешканцям Запоріжжя було легше орієнтуватися в передвиборчих обіцянках, «Центр спільних дій» проаналізував програми п’яти партій, які, найімовірніше, отримають місця в новій міській раді. Це «Європейська солідарність», «Опозиційна платформа – За життя», «Партія Шарія», «Партія Володимира Буряка «Єднання» та «Слуга народу».  

Звертаємо вашу увагу і на програми трьох найбільш популярних кандидатів на посаду мера. Йдеться про Володимира Буряка («Партія Володимира Буряка «Єднання»), Віталія Тишечко («Слуга народу») і Віталія Рябцева («Батьківщина»). Станом на 13 жовтня їхні програми не опубліковані, тому аналіз їхніх позицій базуватиметься на програмах партій, від яких вони балотуються.

Освіта

У 2019 році міська влада Запоріжжя витратила на освіту близько 2,6 млрд грн, або 28% зведеного бюджету міста. Це значні кошти. Водночас, у відкритому доступі можна знайти не всі цільові програми в сфері освіти.

Звіти про їхнє виконання мали б містити інформацію про хід виконання планових показників розвитку сфери. Але вони також частково відсутні. Тож, перевірити, наскільки ефективно використовуються бюджетні кошти, важко. А як збираються розвивати освіту партії, які мають реальні шанси отримати місця в міськраді? 

 Єдиною партією, яка нічого не вказала про освіту в своїй програмі, є «Європейська солідарність». Обіцянки інших партій відрізняються. Так, «ОПЗЖ» збирається ремонтувати школи, оснащувати їх сучасним обладнанням і доплачувати вчителям та вихователям. «Партія Шарія» зобов’язується контролювати харчування учнів і займатися створенням служби з фізичного і соціально-психологічного розвитку дітей до 3 років. «Партія Володимира Буряка «Єднання» запевняє, що їхні депутати будуть перебудовувати бібліотеки. Дуже розмиту обіцянку містить програма партії «Слуга народу»  підтримувати освітні установи за допомогою місцевих програм підтримки. Тому з програми неясно, в якому саме напрямку «Слуга народу» буде розвивати освіту.  

А ось у «Батьківщини» (кандидат на посаду мера Віталій Рябцев) передвиборчі обіцянки досить конкретні. Наприклад, будувати басейни та спортмайданчики в школах, облаштовувати класи комп’ютерами і робототехнікою, повністю забезпечити безкоштовне харчування в школах, садках та гідний рівень зарплат працівникам освіти. Програма багатообіцяюча. Утім, потребує значного фінансування з місцевого бюджету. Варто додати, що обіцянки всіх партій за наявності грошей і політичної волі можуть бути реалізовані, адже це повноваження місцевої влади. 

 

Охорона здоров’я

Запоріжжя потрапило в топ-3 обласні центри України, де жителі найгірше оцінили якість медицини. І це при тому, що в 2019 році місто було в лідерах за обсягами фінансування охорони здоров’я на одного жителя (1662 грн). Така ситуація може свідчити, що кошти платників податків використовуються неефективно. Водночас, пандемія COVID-19 в багатьох містах ще більше загострила існуючі проблеми сфери. Розбираємося, як їх збираються вирішувати кандидати у депутати міськради.

Обіцянки щодо поліпшення охорони здоров’я є у всіх передвиборчих програмах партій-лідерів рейтингу. Проте «ОПЗЖ», «Партія Шарія» і «Батьківщина» (кандидат у мери Віталій Рябцев) збираються зупинити медичну реформу в місті. Ця обіцянка є відкритим популізмом, адже доля медичної реформи залежить від Верховної Ради і МОЗ, а не від Запорізької міськради. 

Крім цього, «ОПЗЖ» обіцяє розширення мережі медзакладів, високу якість медицини і доплати медикам. У програмі «Партії Шарія» досить розмиті позиції – створити надійну і зручну систему охорони здоров’я за рахунок комунальної підтримки та регіональної мережі страхової медицини. Схожа ситуація з «Слугою народу». Партія в своїй програмі без будь-яких подробиць стверджує, що буде впроваджувати доступну і якісну медицину. Залишається лише запитати – як.

Кандидати в депутати від «Партії Володимира Буряка «Єднання» планують ремонтувати медзаклади, оновлювати обладнання та підтримувати медпрацівників. «ЄС» запевняє, що їхні представники забезпечать європейські стандарти медицини шляхом збільшення фінансування. Разом з тим, варто пам’ятати, що гроші не завжди гарантують якість.

 

Соціальний захист

У 2017-2019 роках в Запоріжжі були проблеми з відкритими даними щодо впровадження політики соціального захисту населення місцевою владою. На сайті міськради опубліковані не всі звіти про виконання цільових програм з соціального захисту, а інформацію за окремими показниками виявилося неможливо отримати навіть через запити до органів місцевого самоврядування. Подивимося, які проблеми цієї сфери у фокусі передвиборчих програм.

 У «ЄС» і «Слуги народу» жодні, адже соціальний захист не згадується в їхніх програмах. У пріоритеті «Партії Шарія» і «Партії Володимира Буряка «Єднання» люди з інвалідністю. Остання збирається розвивати бібліотеки в напрямку інклюзивності, зокрема, закуповувати літературу для людей з проблемами зору. «Золоті гори» обіцяє «ОПЗЖ» – збільшити кількість пільговиків, надавати бюджетну допомогу багатодітним, пенсіонерам та іншим вразливим верствам населення, надати субсидії на комунальні послуги. 

Такого роду обіцянки вельми популярні в передвиборчий період, адже це саме те, що хочуть чути виборці. Проте йдеться про великі витрати з місцевого бюджету без жодних реформ системи соціального захисту, які могли б дати бонуси в майбутньому. А ось «Батьківщину», від якої висувається кандидат у мери Віталій Рябцев, турбує лише безоплатний проїзд пільговиків.

Житлово-комунальне господарство

У 2019 році міська влада Запоріжжя витратила на житлово-комунальне господарство 1,3 млрд грн. Незважаючи на значне фінансування сфери ЖКГ, жителі Запоріжжя оцінюють якість житлово-комунальних послуг в місті переважно середньо або негативно. Попри явні проблеми в цій сфері «Партія Володимира Буряка «Єднання» та «Слуга народу» в передвиборчих програмах нічого не пишуть про житлово-комунальне господарство.

«ЄС» пропонує підтримувати ОСББ, співфінансувати ремонти і провести демонополізацію ринку ЖКГ. «Партія Шарія» вважає пріоритетом для себе благоустрій прибудинкових територій та будівництво сміттєпереробних заводів. Проблему сміття також хоче вирішити «ОПЗЖ». 

Крім цього, кандидати у депутати від цієї партії обіцяють забезпечити безперебійну подачу електроенергії, води і тепла, впроваджувати енергозберігаючі заходи і зменшити тарифи. Зупинити підвищення комунальних платежів планує і «Батьківщина» (кандидат у мери Віталій Рябцев). Проте в більшості міст тарифи на комунальні послуги не покривають собівартість, тому зменшення тарифів не завжди є ефективним заходом.

Дороги

Рішення практично всіх проблемних питань в сфері дорожньої інфраструктури є повноваженнями місцевої влади Запоріжжя. Це ремонт доріг, тротуарів і мостів, будівництво нових транспортних розв’язок, поліпшення безпеки на дорогах тощо. Станом доріг в Запоріжжі задоволені лише трохи більше 10% жителів міста. І це не дивно. Адже в 2019 році місто було серед обласних центрів з найменшими витратами на капітальний ремонт доріг.

Розглянемо, які проблеми в цьому напрямку збираються вирішувати партії. «ЄС» і «Батьківщина», ймовірно, не вважають дорожнє покриття пріоритетним питанням, оскільки в їхніх програмах про це нічого не згадується. «ОПЗЖ», «Партія Володимира Буряка «Єднання» та «Слуга народу» лаконічно вказали, що будуть ремонтувати і розвивати дороги. «Партія Шарія» стверджує, що, в разі обрання, їхні депутати займуться облаштуванням пішохідних переходів, будівництвом велодоріжок і забезпеченням асфальтованого покриття на периферії міста. 

Водночас, ці обіцянки є або занадто абстрактними, або не містять пояснення, яким чином вони будуть реалізовуватися. Тож, фактично неможливо зрозуміти, чи планують політичні сили робити заявлені кроки. Або це лише гарні слова, щоб привернути виборця.

Громадський транспорт

З аналізованих сфер громадський транспорт є меншою проблемою для Запоріжжя. У 2019 році на сферу дорожньо-транспортної інфраструктури з міського бюджету було виділено 1,3 млрд грн. Це один з найбільших обсягів фінансування серед обласних центрів України. Проте більше половини жителів міста все ще не задоволені тим, як працює громадський транспорт.

«ОПЗЖ» і «Слуга народу» розмістили в своїх програмах дуже нечіткі обіцянки. Так, «ОПЗЖ» стверджує, що буде відновлювати комунальний транспорт. «Слуга народу» планує розвивати транспортне сполучення. В обох випадках з цих обіцянок неможливо зрозуміти, що саме будуть робити представники партій в разі обрання. 

Інші партії вказують більш конкретні положення. Для «ЄС» пріоритетом є впровадження єдиного електронного квитка та збільшення кількості екологічного транспорту. «Партія Шарія» збирається зосередити зусилля на створенні проекту вечірніх і нічних маршрутів для спальних районів міста. У фокусі «Партії Володимира Буряка «Єднання» буде збирання нових запорізьких трамваїв, покупка європейських трамваїв, тролейбусів і електробусів та відкриття нових маршрутів громадського транспорту. «Батьківщина» (кандидат на посаду мера Віталій Рябцев) обіцяє нові великі автобуси з кондиціонерами.

Місцева влада має повноваження для виконання всіх цих обіцянок. Тому якщо під час каденції нової міської ради та міського голови стан громадського транспорту в місті не покращиться, повну відповідальність за це нестимуть місцеві депутати і мер.

Чому ж важливо читати передвиборчі програми?

Якість складання передвиборчих програм найбільш популярних політичних сил Запоріжжя залишає бажати кращого. Так, у «ЄС», «Партії Володимира Буряка «Єднання» та «Слуги народу» в програмах відображені не всі найважливіші для міста сфери. До того ж програма «Слуги народу» є максимально розмитою у всіх сферах. Але ще далі пішли «ОПЗЖ» і «Партія Шарія», які пообіцяли зробити те, що не входить до повноважень органу, в який вони обираються. Подібні обіцянки є відкритим популізмом. В цілому більшості передвиборних обіцянок бракує конкретики і пояснення, як це буде реалізовуватися.

Така ситуація з передвиборчими програмами говорить про те, що без належного контролю з боку громадян місцеві політики, ймовірно, не у всіх питаннях будуть дотримуватися своїх передвиборчих обіцянок. Утім, щоб контроль громадян був ефективним, перш за все, необхідно уважно розібратися, що саме зобов’язався зробити ваш депутат або мер. Водночас, якщо ви бачите в програмах явно популістські положення, це привід задуматися, чи варто голосувати за такого кандидата.