Місцеві вибори в Чернігові: що обіцяють місцеві політики?

23 Жовтня 2020
Місцеві вибори в Чернігові: що обіцяють місцеві політики?
Головна > Місцеві вибори 2020 > Місцеві вибори в Чернігові: що обіцяють місцеві політики?

Автор – Марія Квіцінська, аналітикиня Центру спільних дій для Свобода FM

Напередодні місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня, політичні сили вкотре звинувачують своїх опонентів у всіх смертних гріхах і обіцяють жителям Чернігова в разі обрання захищати їхні інтереси. Такі обіцянки українці чують кожні п’ять років. Є такі, хто перестав вірити, що ситуацію в місті можна змінити. Інші не вважають місцеві вибори важливими. Проте після реформи децентралізації місцеве самоврядування отримало багато грошей і повноважень, щоб ефективно вирішувати проблеми містян в ключових для них сферах – охорона здоров’я, освіта, соціальний захист, житлово-комунальне господарство, транспорт та дороги.

Тож, йти на місцеві вибори потрібно. Проте як вибрати найбільш гідного кандидата серед цього «карнавалу обіцянок»? «Центр спільних дій» зробив огляд програм п’яти партій, які, за даними опитувань, найімовірніше, сформують нову міську раду. Це партії «Рідний дім», «Слуга народу», «Опозиційна платформа – За життя», «Батьківщина» і «Європейська солідарність».

Найбільш популярними кандидатами на посаду мера Чернігова є Владислав Атрошенко («Рідний дім»), Вадим Антошин («ОПЗЖ») і Антон Поляков («За майбутнє»).  Оскільки станом на 13 жовтня ці кандидати не опублікували свої програми, для аналізу були використані програми партій, від яких вони балотуються.

Щоб в наступні п’ять років не довелося скаржитися на погану медицину або розбиті дороги, пропонуємо ознайомитися з передвиборчими програмами, які, на відміну від політичної реклами допоможуть зробити раціональний, а не емоційний вибір.

Освіта

У 2019 році майже третина зведеного бюджету Чернігова була витрачена на освіту. Але наскільки ефективно використовувалися ці кошти — питання відкрите. Адже в місті явні проблеми зі стратегічним плануванням. Міські цільові програми розвитку освіти і звіти про їхнє виконання складені неякісно або взагалі відсутні у відкритому доступі. 

А яке стратегічне бачення розвитку освіти у партій-лідерів електорального рейтингу? Судячи з програм, «ЄС» і партія «Рідний дім» його не мають. В їхніх передвиборчих програмах освіта не згадується взагалі. Решта партій обіцяють модернізацію шкіл і поліпшення їхньої матеріально-технічної бази. На додаток «Батьківщина» збирається забезпечувати зручний доступ до позашкільної  освіти, «ОПЗЖ»   гідні доплати вчителям, а «Слуга народу»   якість освітніх послуг. А ось Партія «За майбутнє» (кандидат на посаду мера Антон Поляков) обіцяє, що школи і дитсадки будуть забезпечені всім необхідним, щоб освіта була не тільки якісною, але і безкоштовною. 

У депутатів міської ради та мера є все необхідне, щоб виконати ці обіцянки,   гроші і повноваження. Тому якщо після чергових виборів стан освіти в місті не покращиться, причиною цьому буде лише небажання місцевих політиків сумлінно виконувати свою роботу. 

Охорона здоров’я

Нещодавно «Центр спільних дій» проводив оцінку якості і доступності для громадян міських цільових програм у сфері охорони здоров’я. Чернігів отримав лише 1,5 бали з 4 можливих, що свідчать про проблеми з плануванням і відкритістю даних в цій сфері. Не дуже добре медицину оцінили і самі жителі Чернігова. Лише трохи більше 10% населення міста відзначили, що їх влаштовує якість медичних послуг. Як видно, охорона здоров’я є однією з найбільш проблемних сфер в Чернігові. Особливо небезпечно це в умовах пандемії COVID-19, оскільки від якості медицини нині особливо сильно залежить життя людей. 

Тому охорона здоров’я має бути однією з головних пріоритетів для новообраної влади. Попри це програма партії «Рідний дім» не містить положень щодо охорони здоров’я. А «ОПЗЖ» замість розвитку медицини збирається зосередити зусилля на боротьбі з медреформою. Цікаво як, адже будь-які рішення щодо медреформи можуть прийматися лише на центральному рівні, і не залежать від думки депутатів Чернігівської міської ради. 

Ймовірно, претензії до медреформи мають і «Батьківщина» та «ЄС», які в своїх програмах вказали, що збираються не допустити закриття медичних закладів. Це один з основних аргументів противників медичної реформи. Обіцянка збереження робочих місць напередодні виборів може принести додаткові голоси виборців. Проте не варто забувати, що мета системи охорони здоров’я  рятувати життя і здоров’я українців, а не забезпечувати робочі місця випускникам вишів, навіть якщо це погано впливає на якість послуг. 

Крім цього, «Батьківщина» планує впровадити страхову медицину. «ЄС» і «ОПЗЖ» (кандидат у мери Антон Поляков) вважають за необхідне покращити умови роботи лікарів. Кожна з партій бачить це по-різному. «ЄС» збирається забезпечити гідні соціальні гарантії та житло, «ОПЗЖ»  доплати. А ось «Слуга народу» розуміє, що головною метою є якісна професійна медична допомога. Саме це закладено в її програмі, проте подробиць, як майбутні депутати збираються цього досягти, програма не містить. 

Окрім цього, «Слуга народу» і «За майбутнє» (кандидат на посаду мера Антон Поляков) обіцяють реалізовувати програму «Доступні ліки», за якою українці можуть безкоштовно отримати деякі категорії ліків. «За майбутнє» також заявляє, що забезпечить лікарні всім необхідним для невідкладної допомоги. 

Соціальний захист

Виглядає, що турбота про найбільш уразливих не в пріоритеті чинної міської влади Чернігова. У 2019 році на сферу соціального захисту було виділено лише 3% місцевого бюджету. Це одна з найменших цифр серед обласних центрів України. Крім того, в публічному доступі відсутні комплексні цільові програми з соціального захисту та звіти про їхнє виконання за 2017-2019 роки. Тому неможливо перевірити, що планувала місцева влада, і якою мірою це було реалізовано. 

Судячи з передвиборчих обіцянок, важливість комплексних цільових програм розуміє партія «За майбутнє» (кандидат на посаду мера Антон Поляков). Принаймні ця політична сила вказала, що її представники збираються змінити підхід до формування цих програм. Крім цього, «За майбутнє» планує запустити програму будівництва соціального житла за зниженою ціною. 

Обіцянки «ЄС», «ОПЗЖ» і «Слуги народу» дещо схожі. Так, у «ЄС» стверджують, що в разі обрання не дадуть скасувати програми підтримки ветеранів, пенсіонерів та чорнобильців і забезпечать справедливі пенсії. «ОПЗЖ» крім зазначених категорій обіцяє надавати бюджетну допомогу багатодітним сім’ям та людям з інвалідністю, зокрема і шляхом підвищення пільгових місць в громадському транспорті. «Слуга народу» запевняє, що зможе підтримати всі вразливі групи населення, які не підпадають під державні програми. А ось партії «Батьківщина» і «Рідний дім» вважають, що соціальній політиці не обов’язково приділяти увагу в передвиборчій програмі. 

Все, що пообіцяли партії, в межах повноважень органів місцевого самоврядування. Проте для реалізації цих обіцянок, щонайменше, потрібно виділяти з місцевого бюджету достатньо коштів. Адже навряд чи можна побудувати ефективну систему соціального захисту, якщо на соціальну сферу в місцевому бюджеті закладати лише 3%. 

Житлово-комунальне господарство

Схожі проблеми в Чернігові і з житлово-комунальним господарством. Місто в лідерах анти-рейтингу обласних центрів з найменшою часткою бюджету на цю сферу. Так, у 2019 році ЖКГ було профінансовано на 215 млн грн. Це близько 6% бюджету міста. Крім цього, в місті погана ситуація з відкритими даними. У публічному доступі немає звітів виконання комплексних цільових програм в сфері ЖКГ за 2017-2019 роки, а міська рада навіть за запитом не змогла надати дані для оцінки ефективності реалізації політики житлово-комунального господарства. 

Очевидно, це питання не цікавить і «Батьківщину» та «ЄС». Партії нічого не вказали про ЖКГ в своїх передвиборчих програмах. Партія «Рідний дім» заявляє про намір повернути в комунальну власність Чернігівську ТЕЦ і побудувати на її території сміттєпереробний завод. Така ж обіцянка є в програмі партії «За майбутнє» (кандидат на посаду мера Антон Поляков). У фокусі цієї політичної сили також затвердження і реалізація програми енергоефективності і енергозбереження та реформування ЖЕКів шляхом перетворення їх в неприбуткові організації. 

Впроваджувати енергозберігаючі заходи планує і «Слуга народу». Серед інших пунктів програми цієї партії відновлення реконструкції аварійного житла та забезпечення справедливих комунальних тарифів. Ще одна партія, яка обіцяє знизити тарифи, — це «ОПЗЖ». Варто відзначити, що в Чернігові тарифи на тепло і воду встановлює Національний регулятор, а вартість газу та електроенергії для населення взагалі не належить до повноважень органів місцевого самоврядування. Тому ця обіцянка є маніпулюванням, адже місцева влада Чернігова не може прямо впливати на регулювання тарифів на основні види комунальних послуг. 

Також кандидати в депутати від «Слуги народу» стверджують, що забезпечать модернізацію мереж постачання води, газу і тепла, проведуть утеплення будинків, ремонт житлового фонду та облаштують прибудинкові території за рахунок місцевого бюджету. 

Дороги

Порівняно з іншими сферами стан доріг виглядає меншою проблемою для Чернігова. У 2017-2019 роках місто опинилося в лідерах серед обласних центрів за площею відремонтованих доріг і тротуарів на одного жителя. Водночас, діюча місцева влада не виконувала свої обов’язки щодо інформування місцевих жителів про хід виконання комплексних цільових програм у сфері дорожньо-транспортної інфраструктури. Відповідні документи відсутні у відкритому доступі. 

Важливо, що про стан дорожнього покриття турбуються лише дві партії  «Батьківщина» і «За майбутнє» (кандидат у мери Антон Поляков). При цьому в програмі «Батьківщини» зазначено лише, що депутати будуть забезпечувати ремонт доріг. Жодних пояснень щодо цієї обіцянки програма не містить. А ось партія «За майбутнє» планує ініціювати прийняття програми дорожнього будівництва, яка дозволила б пропорційно розподіляти бюджетні кошти, що виділяються на дорожній фонд. Утім, обіцянкам обох партій не вистачає конкретизації і поясненням, як ці заходи будуть втілюватися. 

Громадський транспорт

У 2019 році місцева влада Чернігова виділила на дорожньо-транспортну інфраструктуру міста 275 млн грн. При цьому понад 70% жителів міста незадоволені станом місцевого транспорту. Брудні маршрутки, аварійні трамваї і незручний розклад є поширеною проблемою для більшості населених пунктів України. Незважаючи на незадовільний стан транспорту згадка про цю сферу є лише в однієї партії  «ОПЗЖ». Проте і в цьому випадку передвиборча обіцянка практично ні про що не каже. Політики лише вказали, що будуть відновлювати комунальний транспорт. В який спосіб та які при цьому будуть пріоритети — незрозуміло. 

Така ситуація викликає занепокоєння. Якщо майбутні депутати не хочуть, щоб жителі Чернігова ходили пішки, їм варто серйозно переглянути пріоритети своєї роботи. 

На завершення

Серед програм політичних сил-лідерів виборчих перегонів немає жодної, яка б містила інформацію про всі аналізовані сфери. У програмі партії «Рідний дім» не відображені 5 з 6 сфер, у «Батьківщини» і «ЄС» – по 3-4 сфери. «ОПЗЖ» частково обіцяє те, що не входить до повноважень органів місцевого самоврядування. У «Слуги народу» деякі обіцянки настільки розмиті, що створюється враження, ніби це зроблено з метою маніпуляції. В цілому партії замість комплексних рішень декларують поверхневі неефективні заходи аби привернути виборців – більше виплат, нижчі тарифи, збереження робочих місць в медзакладах тощо.

Це свідчить про те, що епоха політичного популізму в Україні далека від завершення. Змінити це може лише контроль влади з боку громадян. І починати цей контроль треба з виборів. Погана якість виборчої програми має бути приводом замислитися, чи варто голосувати за політичну силу. А після обрання нової влади необхідно контролювати, чи відображені передвиборчі обіцянки в місцевих програмах соціально-економічного розвитку, і як ці програми виконуються. Адже відповідальність громадян за стан справ в місті та країні не закінчується на позначці у виборчому бюлетені.