Місцеві вибори на Луганщині. Розповідаємо, яку владу обираємо

16 Жовтня 2020
Місцеві вибори на Луганщині. Розповідаємо, яку владу обираємо
Головна > Місцеві вибори 2020 > Місцеві вибори на Луганщині. Розповідаємо, яку владу обираємо

Руслан Мініч, журналіст Центру спільних дій, для “Громадськість Луганщини і Донеччини”

Питання охорони здоров’я стало пріоритетним цього року для більшості українців. Тому вони вважають, що для влади на місцях медицина також має бути в пріоритеті. Проте важливо знати, що місцева влада може зробити у цій сфері, а що є виключним завданням для чиновників з центру.

Про це, серед іншого, і поговоримо. Тим паче, що 25 жовтня пройдуть місцеві вибори. Жителі Луганської області оберуть депутатів до 30 місцевих рад: це – 4 районні, 9 міських, 12 селищних та 5 сільських.

Кількість депутатів, які представлятимуть інтереси жителів у обласній, районних радах чи радах територіальних громадах, прямо пропорційна кількості виборців, які зареєстровані в цих адміністративних одиницях. Чим більше виборців – тим більше депутатів у радах.

Районні ради Луганщини

Вибори до Луганської обласної ради проводити не будуть. Це пов’язано з тим, що частина території області окупована російськими та проросійськими військами. Тому там неможливо забезпечити представництво спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ і міст Луганської області.

Якщо раніше луганці обирали депутатів до 18 районних рад, то цього року вони сформують лише 4. Це пов’язано, по-перше, з нещодавнім укрупненням районів: замість колишніх 18 в області створили 8 нових. Проте з них Центрвиборчком зможе провести вибори лише у 4: це Сватівський, Сєвєродонецький, Старобільський та Щастинський райони. Інші – окуповані російськими та проросійськими військами. Мешканці Старобільського району оберуть 42 депутатів до районної ради, у Сватівському та Сєвєродонецькому буде по 38, а у Щастинському – 26.

Районні ради затверджують проєкти районних бюджетів, які готують голови районних державних адміністрацій. Останніх призначає президент.

Дохідна частина місцевих бюджетів формується із дотацій та субвенцій державного бюджету, а також податків і зборів. Так, у 2019 році зі зведеного бюджету Луганської області витратили 11,6 млрд грн. Завдяки реформі децентралізації місцеві бюджети можуть отримувати більше коштів, а також мають більше повноважень, щоб їх витрачати.

А витрачати гроші районні ради можуть, наприклад, на об’єкти спільної власності територіальних громад на рівні району. Це можуть бути різні комунальні підприємства, школи, училища, театри, лікарні, санаторії, музеї, склади та багато інших об’єктів. Наприклад, Хворостянівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів належить до сфери відповідальності Старобільської районної ради. Районні ради також встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги для своїх комунальних підприємств.

Вони контролюють діяльність районних державних адміністрацій. Зокрема, голова райдержадміністрації звітує перед райрадою. А якщо діяльність якогось із голів РДА незадовільна, районна рада може оголосити йому недовіру, а за підтримки ⅔ місцевих депутатів – відправити його у відставку.

Місцеві вибори на Луганщині. Розповідаємо, яку владу обираємо

Голови та ради громад Луганщини

Об’єднана територіальна громада є базовою адміністративною одиницею. На місцевих виборах 25 жовтня жителі Луганщини обиратимуть 26 рад ОТГ, зокрема 9 міських, 12 селищних та 5 сільських. У кожній з цих ОТГ також слід обрати міського, селищного та сільського голів відповідно.

Центрвиборчком визнав, що неможливо проводити вибори до Гірської, Лисичанської, Попаснянської, Сєвєродонецької міських рад Сєвєродонецького району, а також Нижньотеплівської сільської, Станично-Луганської, Широкінської селищних та Щастинської міської рад Щастинського району. Відповідно міського, селищних та сільських голів також не обиратимуть. Не проводитимуть вибори і на окупованих територіях.

Найбільшою громадою, де вибори пройдуть, є Рубіжанська. Тут 46 770 мешканців з правом голосу виберуть 34 депутатів до міської ради. Найменшою громадою є Коломийчиська сільська. Тут 2 335 виборців. Вони зможуть обрати 22 депутатів до сільської ради.

Новообрані депутати матимуть більше повноважень та значно більші бюджети завдяки реформі децентралізації. Якщо зараз у області є 18 об’єднаних територіальних громад, то після місцевих виборів їх буде уже 37. Саме ради громад будуть відповідальні повністю або частково за сфери, які українці вважають пріоритетними для місцевої влади. А це – медицина, економіка та створення робочих місць, освіта, дороги та тротуари, а також боротьба з корупцією. Тож, на цих прикладах розберемося, за що саме відповідають ради територіальних громад.

У сфері медицини — це кадрове забезпечення та планування мережі комунальних закладів охорони здоров’я, щоб всі жителі населеного пункту мали доступ до якісних медичних послуг. Органи місцевого самоврядування можуть створювати, закривати, реорганізовувати чи перепрофільовувати лікарні, а також вирішувати питання ремонтів, закупівлі обладнання та розвитку мережі закладів охорони здоров’я.

Схожі повноваження у сфері освіти. Зокрема, місцеві ради можуть планувати мережу освітніх закладів, оплачувати комунальні послуги тощо. Натомість у сфері дошкільної та позашкільної освіти повноваження місцевої влади значно ширші, адже це повністю їхня прерогатива.

А ось за всі проблеми з дорогами в ОТГ місцеві ради несуть повну відповідальність, адже вони мають тут виключні повноваження. Винятком є лише призначення керівників комунальних підприємств, які проводять ремонт. Це уже відповідальність мерів. Утім, ради ОТГ не можуть впливати на дороги районного, обласного чи державного значення.

Питання безробіття не є прямим обов’язком місцевих рад. Проте вони можуть опосередковано створювати нові робочі місця. Наприклад, шляхом створення комунальних підприємств або поліпшення житлової та транспортної інфраструктури, що заодно привертає до населеного пункту увагу представників бізнесу.

Боротьба з корупцією – це переважно прерогатива центральної влади. Для цього створили цілу мережу антикорупційних органів. Проте свій внесок місцева влада може зробити, ухваливши антикорупційну програму, а також опублікувавши витрати місцевого бюджету, щоб кожен міг дізнатися, на що йдуть гроші з її чи його податків.

Саме податки та збори, а також субвенції та дотації з державного бюджету є джерелами наповнення місцевих бюджетів. А це значні кошти. У 2019 році зі зведеного бюджету міста Рубіжного витратили 448 млн грн. Це громада з найбільшою кількістю виборців в області. А із бюджету Коломийчиської сільської ради – 4,3 млн. грн. Тут проживає найменше виборців на Луганщині.

Окрім депутатів рад, 25 жовтня жителі Луганської області обиратимуть також міських, селищних та сільських голів. Вони очолюють виконавчі комітети місцевих рад та виконують рішення рад. Також вони виносять питання на розгляд ради, визначають кількісний і персональний склад виконавчого комітету ради, наявність необхідних підрозділів, які повинні займатися тим чи іншим питанням тощо. Вони розпоряджаються бюджетними коштами за призначенням, яке затвердила рада. Тобто якщо через схеми кошти місцевого бюджету витратили не за призначенням, то за це відповідає голова.

Замість висновку

Отже, нові органи місцевого самоврядування, які оберуть жителі Луганщини 25 жовтня, отримають значно більше коштів та повноважень. Тому важливо зробити правильний вибір, щоб через п’ять років жити у гарній та успішній громаді і не шкодувати про свій вибір.

Детальніше про повноваження органів місцевого самоврядування читайте тут.