
Назар Заболотний, аналітик Центру спільних дій, для видання “Гречка”
Вибори – це основний засіб демократії. Він дає нам можливість сформувати собі таку владу, яка буде відповідати нашим потребам. Однак, людям часто складно відрізнити які з численних обіцянок кандидатів мають сенс, які з них можуть бути втілені, а які є популізмом і не мають нічого спільного з реальністю. Тому важливо чітко розуміти, хто за що відповідає у владі.
Соціологічні дослідження показують, що найбільшими проблемами країни мешканці Кіровоградщини вважають безробіття, війну, низький рівень зарплат і пенсій, неможливість отримати медичне обслуговування, а також корупцію та загальне зростання рівня злочинності. Натомість серед тих речей, які зачіпають саме побут людей на перший план виходять фінансові та соціальні проблеми: безробіття і низькі доходи, недоступність медичної допомоги, зростання тарифів на комунальні послуги та здорожчання основних груп споживчих товарів.
Звичайно ж, місцева влада не може забезпечити українцям перемогу у війні та звільнення окупованих територій, але все ж на більшість інших проблем вона може так чи інакше вплинути. Тому місцеві вибори, які відбудуться 25 жовтня, можуть змінити ситуацію з багатьма важливими для мешканців області питаннями. Щоб зробити на них правильний вибір, варто добре розуміти, кого і як обирати за новими виборчими правилами, та які саме питання можуть впливати органи місцевого самоврядування. Тому далі детально розповімо про склад місцевих рад, їхні повноваження та повноваження голів громад.

Обласна та районні ради
Чисельний склад обласної та районних рад залежить від кількості виборців. За даними ЦВК, на території Кіровоградщини мешкає майже 750 тисяч людей, котрі мають право голосу, тобто 79% мешканців області. Тому за новим Виборчим кодексом обласна рада складатиметься із 64 депутатів, котрих обиратимуть на пропорційній основі за відкритими списками.
Куди серйозніших змін зазнають вибори до районних рад. Адже змінилася не лише система голосування, котра буде аналогічною з виборами до обласної ради, а й кількість районів. Як відомо, нещодавно Верховна Рада прийняла рішення про укрупнення районів в межах областей. Як наслідок на Кіровоградщині замість двадцять одного буде лише чотири райони – Голованівський, Кропивницький, Новоукраїнський та Олександрійський.
Найбільшим за кількістю виборців є Кропивницький район, в якому участь у виборах зможе взяти трішки менше ніж 350 тисяч осіб, а у районній раді буде 54 депутати. У Новоукраїнському та Олександрійському районах близько 105 та 170 тисяч виборців, тому у їхніх районних радах буде 42 місцевих народних обранці, а в найменшому за кількістю виборців Голованівському районі понад 95 тисяч виборців зможуть обрати собі 38 районних депутатів.
Повноваження обласної та районних рад є ідентичними за тим винятком, що влада обласного органу самоврядування поширюється на всю область, а районного – лише на межі відповідного району. Серед найважливіших повноважень, які мають ці ради звичайно ж є розподіл коштів. Обласна та районна ради затверджують бюджети відповідних територій підготовані, обласною чи районною державною адміністрацією.
Бюджет області чи району наповнюється за рахунок місцевих податків та зборів і переданих з державного бюджету коштів. За його рахунок утримуються самі місцеві ради, а також підприємства, установи та організації, які належать області чи району. Наприклад, обласній раді належить Кіровоградський академічний обласний театр ляльок та обласна лікарня, а районним радам належать районні лікарні та багато інших закладів. Решту бюджетних коштів обласна рада розподіляє між районами, а районні ради між своїми громадами. Витрати бюджету Кіровоградської області за минулий рік становили 5, 3 мільярдів гривень, що є чималими коштами, тому посада депутата обласної ради більш ніж впливова і важлива.
Крім цього ради затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку свого краю, регулюють використання природних ресурсів місцевого значення таких як родовища піску чи глини, а також визначають тарифи на комунальні послуги, які надаються їхніми підприємствами. Як правило, це постачання тепла та вивезення твердих побутових відходів. А за потреби обласна чи районна рада може висловити недовіру голові відповідної місцевої адміністрації. Якщо таке рішення підтримає дві третини депутатів, то президент зобов’язаний відправити чиновника, якому не довіряє громада у відставку.
Ради та голови громад
Революція Гідності запустила процес переходу від радянської тоталітарної системи управління територіями зі столиці до справжнього європейського самоврядування. Щоб кожна громада могла вирішувати більшість локальних проблем, сама не чекаючи дозволу чи милості від влади держави. Як наслідок з декількох сіл, селищ чи міст утворились об’єднані територіальні громади, в котрих мешкає достатньо платників податків для утримання своїх дитячих садочків, шкіл, пунктів первинної медичної допомоги чи інших об’єктів необхідних для комфортного життя.
На виборах 25 жовтня ми обиратимемо тих, хто буде в найближчі пів десятиліття розпоряджатися нашими грішми, зокрема голів сільських, селищних та міських громад і їхні ради. В Кіровоградській області вибори відбудуться у 48 територіальних громадах. З них 12 міських, 16 селищних та 21 сільських. В найбільшій Кропивницькій громаді рада буде складатися із 42 депутатів, Олександрійська із 38. Найменше – по 22 депутати буде у Ганнівській, Глодоській і Тишківській сільських радах Новоукраїнського району та інших громадах краю, де виборців менше аніж десять тисяч.
Крім самого об’єднання, громади отримали більше грошей та влади. Наприклад, зведені видатки Кропивницького в минулому році становили 2, 7 мільярда гривень, а Олександрії – 785 мільйонів, Світловодська – 453 мільйони, а Знам’янки – 384 мільйони. Після перших виборів у громадах їхній розмір ще збільшиться, тому місцева влада матиме змогу, якщо не одразу, то поступово вирішувати ті проблеми котрі накопичились за останні десятиліття.
Звичайно ж, із грішми пов’язані найважливіші повноваження місцевих рад. Саме вони затверджують бюджети своїх громад та за потреби вносять до них зміни. Також затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку та інші цільові програми, від яких значною мірою залежить, які сфери будуть пріоритетом фінансування на наступні декілька років. А для того, щоб у бюджеті були гроші, ради можуть регулювати ставки місцевих податків та зборів.
Посилиться роль місцевих рад в управлінні охороною здоров’я. Адже тепер вони можуть самі планувати таку мережу комунальних закладів, яка забезпечить доступ до медицини для всіх мешканців громади. Для цього вони можуть відкривати нові медичні заклади, реорганізовувати чи перепрофільовувати ті, які вже існують, або закрити деякі із них, якщо раціональніше буде мати один великий заклад ніж декілька окремих. Також вони можуть виділяти кошти на ремонти, закупівлю додаткового обладнання і залучати необхідних фахівців. Оскільки саме місцеві ради призначають керівників місцевих лікарень та поліклінік.
Сільські, селищні та міські ради мають деякий вплив на вартість житлово-комунальних послуг. Часто саме вони визначають вартість вивезення твердих побутових відходів, постачання тепла, питної води та водовідведення, за умови, що їх постачають належні радам комунальні підприємства. Також вони організовують роботу громадського транспорту в межах території громади визначаючи маршрути і графіки їхнього руху. Такі послуги можуть надаватися як приватними перевізниками, так і спеціально створеними комунальними підприємствами. Для них місцева влада може закуповувати транспортні засоби, фінансувати їхній ремонт чи модернізацію.
Ті ж місцеві ради відповідають за стан вулиць і тротуарів у своїх селах, селищах чи містах. До їхньої виключної влади належать питання благоустрою, озеленення територій, утримання парків, скверів та прибирання в місцях загального користування.
Серед іншого місцева рада може відправити у відставку голову громади, якщо той порушує Конституцію, якщо його притягнули до відповідальності за корупцію або за кримінальне правопорушення чи за ініціативою місцевої громади.
Попри те, що депутати можуть скинути голову громади, він все ж є чи не найсильнішою політичною фігурою локальною політики. Закон наділяє його повноваженнями головувати на засіданнях місцевої ради та очолювати її виконавчий орган. Саме від нього значною мірою залежить персональний склад виконкому і те, як він виконує рішення ради громади. Отже, на ділі він є тією людиною, яка несе відповідальність за витрачання розподілених радою бюджетних коштів.
Варто також зазначити, що на відміну від більшості мешканців Кіровоградської області отримають на дільниці чотири бюлетені для виборів до обласної, районної, сільської селищної чи міської рад та виборів голови громади. А мешканці Кропивницького матимуть ще й п’ятий бюлетень – для виборів до Подільської та Фортечної районних у місті рад. Їхні повноваження визначає та змінює міська рада, тому про них можна буде говорити детально лише після початку її діяльності у новому складі.
Загалом, найважливіші повноваження усіх місцевих рад незалежно від того, чи це рада громади, чи обласного або районного рівня зводяться до затвердження бюджетів, контролю за використанням з нього коштів. Також важливими є питання управління комунальним майном і місцевими природними ресурсами. Для рад громад на чільному місці стоїть питання розпорядження землею громад та будівництва на ній.
З іншого боку ті сфери, на які місцева влада може витрачати гроші, обмежені. Наприклад, місцева влада не впливає на розмір пенсій чи на вартість природного газу. На інші сфери вона впливає опосередковано. Наприклад, максимально доступні адміністративні послуги, якісна транспортна інфраструктура та комунальні послуги збільшують привабливість громади для інвесторів, що у свою чергу може допомогти багатьом мешканцям отримувати більшу платню і платити до місцевого бюджету більше податків.
Тому варто цікавитись політикою, брати участь у виборах, а за нагоди питатись в кандидатів, яким саме чином вони збираються виконувати свої обіцянки. Бо хоч місцева влада має вдосталь повноважень, але вона не є всесильною і має діяти в межах закону.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати