
Автор – Олег Савичук, аналітик Центру спільних дій
Що роблять більшість недоброчесних політиків під час виборчого процесу? Намагаються переконати виборця, що саме вони можуть реалізувати те, що не виконали попередники. Особливо помітним це стає на місцевих виборах, де деякі кандидати обіцяють зробити Україну великою знову, повернути окуповані Крим і Донбас, чого місцева влада зробити не може. Пропозиції є й стосовно сфер, які найбільше хвилюють пересічних українців: доріг, громадського транспорту, освіти, ЖКГ, охорони здоров’я та соціальної політики.
Для того, щоб знати, кого обирати, необхідно щонайменше вивчити, хто що пропонує. Тому ми взяли 5 політичних партій та 3 кандидати у міські голови Ужгорода, які згідно з соціологічними дослідженнями мають найбільший шанс на успіх. Серед них: партії “Слуга народу”, “Опозиційна платформа – за життя” (“ОПЗЖ“), “Європейська солідарність”, “Батьківщина”, “Рідне Закарпаття”, а також Богдан Андріїв (самовисуванець), Віктор Щадей (“Слуга народу”) та Андрій Погорєлов (“ОПЗЖ“).
Слід розуміти, що програми політичних партій та кандидатів у мери мають бути передбачати реальні повноваження та наслідки своєї роботи. Саме за ними можна визначити, чи дійсно кандидат хоче працювати на благо громади, чи це для нього проста забавка.
За основу ми взяли виборчі програми політичних партій та двох із трьох кандидатів у мери. Станом на 13 жовтня, програма Богдана Андріїва відсутня, а зважаючи на те, що він самовисуванець – неможливо взяти для аналізу програму партії, яка його висунула. Андрій Погорєлов власної програми не має, тому припускаємо, що його позиція збігається з позицією програми партії ОПЗЖ, яка його висунула. Віктор Щадей надав для аналізу власну програму.
Що ж пропонують партії та кандидати?
Дорожня інфраструктура
Стан сфери доріг в Ужгороді неоднозначний. Місто не має комплексної цільової програми, принаймні публічної. Щодо ремонту тротуарного покриття найвищі показники по Україні має саме Ужгород, при цьому середня фактична ціна ремонту дороги у місті була однією із найнижчих. Самі ж містяни оцінюють стан доріг вкрай негативно.
Тому дивно, що обидва кандидати на міського голову, а також три партії, “Батьківщина”, “Європейська солідарність” та “ОПЗЖ” не мають позиції щодо цієї сфери. Натомість партія “Рідне Закарпаття” пропонує побудувати якісні дороги, транспорту інфраструктуру та запустити робота аеропорту. Партія “Слуга народу” хотіла б забезпечити покращення стану та якості доріг, відкриття та повноцінну роботу аеропорту у м. Ужгород.
На жаль, місцева влада має обмежений вплив на міжнародну політику та стосунки із сусідньою Словаччиною, тому кандидати не можуть гарантувати, що аеропорт у м. Ужгород повноцінно запрацює. Проте всі інші пропозиції обох партій перебувають цілком у сфері відання місцевої влади.
Громадський транспорт
Проблема зручного транспортного сполучення, комфортного громадського транспорту, заповненості маршруток та неконтрольованого ринку незаконних тіньових перевезень стосується ледь не кожного міста України. Ця сфера потребує значних коштів і уваги місцевої влади.
І знову програми трьох партій не містять інформації щодо цієї сфери. Це “Батьківщина”, “Слуга народу” та “ОПЗЖ”. Партія “Рідне Закарпаття” обіцяє забезпечити розвиток транспортної інфраструктури за рахунок інвестицій, а “Європейська солідарність” – запустити в області швидкісні потяги, відносити регулярне авіасполучення, створити або відновити необхідну туристичну інфраструктуру.
Віктор Щадей планує розвивати транспортну доступність міста, запустити потяг “Ужгород-Кошице”, розширити пункт пропуску “Ужгород-Вишнє Німецьке” та збільшити кількість зручних і доступних потягів на Київ.
Не зважаючи на усе бажання, органи місцевого самоврядування не можуть впливати на залізничне сполучення, якось впливати на роботу Укрзалізниці чи розбудовувати пункти прикордонного пропуску. До сфери відання місцевої влади належить розвиток саме комунального транспорту – тролейбусів, автобусів, маршрутного транспорту тощо.
Освіта
Освіта — так само важлива сфера, оскільки прямо впливає на довгостроковий розвиток міста та країни у цілому. Ужгород не має комплексних цільових освітніх програм, але ще у 2018 році Ужгород став одним із двох міст, 35% бюджету якого йшло на освіту, а на одного учня припадало 19 тис грн. У 2019 році витрати на одного учня зросли до 21,2 тис грн.
Партія “Слуга народу” планує забезпечити активну участь студентства у роботі місцевої влади, сприяти стажуванням у провідних навчальних закладах та інституціях ЄС з умовою використання здобутих знань на благо Закарпатського регіону. Партія “ОПЗЖ” обіцяє створити кафедру русинської мови та літератури на базі Ужгородського національного університету.
Партія “Батьківщина” хоче запобігати скороченню закладів освіти шляхом ощадливого використання бюджетних коштів, “Європейська солідарність” – фінансувати програми підтримки освіти, а програма партії “Рідне Закарпаття” не містить інформації щодо цієї сфери. Віктор Щадей планує збудувати нові школи та дитячі садки, відновити повноцінну позашкільну освіту та забезпечити додаткові заняття з комп’ютерної грамотності і програмування.
Місцева влада відповідає за розвиток мережі закладів освіти, створює і ліквідує навчальні заклади, може додатково забезпечувати підручниками та обладнанням школи, а також додатково фінансово підтримувати викладачів. Але вони не можуть впливати на політику університетів, зокрема на створення окремих кафедр.
Житлово-комунальне господарство
Систематичне відключення води, відсутність тепла у батареях взимку, величезні і безперспективні сміттєзвалища вже стали звичним явищем для багатьох міст України. Натомість, влада Ужгорода передбачила одну з найменших часток місцевого бюджету на житлово-комунальне господарство. Бракує коштів і на енергозберігаючі технології.
За таких умов партія “ОПЗЖ” обіцяє налагодити централізоване збирання й вивезення сміття у гірських районах, впровадити систему збору і переробки зелених відходів, а також селективного збору твердих побутових відходів. Партія “Слуга народу” планує оновити вуличне освітлення у населених пунктах, будувати дитячі майданчики та створювати спортивні об’єкти.
Партія “Батьківщина” хоче надавати послуги з управління житловими будинками, забезпечувати прозорий облік споживання населенням комунальних ресурсів та сформувати системи і умови для модернізації комунальної інфраструктури. Партія “Рідне Закарпаття” обіцяє забезпечити обґрунтовані тарифи, переглянути значну їхню частину у бік зменшення та запровадити інноваційні технології для вирішення проблеми зі сміттям. Програма партії “Європейська солідарність” не має пропозицій у цій сфері. Віктор Щадей пропонує замінити водомережі, відновити зливову каналізацію і відремонтувати очисні споруди.
Слід пам’ятати, що місцева влада має обмежений вплив на формування тарифів. Величезний вплив на ці процеси має держава, особливо щодо тарифів на тепло чи газ. Проте місцева влада може займатись іншими важливими справами, як-от благоустроєм, поводженням з відходами, розвитком і ремонтом інфраструктури.
Охорона здоров’я
У сфері охорони здоров’я Ужгород так само не має комплексної цільової програми за період 2017-2019 роки. Водночас, місцева влада виділила одну з найбільших часток місцевих бюджетів на медицину, а на одну особу у 2017-2019 роках припадало 1959 грн, що є третім результатом по Україні. У зв’язку з коронавірусом, місто отримало найвище по країні збільшення фінансування “вторинки”, що сягнуло аж 127%.
На тлі пандемії , партії “Рідне Закарпаття” пропонує розширити мережі медичних установ, відремонтувати поліклініки, амбулаторії та лікарні. Партія “Європейська солідарність” хоче фінансувати програми підтримки медицини”, а партія “ОПЗЖ” – розробити і провадити цільову програму “НАРКОТИКАМ – НІ!”.
Партія “Слуга народу” хоче забезпечити медичні заклади всіх рівнів необхідним обладнанням, медикаментами, автомобілями швидкої допомоги, а також стимулювати розвиток первинної та вторинної медичної допомоги. Програма партії “Батьківщина” не містить інформації щодо сфери охорони здоров’я. Натомість, Віктор Щадей збирається забезпечити якісну та доступну медичну, відкрити соціальну аптеку та забезпечити медичні заклади сучасним обладнанням.
Місцева влада не може гарантувати безкоштовну медицину, медичну реформу або якісне надання медичних послуг. Зате вона може утворювати чи ліквідувати заклади, закуповувати для них обладнання, частково або повністю оплачувати деякі медичні послуги.
Соціальна політика
Підтримка тих, хто цього потребує, хоча й не є обов’язком міста, але сприяє довірі людей та приваблює виборців. На жаль, у цій сфері все так само не однозначно. За оцінкою комплексних цільових програм у сфері соціального захисту населення за 2017-2019 роки, який проводив Центр спільних дій, Ужгород отримав лише 1,5 бали з 4 можливих, оскільки повністю відсутня звітність. Розмір витрат на соціальний захист населення у порівнянні з іншими обласними центрами теж незначний.
Програми партій “Батьківщина” та “ОПЗЖ”, а також Віктора Щадея не містить інформації щодо соціального захисту населення. Партія “Європейська солідарність” пропонує фінансувати програми підтримки соціально незахищених громадян, соціальну адаптацію та підтримку ветеранів.
Партія “Слуга народу” обіцяє підтримати малозабезпечених і багатодітні сім’ї, учасників бойових дій на Сході України та осіб з особливими можливостями (імовірно, йдеться про осіб з особливими потребами). Партія “Рідне Закарпаття” хоче створити програми пільгових медичних послуг для пенсіонерів та малозабезпечених верств населення.
Подібні ініціативи, хоча потребують конкретики і плану впровадження, відповідають повноваженням місцевої влади.
Підсумовуючи
Програми політичних партій варто переглянути принаймні для того, аби знати, що планують робити кандидати після виборів, яке стратегічне бачення розвитку міста вони мають і до чого може призвести їхня перемога на виборах. Тому для того, щоб не дивуватись потім, які рішення приймає місцева влада, варто детально ознайомлюватись з їхніми програмами.
До виборів треба підходити готовим, знати, яка партія що пропонує, які позиції обстоювали раніше, і які успіхи мають вже. Це шанс вплинути на місцеву політику. Адже саме ці люди будуть управляти містами наступні 5 років.
Тому якщо хочете більш детально ознайомитись з виборчими програмами – ласкаво просимо скористатись інструментом порівняння програм від Центру спільних дій.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати