
Автор – Дарія Трохименко, Центр спільних дій
Наслідком реформи децентралізації є те, що повноваження місцевого самоврядування значно розширилися. Здавалося б, більше повноважень – більше змін, більша прозорість, більше переваг для громадян, однак в результаті лише більше розчарувань, адже обіцянки місцевої влади або не виконуються, або оцінити їх достатньо складно, а отже сумнівною є результативність. Як наслідок – постійне нарікання на місцеву владу.
Демократія надає можливість обирати владу, а задача свідомого громадянина – правильно скористатися цією можливістю. У арсеналі виборця є передвиборчі програми місцевих партій, власна позиція щодо різних сфер місцевої політики та право голосу. Освіта, охорона здоров’я, транспорт та дороги, ЖКГ, соціальний захист – ось ті сфери, в яких найбільше очікуєш змін та покращення. Тож які реформи обіцяють здійснити найпопулярніші партії та кандидати в мери в Івано-Франківську? Аналізуємо передвиборчі програми «Батьківщини», «Голосу», «Слуги народу», «Європейської солідарності» з її кандидатом у мери Руслана Марцинків та «Свободи» з її кандидатом у мери Петра Шкутяка. А також одну з найбільш популярних кандидатів Наталію Сербин, що є представницею “Української галицької партії”.
Освіта
Порівняно з 2018 роком, Івано-Франківськ у 2019 значно упав у рейтингу середнього балу ЗНО: з першої десятки місто перемістилося на 17 позицію. Це з урахуванням того, що видатки на одного учня були збільшені, а наповненість класів була достатньо задовільною: 30 учнів на одного вчителя. Отже, вирішення проблем освіти є пріоритетною задачею для місцевої влади.
«Батьківщина» та «Слуга народу» мають більш-менш схожі плани на освітню сферу, а саме, вони планують забезпечити матеріально-технічну базу освітніх закладів. Крім того, «Слуга народу» планує розширити мережі позашкільних закладів, забезпечити доступний інтернет для самоосвіти та підвищити престижність професії учителя. «Свобода» планує продовжувати будівництво освітніх закладів та завершувати ремонти. Наталія Сербин планує створити дитсадки та школи при церквах. Аби перекрити дефіцит студентів, кандидатка хоче інтегрувати шкільну освіту у ВНЗ та училища. Інноваційно планується трансформування бібліотек у медіатеки з безкоштовними гуртками для дітей на їх базах.
У програмі Руслана Марцинківа, що балотується у мери від «Свободи», згадуються лише плани щодо добудови дитячих садків. Зате розбіжностей немає у планах «Європейської солідарності» і Петра Шкутяка – в їхніх програмах не згадується освітня сфера взагалі. Компанію у відсутності кроків до реформування освіти їм складає програма партії «Голосу».
Ще не ясно, яким чином забезпечення матеріально-технічної бази, ремонтування та будівництво шкіл вплинуть на якість освіти, однак дотримання вищевказаних кроків не корелюють з повноваженнями місцевої влади. Виконання кроків та оцінку їх дієвості зможемо спостерігати вже у наступному році.
Охорона здоров’я
Охорона здоров’я – саме та сфера, яка зараз турбує не лише українців, але і світову громадськість, згідно з тенденцією поширення COVID-19. Зростання нових випадків інфікування щодня, висока смертність та дефіцит місць у місцевих лікарнях свідчить про те, що Україна не є готовою до боротьби з епідемією. Саме тому очікується, що місцева влада звертатиме увагу на проблеми у сфері охорони здоров’я та буде робити кроки, аби їх позбутися.
Крім того, існує велика прогалина у вирішенні проблем, що були наявні в українській медицині ще до епідемії. Це і неналежне устаткування лікарень, і недостатнє фінансування медичних програм, і відсутність прозорої звітності, і низький рівень кваліфікації лікарів, і проблеми, що пов’язані з медичною реформою тощо. Найменша частка витрат з міського бюджету на охорону здоров’я складає саме в Івано-Франківську і становить всього 962 гривні на мешканця.
«Батьківщина», «Європейська солідарність» та «Слуга народу» цілком усвідомлюють проблеми, що наявні в Івано-Франківську. Усі вони планують забезпечити гідну зарплату медпрацівникам. «Батьківщина», зокрема, планує впровадити новітні технології лікування через зміцнення матеріально-технічної бази та поліпшити фінансування лікарень загалом. Наталія Сербин також бачить пріоритет у фінансуванні лікарень й, крім того, планує реорганізувати простори навколо медзакладів і розвинути медичний туризм. «Європейська солідарність» планує запобігти закриттю лікарень та забезпечити європейські стандарти медицини. «Слуга народу» намагатиметься забезпечити територіальну доступність медичної допомоги та запровадити медичне страхування, навіть попри те, що воно вже передбачене законом як обов’язкове.
На жаль, ні «Голос», ні «Свобода», ні кандидати у міські голови не пропонують у своїх програмах кроків для вирішення проблем з охороною здоров’я.
В усіх проаналізованих програмах плани з покращення медичної сфери знаходяться цілком у повноваженнях місцевого самоврядування та не перебирають на себе функції Національної служби здоров’я України.
Дороги
Управління функціонуванням вулиць та доріг здійснюється місцевим самоврядуванням Івано-Франківська. Таким чином, місцевим жителям потрібно фіксувати проблеми у дорожній сфері, аби чітко формувати свої вимоги та слідкувати за наявністю конкретних кроків вирішення цих проблем у програмах місцевих партій. До того ж, значна частка (35%) місцевих жителів оцінює рівень якості доріг в Івано-Франківську як середній, а отже вірогідно, що проблема з функціонуванням сфери існує. Однак, вагома частка (26%) добре оцінює стан доріг у рідній місцевості, тому, можливо, це не є пріоритетною сферою.
Великі плани щодо розвитку доріг має програма партії «Свобода». Так, вона планує впровадити програми з організації безпеки на дорозі, зокрема “Безпечна дорога до школи”, збільшити пішохідні зони, добудувати розв’язку та розширити мережі велодоріжок, і загалом забезпечити однаковий високий стан доріг по всьому місту. Руслан Марцинків підтримує програму своєї партії й разом з нею планує запустити новий міст та з’єднати дорогами віддаленні частини нової громади. Наталія Сербин планує добудувати Галицький міст та забезпечити наявність велосипедних доріжок.
Будівництво доріг планують також такі партії як «Батьківщина» та «Слуга народу», однак без будь-якої конкретики. «Голос» та «Європейська солідарність» разом зі своїм кандидатом у мери взагалі не мають конкретних планів політики щодо доріг в Івано-Франківську, про що свідчить відсутність будь-якої інформації з цього приводу у їхніх програмах.
Дороги – візитівка міста, це гарно розуміє «Свобода», але іншим кандидатам у місцеву владу залишається лише про це натякати.
Громадський транспорт
Вірогідно, Івано-Франківськ не має значних проблем з громадським транспортом. Лише 19% місцевих мешканців оцінюють транспортну інфраструктуру міста нижче середнього. Напевно тому інформація про реформу транспортної сфери не є пріоритетною у більшості програм партій, але це не привід ігнорувати навіть найменші проблеми, аби і надалі підтримувати функціонування громадського транспорту у місті на гідному рівні.
Наталія Сербин має у планах реорганізувати транспортну схему міста, запровадити смуги реверсного руху та систему електронного квитка. Партія «Свобода» зі своїм кандидатом у міську голову знову вирішили закцентуватися на тому, що інші партії вирішили проігнорувати. Так, «Свобода» планує збільшити кількість автобусів і тролейбусів, розвивати громадський транспорт та впровадити програми з організації безпеки на транспорті. Руслан Марцинків від себе додає, що хоче збільшити перехід міста на власний громадський транспорт. «Слуга народу» планує побудувати заправні станції, а от «Батьківщина», «Європейська солідарність» та «Голос» вирішили не містять планів щодо транспортної реформи й не включили жодного пункту з цієї сфері у свої програми.
Отже, попри широкі повноваження місцевої влади щодо функціонування громадського транспорту, більшість місцевих партій поки не планує користуватися такою можливістю, вважаючи, що з транспортною інфраструктурою в Івано-Франківську усе гаразд.
Житлово-комунальне господарство
Якісне постачання води та газу, забезпечення опалення, утримання прибудинкових територій, – це ті елементи ЖКГ, з якими не завжди стикається пересічний українець, хоча спостерігає такі обіцянки від виборів до виборів. Однак не жителі Івано-Франківська: цього року вони не побачать жодного пункту у програмах партій щодо сфери ЖКГ. Напевно, якщо не були опубліковані цільові програми розвитку за минулі роки, отже й проблем немає. Що тоді вирішувати та покращувати партіям?
Слід віддати належне Шкутяку Петру та Наталії Сербин. У своїх програмах Петрота Наталія все ж мають певні пункти щодо функціонування ЖКГ у місті, а отже і звертають нашу увагу на потенційні проблеми. Зокрема, Петро планує забезпечити прозору систему обліку витрат ЖКГ, відкрити та забезпечити зручний доступ громадян до земельного кадастру і реєстру прав власності, здійснити перехід на індивідуальне опалення кварталів та будинків, внести зміни до законодавства з метою спрощення реєстрації та управління ОСББ. Незрозуміло лише, як Петро буде вносити зміни у законодавство, якщо такі повноваження міського голови аж ніяк не передбаченні законом. Наталія буде лобіювати побудову сміттєпереробного заводу та пропагандувати культуру сортування сміття. Крім того, кандидатка планує відремонтувати каналізаційні мережі та працювати зі співвласниками щодо тепломодернізації.
До інших же партій виникає ряд запитань, зокрема про те, як вони оцінюють якість ЖКГ в Івано-Франківську, якщо не планують ніяких реформ та покращення даної сфери.
Соціальний захист
COVID-19 та війна на Сході за останні кілька років збільшили кількість осіб, яких прираховують до вразливих груп населення, тому питання про їхній соціальний захист є досить актуальним. Надання соціальних переваг та захисту вразливих осіб є безпосередньо пов’язаним із фінансуванням місцевим самоврядуванням. Та чи планують партії Івано-Франківська виділяти кошти на соціальні виплати та допомогу?
Отже, «Батьківщина» планує збільшити матеріальну підтримку сім’ям загиблих на Сході України та постраждалим учасникам Революції Гідності. «Свобода» разом із Русланом Марцинківим у своїх програмах наголошують на планах зробити місто безбар’єрним для усіх груп населення.
«Голос», «Європейська солідарність», «Слуга народу» та Наталія Сербин не містять у своїх програмах пункти, що могли б стосуватися соціального захисту населення Івано-Франківщини. Тут ситуація спостерігається схожою до сфери ЖКГ: офіційні дані про соціальний захист відсутні у відкритому доступі, або їх просто відмовляються надавати, тому й популярні партії не включають цю сферу у свої програми. Немає звітності – немає проблем, а отже і немає про що робити обіцянки.
«Батьківщина» не конкретизувала, яким чином вона буде збільшувати матеріальну підтримку. Якщо це буде у вигляді надбавок або додаткових соціальних виплат, то їхні плани не перевищують повноваження місцевої влади. До інших партій виникає ряд запитань про пріоритет соціальної сфери. Вірогідно, що змін не планується.
Висновки
Виявилося, що існує певна неоднорідність у сферах в передвиборчих програмах п’ятьох найбільш рейтингових партій. «Свобода» та Наталія Сербин, наприклад, акцентують велику увагу на дорожньо-транспортній інфраструктурі та конкретизують кроки. Разом із «Батьківщиною» і «Слугою народу» мають великі плани на охорону здоров’я та освіту. Дуже рідко згадується соціальна політика та житлово-комунальне господарство. «Голос» вирішила грою слів протиставити себе конкурентам у своїй програмі, замість того, аби запропонувати конкретні політичні кроки, тому вищезгадані сфери не розглядаються у їхніх планах.
Здається, найкращим варіантом для івано-франківчан був би «колаж» із обіцянок місцевих партій, але маємо, що маємо, тому жителям громадт слід визначитися зі своїми пріоритетами, чого хочуть вони більше: нові дороги, соціальне забезпечення чи «не таку, як інші» партію. А свідомо визначившись з вибором, не забувати контролювати виконання обіцянок, аби забезпечити розвиток рідної місцевості.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати