
Автор – Олексій Півторак, аналітик Центру спільних дій, для “24 каналу”
До місцевих виборів Чернігівщина наближається з масою невирішених проблем. Центр спільних дій спробував з’ясувати, як чернігівцям зменшити їхню кількість з депутатами нового скликання місцевих рад, яких оберуть на виборах 25 жовтня.
Всередині липня 2020 року соціологічна група «Рейтинг» провела соцопитування, яке показало, що у області є багато проблем. Серед них опитані часто називали військовий конфлікт на сході України, але для вирішення цієї проблеми представники місцевої влади з Чернігівщини не мають достатньо повноважень.
Інша справа проблеми із медичним обслуговуванням, дорогами, транспортом, злочинністю, високими тарифами на комунальні послуги, доступом до освіти, складнощами із веденням бізнесу і недостатньою турботою про соціально незахищених. Місцева влада може допомогти вирішити усі ці проблеми.
Як депутати обласної і районної ради можуть покращити моє життя?
На місцевих виборах мають право голосувати мають понад 82% жителів Чернігівщини, а це 809,4 тисяч із 984,2 жителів області. У п’ятьох районних радах і обласній буде 278 депутатів. З них, у обласній раді буде засідати 64 депутати. В найбільшій районній раді, Чернігівській, – 64, а в найменших Новгород-Сіверській і Корюківській – по 38 депутатів.
Після виборів на одному з перших засідань депутати оберуть голів цих рад і розділяться за комісіями. У них депутати будуть займатися всіма питаннями, якими повинні займатися їх ради, від будівництва доріг до закупівлі обладнання для обласних і районних лікарень, їх ремонтів і утеплення.
Голови обласної і районної рад, відповідно до підготованих депутатами проектів рішень, будуть мати вплив на те, які питання розгляне рада на засіданнях і чи це будуть ті питання, які покращать життя.
Депутати обласної і районних рад приймають рішення про те, на вирішення яких проблем виділяти гроші. Для того, щоб виборцям і депутатам було зрозуміліше, чим треба займатися, обласні і районні ради ухвалюють цільові програми розвитку. На сьогодні лише обласна рада Чернігівської області втілює півсотні таких програм. І серед них є програми, які стосуються: ремонту доріг, розвитку підприємства, медицини, тощо. Щоб ці програми з рішень і розрахунків на папері ставали реальністю, депутатам обласних і районних рад потрібно розробляти програми, так, щоб підзвітні раді установи і підприємства розуміли що і коли треба зробити, а також як оцінюються результати. Депутатам обласних і районних рад у цьому теж мали б допомагати керівники місцевих державних адміністрацій. Саме голови державних готують проекти бюджетів для обласних і районних рад. А депутати цих рад потім за них голосують. Найбільша проблема обласних рад в тому, що вони отримують більшість грошей із державного бюджету. Так, Чернігівська обласна рада у 2019 році отримала із державного бюджету понад 85% своїх доходів, і лише 15% надійшли з податків, здавання в оренду майна і прибутків місцевих комунальних підприємств.
Схожа ситуація і з районними радами, тільки вони отримують гроші із обласного бюджету, а проекти бюджету готують голови районних держадміністрацій.
Те, що голови державних адміністрацій готують бюджети для обласної і районних рад не означає, що ці ради цілком залежать від державних адміністрацій. Депутати будь-якої обласної чи районної ради можуть на засіданні двома третинами голосів змусити голову своєї державної адміністрації піти у відставку. І це при тому, що голів обласних і районних державних адміністрацій призначає Президент України.
Обласні і районні ради створюють комунальні підприємства. Чернігівська обласна рада, наприклад, має 14 таких підприємств, але жодне з них не надає комунальних послуг. Зате серед комунальних підприємств облради є такі, які займаються торгівлею деревиною, її обробкою і навіть видобуванням піску.
Нерідко обласні і районні ради створюють комунальні підприємства для того, щоб вирішувати проблеми, які є більш, ніж в одній громаді. Це, наприклад, може бути підприємство, автобуси якого регулярно перевозили б пасажирів у віддалені точки області, куди приватний бізнес не зацікавлений їздити. Таке рішення могло б вплинути на вирішення проблеми вимирання сіл, на яку звертають увагу більше чверті опитаних групою «Рейтинг».
Але ще більше можливостей впливати на покращення життя людей мають міські ради і ради громад. Про них буде йтися далі.

Допомога поряд. Повноваження рад і голів об’єднаних територіальних громад
Якби проблемою добирання до віддалених сіл займалася рада об’єднаної територіальної громади і її виконавчий комітет, то вони могли б теж створити комунальне підприємство, або спробувати залучити до вирішення цієї проблеми бізнес. Підприємців можна було б привабити через створення пільгових податкових умов за перевезення пасажирів на маршрутах, які раніше не виглядали привабливими для бізнесу.
Сорок чотири відсотки опитаних соціологічною групою «Рейтинг» назвали однією з найбільших проблем Чернігівської області неякісне медичне обслуговування. Для вирішення цієї проблеми ради об’єднаних територіальних громад і їхні виконавчі комітети мають більше обов’язків, ніж представники районних і обласних рад. У результаті реформи децентралізації у підпорядкуванні місцевих рад опинилися всі місцеві медпункти, поліклініки і лікарні, а у віданні районних і обласних рад – районні і обласні лікарні. Відповідно, місцеві ради повинні робити так, щоб у кожній поліклініці вистачало обладнання, лікарів і медикаментів для однакової якості послугу всіх медзакладах громади, і не було черг. Крім того, це робота представників місцевої влади на всіх рівнях робити так, щоб швидка медична допомога чи пацієнти самостійно могли зручно добратися до місця лікування якісними дорогами.
Як і медицина, більшість повноважень із контролю за земельними ділянками – на радах місцевих територіальних громад і їх виконавчих комітетах. Без їхнього дозволу використання земельних ділянок у межах громади можна вважати захопленням землі. А для того, щоб приватизувати земельну ділянку, яка належить громаді, взагалі потрібне рішення місцевої ради.
За чинним законодавством, міські ради і ради громад не мають повноважень впливати на вартість послуг газу чи електроенергії. Але місцеві ради і їх виконкоми, якщо вони створили комунальне підприємство, яке постачає воду чи забирає сміття, встановлюють тарифи для цих підприємств і забирають частину їхнього прибутку у місцевий бюджет.
Також, місцеві ради громад і міст стежать за тим, щоб тих, хто надміру забруднює воду, повітря і ґрунти, відповідали за шкоду, яку завдали. А штрафи, які вони платять, мають піти до місцевого бюджету.
Голова міської ради очолює виконавчий комітет. Як керівники виконавчих комітетів, голови відповідальні за розробку бюджетів громад і цільових програм розвитку всіх сфер життя громади. У випадку, якщо голова чи виконавчий комітет ради порушують закон, місцеві ради мають повноваження зняти з посади голову ради і змінити склад виконавчого комітету.
Хоча депутати рад об’єднаних територіальних громад не отримують за свою роботу грошей, вони розпоряджаються солідними фінансами. Наприклад, у 2019 році рада найбільшої за кількістю жителів Чернігівської міської громади витратила 3,2 мільярдів гривень при 286,1 тисяч жителів міста. За цей час депутати другої за кількістю жителів громади, 67-митисячного міста Ніжин, витратили 660,5 мільйонів гривень. Навіть у найменшій громаді області, Плисківській, де проживають менше чотирьох тисяч осіб, витрати бюджету громади в минулому році становили понад 29 мільйонів гривень. Велика частина грошей громад – податки, які залишаються в громаді завдяки реформі децентралізації. Інша частина – доходи, які надходять із бюджетів вищих рівнів.
Крім бюджетних коштів, громади мають можливість залучати кошти від міжнародних донорів у формі грантів чи кредитів. Їх, наприклад, можуть видавати на закупівлю транспорту чи на покращення енергоефективності у громаді. Повернення кредитів може на якийсь час обтяжити бюджет, але результати від використання цих грошей теж будуть помітні і зможуть привабити в громаду бізнес чи зменшити витрати за комунальні послуги для мешканців .
Таким чином, ради територіальних громад мають великі повноваження для того, щоб покращити життя мешканців громад і зробити їх життя комфортнішим. А завдяки реформі децентралізації для цього у багатьох випадках достатньо ресурсів, які є у громаді, і не потрібно залучати представників державної влади. Вибори 25 жовтня – шанс обрати таких депутатів місцевих рад, мерів і голів громад, які розуміють, як найефективніше використати наявні ресурси на користь усіх і зробити свої громади, райони чи області ще успішнішими.
Детальніше про повноваження органів місцевого самоврядування читайте тут.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати