Чого очікувати від лідерів передвиборчої гонки в Полтаві?

23 Жовтня 2020
Чого очікувати від лідерів передвиборчої гонки в Полтаві?
Головна > Місцеві вибори 2020 > Чого очікувати від лідерів передвиборчої гонки в Полтаві?

Автор – Марія Квіцінська, аналітикиня Центру спільних дій, для видання Зміст

25 жовтня в Україні відбудуться вибори до органів місцевого самоврядування. Пересічному мешканцю Полтави може бути складно визначитися, за кого голосувати. Адже традиційно міський простір і інтернет-ресурси заповнені креативною і яскравою політичною рекламою, де кандидати обіцяють виборцям чарівним чином вирішити всі актуальні проблеми.

Щоб полтавцям було легше зробити усвідомлений вибір, “Центр спільних дій” проаналізував програми п’яти партій, чиї кандидати, за даними соцопитувань, мають найбільші шанси зайняти місця в Полтавській міській раді. Йдеться про “Батьківщину”, “Європейську солідарність”, “За майбутнє”, “Опозиційна платформа – За життя” і “Слуга народу”. 25 жовтня полтавці також обиратимуть міського голову. Найбільш ймовірними кандидатами на цю посаду є Сергій Іващенко (“Слуга народу”), Олександр Мамай ( “За майбутнє”) і Сергій Каплін (“Партія простих людей Сергія Капліна”). Станом на 13 жовтня в відкритому доступі відсутні програми всіх трьох лідерів передвиборчої гонки, тому оцінка їх позицій базуватиметься на програмах партій, від яких вони балотуються.

У разі обрання цих політичних сил, від них в найближчі п’ять років залежатиме стан найважливіших сфер життя громади – освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, ЖКГ та транспортно-дорожньої інфраструктури. Тому пропонуємо розібратися, які обіцянки щодо цих сфер містять програми партій.

Освіта

Жителі Полтави чи не найбільше незадоволені якістю освітніх послуг у місті порівняно з мешканцями інших обласних центрів. Ймовірно, однією з причин  є погане планування, адже звіти виконання місцевих цільових програм в сфері освіти не дозволяють оцінити виконання планових показників. Тож, перед новою місцевою владою стоять великі виклики. Розберемося, що в своїх програмах обіцяють лідери передвиборчого рейтингу. 

Освіта, як і охорона здоров’я, є єдиною з аналізованих сфер, які зазначені в програмах всіх партій-лідерів рейтингу. При цьому передвиборчі обіцянки “Батьківщини” не входять до повноважень місцевої влади, тому є відверто популістськими. Наприклад, партія запевняє, що зможе законодавчо гарантувати безкоштовну освіту для початкової і вищої ланки. Як  незрозуміло, адже місцеві ради не ухвалюють законів. 

Інші партії обіцяють збільшене фінансування ( “За майбутнє”), поліпшення якості освіти (“ЄС”, “Слуга народу”) або одне і друге одночасно ( “ОПЗЖ”). При цьому “ЄС” збирається впроваджувати інновації в освіту, а “ОПЗЖ”   підключити всі освітні установи до інтернету і забезпечити програму підвищення кваліфікації для вчителів. Додаткові доплати і премії педагогам обіцяє також передвиборча програма “Партії простих людей”, лідер якої Сергій Каплін входить в топ-3 найбільш популярних кандидатів у мери Полтави.

Водночас, як показав аналіз освітньої політики в обласних центрах України, збільшене фінансування автоматично не гарантує якість освіти. Про це варто пам’ятати.

Охорона здоров’я

Під час каденції чинної місцевої влади схожі проблеми в Полтаві склалися і з охороною здоров’я. Жителі міста низько оцінили якість медичних послуг. Особливо небезпечно це в умовах пандемії COVID-19. Крім того, місцева влада також не вважає за необхідне щорічно публікувати цільові програми розвитку сфери і звіти їх виконання. Це свідчить про те, що в місті проблеми не лише з освітою і охороною здоров’я, але і з відкритими даними.

Що стосується охорони здоров’я, “Батьківщина” і “За майбутнє” в своїх програмах вказали положення, які не є у сфері повноважень місцевої влади. Ці політичні сили мали б знати, що не зможуть підвищити зарплату медикам за рахунок ініціативи на державному рівні або забезпечити медстрахування за рахунок держави. Водночас, “Слуга народу” дала максимально розмиті обіцянки.

Як і з освітою, обіцянки стосуються переважно підвищення зарплати медперсоналу (“За майбутнє”), забезпечення якісного та доступного лікування (“Слуга народу”) або обох пунктів одночасно (“Батьківщина”, “ЄС”). На додаток до цього “Батьківщина” стверджує, що зможе сформувати ефективну інфраструктуру медзакладів, “ЄС” –  забезпечити комфортні умови для пацієнтів та обладнання в лікарні. “ОПЗЖ” –  створити Фонд підтримки медичних закладів, забезпечити доступність вузькопрофільних фахівців і наявність в ОТГ багатопрофільних фельдшерсько-акушерських пунктів. А ось програма “Партії простих людей” (кандидат на посаду мера Сергій Каплін) є значно більш деталізованою.

Тут і створення мережі комунальних аптек з продажем ліків за зниженими цінами, і ремонт медзакладів, і впровадження системи діагностики і моніторингу стану здоров’я жителів. Залишається лише знайти в місцевому бюджети кошти на виконання цих обіцянок.

Соціальний захист

У 2018-2019 роках місцева влада Полтави фінансувала соціальний захист населення чи не найменше серед обласних центрів України. Чи в пріоритеті ця сфера у політичних сил, які будуть керувати містом після місцевих виборів 25 жовтня?

“ЄС” взагалі не згадує жодних заходів соціального захисту населення у своїй програмі. У партії “За майбутнє” серед обіцянок є положення, які депутати точно не зможуть реалізувати, адже це не їх повноваження. “Слуга народу” вказала лише, що їхні депутати збираються забезпечувати зручну соціальну інфраструктуру, не надавши при цьому жодних подробиць, у чому вона полягає і як вони будуть це робити.

Депутати від “Батьківщини” планують дбати про людей з інвалідністю, підтримувати учасників бойових дій, багатодітні сім’ї та надавати адресну допомогу різним незахищеним групам населення. У фокусі партії “За майбутнє” пенсіонери, ветерани та учасники АТО. Останнім партія збирається забезпечувати програму реабілітації, надавати пільги на житло і медобслуговування. “ОПЗЖ” стверджує, що їхні депутати в міськраді будуть забезпечувати соцзахист малозабезпеченим громадянам шляхом створення цільового фонду й залучення меценатів. Крім того, партія обіцяє дбати про пенсіонерів шляхом постійного домашнього супроводу і проведення попередньої медичної діагностики.

А от у Сергія Капліна (“Партія простих людей”), на відміну блоку про охорону здоров’я, про соціальний захист населення в програмі дуже мало інформації. Відомо лише, що політик в разі обрання на посаду мера зобов’язується забезпечувати безкоштовний проїзд в громадському транспорті для пенсіонерів.

Житлово-комунальне господарство

У багатьох містах України є проблеми в сфері ЖКГ – економічно необґрунтовані тарифи, несвоєчасне вивезення сміття, перебої з водою і теплопостачанням. При цьому в Полтаві місцеві депутати навіть не вважають за потрібне публікувати звітність про виконання міських цільових програм у сфері ЖКГ та інші дані, які дозволяли б оцінити зусилля місцевої влади з поліпшення якості житлово-комунальних послуг.

Незважаючи на величезний обсяг проблем в цій сфері жодна з партій-лідерів передвиборчих перегонів не вказала у своїй програмі жодного рядка про тарифи, енергоефективність або якість і стабільність надання комунальних послуг. Це свідчить про те, що місцеві політики не вважають цю сферу пріоритетною для себе або не мають бачення, як вирішувати існуючі проблеми. Тому жителям Полтави варто частіше піднімати питання ЖКГ під час взаємодії з місцевою владою.

Водночас, кандидат в мери Сергій Каплін в програмі “Партії простих людей” вказав кілька цілком конкретних напрямків, за якими планує працювати. Наприклад, модернізація мереж водоканалу і теплоенерго, впровадження енергозберігаючих технологій, роздільного збирання сміття та максимальне зменшення тарифів. Утім, в більшості міст України тарифи на ЖКГ не покривають собівартість цих послуг, тому зменшення тарифів не завжди є ефективним заходом.

Дороги

У сфері дорожньої інфраструктури місцева влада Полтави має широкі повноваження для вирішення актуальних проблем  поганого покриття доріг і тротуарів та аварійного стану мостів. Після реформи децентралізації на місцевому рівні збільшився обсяг грошей для вирішення цих проблем. Так, в 2019 році частина витрат на дорожно-транспорту інфраструктуру в зведеному бюджеті Полтави склала 7,8%, або близько 277 млн грн. Примітно, що в 2017-2019 роках в Полтаві була найбільша серед обласних центрів площа відремонтованих доріг на одного жителя, при цьому жителі міста погано оцінили якість доріг. Причина може бути в тому, що дороги ремонтуються неякісно. Як цю проблему збираються вирішувати потенційні депутати нової місцевої ради? 

Судячи з програмами, “За майбутнє” і “ОПЗЖ”   ніяк. Адже ці партії не мають згадок про цю сферу в своїх програмах. Решта партій вказали по одному рядку. Так, “Батьківщина” буде забезпечувати дороги європейського рівня, “ЄС” реконструювати тротуари, а “Слуга народу” будувати і ремонтувати дороги і мости. Всі три обіцянки носять дуже загальний характер, через що їх складно оцінювати і порівнювати. Кандидат у мери Сергій Каплін, відповідно до програми “Партії простих людей”, в разі обрання проводитиме масштабний капітальний ремонт доріг і тротуарів. Всі ці обіцянки в повноваженнях місцевої влади, тому щоб реалізувати їх, потрібні лише політична воля і виділення коштів з місцевого бюджету. 

Громадський транспорт

Багато українців стикалися з проблемами брудних маршруток, незручного розкладу, а іноді і аварійного стану громадського транспорту. Лише чверть жителів Полтави повністю або переважно задоволені роботою громадського транспорту в місті. Попри це місцева влада навіть не опублікувала у відкритому доступі цільові програми розвитку дорожньо-транспортної інфраструктури за 2017-2019 роки.

Не вселяють надії і програми партій-лідерів електорального рейтингу. “Батьківщина”, “ЄС” і “Слуга народу” навіть не згадали транспортну сферу в програмах. “За майбутнє” і “ОПЗЖ” вказали, що збираються будувати або оновлювати транспортну мережу. При цьому “ОПЗЖ” також обіцяє оновити транспорт шляхом збільшення фінансування.

Сергій Каплін, як стверджується в програмі його партії, в разі перемоги зобов’язується повністю забезпечити потребу міста в громадському транспорті за рахунок комунального транспорту. При цьому водіям і кондукторам, які нині працюють у приватних перевізників, гарантуватиметься робоче місце. Але чи реально виконати цю обіцянку, питання відкрите.

Водночас, як і в випадку з дорогами, політичні партії і кандидати в мери мають повноваження, необхідні для виконання цих обіцянок. Тому якщо це не буде зроблено, вся відповідальність буде на депутатах міськради і міському голові.

На завершення

Окремі обіцянки партій “Батьківщина” і “За майбутнє” є явно популістськими, оскільки їхня реалізація можлива лише поза межами повноважень органів місцевого самоврядування. У всіх п’яти партій-лідерів рейтингу в програмах відсутні згадки про 2-3 з 6 аналізованих сфер. Це свідчить, що частина критично важливих для громади сфер не є пріоритетними для політичних сил. Крім того, дуже розмиті обіцянки містить програма партії “Слуга народу”. А ось програма кандидата у мери Сергія Капліна містить значно більше конкретики по всіх 6 сферах.

Щоб життя в вашому місті дійсно стало кращим, необхідно контролювати місцеву владу, яка має широкі повноваження і гроші для вирішення багатьох проблем. Хороший спосіб почати це робити –  розібратися, наскільки якісно прописані передвиборчі програми кандидатів. Адже саме в передвиборчих програмах закладено бачення розвитку охорони здоров’я, освіти та інших сфер, яке будуть втілювати в життя партії-переможці на виборах. Порівняти програми партій та кандидатів можна за допомогою інструменту Центру спільних дій.