Зміни в закони щодо НАБУ та Верховного Суду – що реєстрували депутати

07 Травня 2021
Зміни в закони щодо НАБУ та Верховного Суду – що реєстрували депутати
Головна > Моніторинг рішень > Зміни в закони щодо НАБУ та Верховного Суду – що реєстрували депутати

У період травневих свят нардепи знайшли час на виправлення помилок, допущених нормотворцями щодо НАБУ та Верховного суду. Виправити їх Конституційний Cуд просив у найкоротші терміни. Але якщо НАБУ просто не могло нормально працювати останні вісім місяців, то судді Верховного Суду України не працювали 5 років, але  отримували зарплати з наших податків.

Привести закон про НАБУ у відповідність до Конституції (5459)

Хто ініціатор: четверо нардепів з фракції “Слуга народу” на чолі з Давидом Арахамією.

На кого вплине: громадян, державних службовців, суддів, топчиновників, слідчих Національного антикорупційного бюро (НАБУ), керівника НАБУ, нардепів, президента, Кабмін.

Що змінює: 

  • визначає НАБУ центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Це означає, що Кабмін буде спрямовувати і координувати роботу НАБУ, але не зможе скасовувати його акти, давати йому вказівки, вимоги чи доручення
  • директора НАБУ призначатиме Кабмін за результатами конкурсу
  • конкурсну комісію щодо добору директора НАБУ будуть формувати Кабмін (за пропозицією партнерів з розвитку, які надавали міжнародну технічну допомогу у сфері запобігання і протидії корупції) та РНБО
  • за результатами конкурсу, комісія подаватиме прем’єру двох кандидатів, з яких обиратиме одного  уряд під час засідання
  • конкурс розпочнеться у день набрання чинності закону
  • комісію з аудиту НАБУ формуватиме Кабмін за пропозицією міжнародних партнерів. Висновок про аудит НАБУ аудитори мають затвердити одноголосно.

Що було раніше:

Що так: 

  • статус НАБУ та призначення його керівника відповідатиме Конституції. Це унеможливить оскарження рішень органу на підставі його неконституційності
  • директор НАБУ буде більш незалежним у своїй роботі та не піддаватиметься впливу уряду. Це дозволить структурі виконувати свою роботу неупереджено і незалежно.

Що не так:

  • зберігає вплив президента на формування конкурсної комісії. Рішення РНБО вводяться в дію указом президента, тому президент буде впливати на формування конкурсної комісії. Це суперечить Конституції
  • формування урядом конкурсної комісії та комісії з аудиту за пропозиціями міжнародних партнерів створює поле для зловживань та дозволяє уряду зняти з себе відповідальність за рішення. Також це прояв надмірного впливу міжнародних партнерів на внутрішню політику країни.

Привести закон щодо Верховного Суду у відповідність до Конституції (5456)

Хто ініціатор: 13 нардепів-членів комітету з питань правової політики на чолі з членом фракції “Слуга народу” Сергієм Демченком.

На кого вплине: громадян, бізнес, суддів, органи державної влади і місцевого самоврядування.

Що змінює: 

  • перейменовує Верховний Суд України на Верховний Суд
  • переводить суддів Верховного Суду України до Верховного Суду після перевірки їхньої відповідності займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики та доброчесності
  • судді Вищих спеціалізованих судів зможуть подати заяву про переведення до судів апеляційної інстанції без конкурсу та незалежно від наявності вакансій.

Що було раніше: 

  • у 2016 році парламент за ініціативою президента Петра Порошенка проголосував закон, яким ліквідував Верховний Суд України та Вищі спеціалізовані суди, і створив натомість новий Верховний Суд
  • Конституційний суд визнав таке рішення неконституційним та вказав на порушення прав суддів ВСУ. Суд пояснив це тим, що Верховний Суд України та Верховний Суд – це одна і та ж інституція. Як результат, судді ВСУ та Вищих спеціалізованих судів вже майже 5 років отримують заробітні платні, не здійснюючи правосуддя з червня 2016 року.

Що так: приводить закон у відповідність до рішення Конституційного Суду.

Що не так:

  • судді продовжуватимуть отримувати зарплати, не здійснюючи правосуддя, доки парламентарі не виправлять закон
  • якщо всіх суддів Вищих спеціалізованих судів переведуть в апеляційні суди без конкурсів і всупереч штатним розписам, кількість суддів апеляційних судів, особливо в Києві, неаргументовано збільшиться.

Нам дуже приємно, що ви цікавитесь суспільно-політичним життям нашої країни!

Якщо вам подобається те, що ми робимо, пропонуємо вам стати патроном Центру спільних дій та підтримати нас щомісячним внеском від 3$ тут. Окрім цього, щомісячні внески дадуть змогу вам ближче познайомитися з командою та отримати наші додаткові продукти.

Зрештою, так ви допоможете нам робити аналітику регулярною, політику більш доступною, а діяльність влади – прозорою для громадян усієї країни.

Схожі статті