
Цього тижня Кабмін працював у незвичному режимі виїзного засідання на Чернігівщині, де заодно передав місцевим громадам будівлі із державної власності. Але в нього було й декілька рішень, які матимуть вплив на всю країну. Зокрема уряд ухвалив постанову про створення Бюро економічної безпеки, погодив укладення чотирьох міждержавних угод із Францією та розпочав процедуру виходу із чергової домовленості з державами СНД.
Початок процедури створення Бюро економічної безпеки
На кого вплине: бізнес, органи державної влади.
Що змінює: у відповідності до нещодавно ухваленого закону «Про Бюро економічної безпеки України» створює БЕБ, як центральний орган виконавчої влади. Він повинен протидіяти правопорушенням, що загрожують функціонуванню економіки держави.
Що так: постанова КМУ ухвалена на виконання профільного закону та розпочинає процес фактичного створення БЕБ.
Що не так: закон надає Бюро надзвичайно широку сферу компетенції та надто великий комплекс повноважень. Об’єктом діяльності БЕБ буде не лише питання фінансової безпеки, як це практикують в багатьох розвинених країнах, а всієї економіки. Бюро буде в собі поєднувати функції Департаменту захисту національної економіки СБУ та податкової міліції, а також отримає повноваження щодо оцінювання ризиків і загроз економічній безпеці держави і напрацьовуватиме способи їхньої мінімізації та усунення.
Крім цього, БЕБ поєднуватиме у собі оперативно-розшукові функції та досудове слідство, що суперечить меті створення ДБР, як органу, який вестиме досудове слідство у всіх важливих справах. Концентрація таких значних повноважень в межах одного органу може спричинити значний тиск на бізнес з боку державної влади.
Що замість:
- ініціювати внесення змін до закону, якими обмежити сферу діяльності органу лише фінансовим сектором та позбавити БЕБ повноважень досудового слідства
- комплексно врегулювати питання захисту об’єктів критичної інфраструктури, що дозволить Бюро втручатися лише в роботу найважливіших для економіки держави об’єктів.
Чотири рамкові угоди між Україною та Францією на 1,3 мільярда євро
На кого вплине: Кабмін, Укрзалізницю, ДСНС, мешканців Луганщини та Києва.
Що змінює: Кабмін погодив укладення чотирьох рамкових угод з урядом Франції щодо:
- постачання 130 електровозів компанією «Альстом» на загальну суму до 900 млн євро
- постачання спеціалізованої рятувальної техніки для роботи на висотних будівлях – 370 автодрабин на суму до 300 млн євро
- покращення водопостачання у Луганській області на суму 70 млн євро. Доступ до якісної питної води зможуть отримати мешканці понад 20 міст та селищ
- покращення водопостачання у Києві на суму 70 млн євро. Реалізація проєкту дозволить покращити якість питної води для понад 25% мешканців Києва.
Що так:
- закупівля нових електровозів покращить якість транспортних послуг і посилить Укрзалізницю
- закупівля сучасних автодрабин сприятиме розвитку матеріально-технічного стану ДСНС та спростить роботу рятувальників у великих містах із багатоповерховою забудовою
- часткова локалізація у розмірі не менше 30% від вартості угод, тобто виконання частини замовлення національними виробниками зменшить суму виведеного з України капіталу та може створити передумови для локалізації повного циклу виробництва електровозів та автодрабин.
Погодження законопроекту «Про вихід з Угоди про співробітництво та взаємодопомогу в митних справах від 15 квітня 1994 року»
На кого вплине: бізнес, пов’язаний із експортом-імпортом з країнами СНД.
Що змінює: ініціює процес виходу із Угоди про співробітництво та взаємодопомогу в митних справах в рамках формального об’єднання під головуванням Російської Федерації.
Що так: рішення є однією із складових економічного та політичного віддалення України від СНД та переорієнтуванням на взаємодію з країнами ЄС.
Що далі: проект Закону має розглянути Верховна Рада.
Нам дуже приємно, що ви цікавитесь суспільно-політичним життям нашої країни!
Якщо вам подобається те, що ми робимо, пропонуємо вам стати патроном Центру спільних дій та підтримати нас щомісячним внеском від 3$ тут. Окрім цього, щомісячні внески дадуть змогу вам ближче познайомитися з командою та отримати наші додаткові продукти.
Зрештою, так ви допоможете нам робити аналітику регулярною, політику більш доступною, а діяльність влади – прозорою для громадян усієї країни.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати