Захист прав учасників бойових дій

12 Квітня 2021
Захист прав учасників бойових дій
Головна > Моніторинг рішень > Захист прав учасників бойових дій

На тлі скупчення російських військ на тимчасово окупованих територіях України та поблизу державного кордону в центрі нашої уваги була діяльність Президента у сферах безпеки і оборони як Верховного головнокомандувача Збройних Сил. За останній час він встиг не тільки побувати на фронті і зустрітись з турецьким колегою, але й ухвалив декілька цікавих рішень. Серед них посилення захисту учасників бойових дій, застосування санкцій до представників режиму екс-президента Януковича, які втекли в Росію та перейшли на бік ворога, і передання Міністерству оборони президентських літака та вертольота.

Затвердив положення про Консультативну раду з питань забезпечення прав і свобод захисників України

На кого вплине: Кабмін, Міністерство оборони, Міністерство у справах ветеранів, учасників бойових дій, військовослужбовців ЗСУ, інших військових формувань, правоохоронців, залучених до відсічі збройній агресії РФ

Що змінює:

  • Визначає Консультативну раду консультативно-дорадчим органом при Президенті України
  • Основні завдання Ради — моніторинг дотримання прав та свобод учасників Революції Гідності та учасників бойових дій, підготовка пропозицій щодо відновлення порушених прав, змін до законодавства та щодо здійснення помилування.

Що так:  через застосування до періоду фактичної війни законів мирного часу певна частина військовослужбовців зазнавала чи досі зазнає кримінальних переслідувань за ті діяння, які не мали би бути кримінально караними в умовах війни. Держава справді потребує законодавчих змін в цій сфері.

Що не так: Указ Президента порушує Конституцію, тому що більшість питань, які віднесено до компетенції Консультативної ради, є повноваженнями Кабміну та міністерств у справах ветеранів і оборони, а питання правосуддя належать до компетенції правоохоронних органів та суду, які мають бути незалежними у своїй діяльності.

Що замість: 

  • для захисту прав військовослужбовців доречно створити інститут військового омбудсмена, який би профільно займався цим питанням. Подібний інститут є в країнах Скандинавії, Канаді, Ірландії та багатьох інших країнах. для захисту ветеранів активізувати роботу профільного міністерства, розробити програми комплексної підтримки ветеранів;
  • проблеми з необ’єктивним слідством і судом можливо виправити виключно шляхом реформування правохоронних органів та судової системи;
  • надати учасникам бойових дій змогу просити про помилування за окремі кримінальні правопорушення, пов’язані з веденням бойових дій у коротші строки, ніж встановлені для інших осіб.

Нам дуже приємно, що ви цікавитесь суспільно-політичним життям нашої країни!

Якщо вам подобається те, що ми робимо, пропонуємо вам стати патроном Центру спільних дій та підтримати нас щомісячним внеском від 3$ тут. Окрім цього, щомісячні внески дадуть змогу вам ближче познайомитися з командою та отримати наші додаткові продукти.

Зрештою, так ви допоможете нам робити аналітику регулярною, політику більш доступною, а діяльність влади – прозорою для громадян усієї країни.