Відсторонення депутатки і обов’язкова вакцинація для деяких працівників

10 Листопада 2021
Відсторонення депутатки і обов’язкова вакцинація для деяких працівників
Головна > Моніторинг рішень > Відсторонення депутатки і обов’язкова вакцинація для деяких працівників

Замість побудови системної роботи парламенту як інституції народні депутати генерують рішення, які радше матимуть тимчасовий комунікаційний ефект, але не вплинуть на ефективність роботи головного представницького органу влади.  

Водночас виконавча влада вчергове порушує конституційні права громадян. І якщо раніше це робив Кабмін, цього разу для цього вистачило одного Міністерства охорони здоров’я.  

Тимчасово відсторонили Галину Третьякову від роботи в парламенті 

Рішення від 5 листопада 

Хто ухвалив: Верховна Рада. 

На кого вплине: народних депутатів, Галину Третьякову.  

Що змінює: відстороняє Галину Третьякову від участі в п’яти пленарних засіданнях Верховної Ради. Вона є народною депутаткою з фракції “Слуга народу” і головою комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. 

Що було раніше: Галина Третьякова у фракційному чаті прокоментувала смерть нардепа Антона Полякова словами “мінус один ворог”. Її повідомлення поширили серед нардепів та оприлюднили в ЗМІ. Представники усіх фракцій написали листа до комітету з питань регламенту щодо відсторонення Галини Третьякової від засідань парламенту. 

Що не так:  

  • не було підстав для покарання Галини Третьякової. Відповідно до Регламенту, нардеп або фракція, на адресу яких були виголошені образливі слова під час виступу народного депутата, можуть звернутись до регламентного комітету з вимогою відсторонення кривдника. Галина Третьякова не виголошувала образливих слів на адресу нардепів чи фракцій під час свого виступу, тому підстав її карати не було 
  • нардепи створили негативний прецедент. Будь-які критика, суперечка чи дебати за рішенням більшості можуть стати підставою для відсторонення. Так нардепи вже намагались покарати Ірину Геращенко за вислів дворічної давнини, а сама Ірина Геращенко вимагає покарання для Давида Арахамії 
  • регламентний комітет не виконує контрольної функції. Традиційно для цього більшість в цьому комітеті мала опозиція. Але наразі “монобільшість” в комітеті має фракція “Слуга народу”, що позбавляє опозицію від можливості контролювати роботу парламенту та ефективно реагувати на випадки неетичної поведінки нардепів.  

Набув чинності наказ МОЗ про обов’язкову вакцинацію деяких працівників 

Наказ МОЗ №2153 від 4 жовтня 

Хто ухвалив: Міністерство охорони здоров’я. 

На кого вплине: громадян, освітян, учнів, студентів, органи державної влади і місцевого самоврядування.  

Що змінює: затверджує перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких мають бути обов’язково вакциновані. Серед них працівники: 

  • центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів 
  • місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів 
  • закладів освіти всіх типів, рівнів та форм власності.  

Працівники цих закладів, які станом на 8 листопада не матимуть хоча б одного щеплення, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати до моменту вакцинації. 

Що не так:  

  • такі умови праці мають бути врегульовані законом. Відповідно до Конституції, виключно законами визначаються права і свободи людини та громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов’язки громадянина. Міністерство не може своїм актом встановлювати перелік професій, для яких вакцинація є обов’язковою. Це обмежує права на працю та винагороду,  а також позбавляє деяких громадян засобів для існування 
  • порушується принцип правової визначеності. МОЗ може у будь-який момент без обговорення внести зміни до свого наказу і збільшити перелік професій, яким необхідно вакцинуватись 
  • невакциновані працівники можуть оскаржити як рішення про відсторонення, так і наказ МОЗу. Високий шанс того, що суд стане на сторону невакцинованих громадян. 

Чому важливо: через це рішення та непродумані карантинні урядові обмеження страждають викладачі, студенти та учні. Так, наприклад, у Києво-Могилянській Академії відсторонили викладачів, які працювали дистанційно і не контактували з студентами, оскільки вони не були вакциновані. 

Що замість: встановити подібний перелік законом з дотриманням вимог Регламенту. Подібні ініціативи необхідно готувати і обговорювати завчасно, попереджати людей про можливі наслідки і перевіряти на відповідність Конституції.