
Поки Верховна Рада у відпустці, творцями змін у державі та нашому житті будуть Кабмін та Президент. Розпочнемо з останніх ініціатив вищого органу виконавчої влади в Україні – Кабінету Міністрів. За останній час він дозволив Міністерству у справах ветеранів створити Український ветеранський фонд, визначив перелік товарів робіт та послуг, які будуть закуповуватись для відзначення Дня Незалежності за переговорною процедурою та на тлі судів і протестів запровадив доплату до пенсії військовим пенсіонерам.
Створення Українського ветеранського фонду
Постанова КМУ № 720 від 14.07.2021
На кого вплине: Міністерство у справах ветеранів, ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни
Що змінює: дозволяє Міністерству у справах ветеранів створити «Український ветеранський фонд», який розпочне роботу з початку наступного року. Фонд буде займатися розробкою і впровадженням проектів на підтримку ветеранів та їхніх родин, допомагати розвивати ветеранський бізнес, зокрема шляхом грантової підтримки.
Що так: створення фонду відповідає сучасним потребам України з огляду на понад сім років війни і постійне зростання кількості ветеранів, які потребують допомоги держави у реабілітації, працевлаштуванні та підтримці їхніх бізнесових ініціатив.
Що ще: під час обрання керівного складу Фонду варто уникнути зловживань допущених представниками влади під час аналогічного добору в керівні органи Українського культурного фонду та інших інституцій.
Закупівлі до Дня Незалежності поза тендером
Постанова КМУ № 736 від 15.07.2021
На кого вплине: мешканців України, бізнес, органи державної влади
Що передувало: в червні цього року народні обранці вдосконалювали систему оскарження в публічних закупівлях. Заодно вони внесли до Закону зміни, якими дозволили закуповувати товари, роботи та послуги необхідні для відзначення 25-ї річниці Конституції та для святкування 30-ї річниці Незалежності України за переговорною процедурою. Вона дозволяє укладати угоди вже через 5 днів після розміщення повідомлення про закупівлю в електронній системі.
Що змінює: Кабмін затвердив перелік товарів, робіт та послуг, які закуплять для відзначення 30-ї річниці незалежності за спрощеною переговорною процедурою. Це оренда трибун, дизайн заходу, організація виставок, ярмарок, конгресів, транспортні та готельні послуги, організація харчування та інші.
Що не так:
- на відміну від подій на зразок стихійних лих чи проведення заходів, які неможливо було передбачити, про необхідність відзначення Дня Незалежності було відомо давно. Більшість товарів, робіт та послуг, які будуть закуповуватись, доступні на ринку, і на ньому існує конкурентна боротьба. Тому для проведення термінових закупівель поза загальною процедурою не було жодної об’єктивної підстави.
- Закупівля за пришвидшеною процедурою обмежує доступ виробників до участі в тендерах, шкодить нормальній ринковій конкуренції і створює передумови для корупції.
Що ще: останнім часом вималювалась тенденція до виведення окремих державних закупівель поза систему електронних торгів. Окрім закупівель для відзначення державних свят із-під дії Закону виведено будівництво Київської кільцевої дороги, яка буде коштувати щонайменше 85 мільярдів гривень. Це свідчить про зростання непрозорості у діях влади щодо використання бюджетних коштів і про суттєве зростання ризиків корупції.
Що замість:
- планувати необхідні для відзначення державних свят та проведення інших заходів закупівлі наперед
- відмовитись від практики виводити окремі закупівлі поза загальну процедуру, за винятком тих випадків коли вони спричинені надзвичайними подіями.
Доплата військовим пенсіонерам
Постанова КМУ № 713 від 14.07.2021
На кого вплине: пенсіонерів із числа військовослужбовців та правоохоронців
Що передувало: внаслідок змін до Закону 2018 року, військовим пенсіонерам, які вийшли на пенсію до набрання ним чинності, пенсія нараховується за іншою системою, ніж тим, хто вийшов на неї пізніше. В результаті особи, які служили на однакових посадах та мали однакові звання, отримують різну пенсію. Як наслідок, військові пенсіонери масово звертаються до суду та вимагають від держави перерахунку пенсії.
Що змінює:
- встановлює військовим пенсіонерам, які вийшли на пенсію до 01 березня 2018 року щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн.
- встановлює мінімальний розмір пенсії для колишніх військовослужбовців та правоохоронців на рівні 3854 грн.
Що так: рішення дозволяє хоча б частково зменшити нерівність між пенсіями військових пенсіонерів та зменшує кількість звернень до суду з типовими позовами про перерахунок пенсії.
Що не так: позапланове збільшення розміру соціальних виплат та пенсій, а разом з ними видатків із Державного бюджету та Пенсійного фонду під час бюджетного року руйнує систему бюджетного планування та створює передумови для інфляції і збільшення дефіциту бюджету.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати