Соціальні гарантії медичним працівникам, гроші на дороги та національного авіаперевізника, відтермінування об’єднання місцевих судів

18 Листопада 2021
Соціальні гарантії медичним працівникам, гроші на дороги та національного авіаперевізника, відтермінування об’єднання місцевих судів
Головна > Моніторинг рішень > Соціальні гарантії медичним працівникам, гроші на дороги та національного авіаперевізника, відтермінування об’єднання місцевих судів

Поки українці обговорювали тисячу   і першу частину розслідування щодо  Верховна Рада приймала важливі і цікаві рішення. Вона прирівняла медичних працівників приватних медичних закладів до їхніх колег із державних та комунальних закладах у тих випадках, коли боротьба з COVID-19 призвела до їхньої інвалідності чи смерті. А також розподілила ще трохи грошей, які з’явились завдяки перевиконанню бюджету.

Поширили гарантії соціального захисту на медичних працівників закладів приватної форми власності

Проєкт Закону № 6192 від 19.10.2021

Яка стадія: закон ухвалено.

На кого вплине: медичних працівників, які працюють у приватних закладах, медиків-ФОПів та їхніх найманих медичних працівників, які залучені до боротьби з COVID-19.

Що передувало: в червні цього року Верховна Рада встановила страхові виплати медикам державних та комунальних закладів охорони здоров’я, які залучені до боротьби з пандемією, на випадок завдання шкоди їхньому здоров’ю чи смерті від наслідків COVID-19.

Що змінює:

  • поширює страхові виплати у зв’язку зі шкодою здоров’ю чи смертю через наслідки COVID-19 на медичних працівників приватних медичних закладів, медиків-ФОПів та їхніх найманих медичних працівників;
  • поширює гарантії виплат на ті випадки, коли інвалідність чи смерть настали до прийняття цього Закону.

Що так: у багатьох приватних медичних закладах надають послуги сімейної медицини, які оплачуються за рахунок держбюджету точно так само, як і в держаних та комунальних закладах. Тому держава справді має урівняти приватних сімейних лікарів у соціальних гарантіях із іншими їхніми колегами.

Що не так: держава не мала б поширювати свої соціальні гарантії на медичних працівників приватних закладів чи ФОПів, які надають платні послуги чи отримують оплату від держави в рамках програми державних медичних гарантій. Створення безпечних умов праці та компенсація ризиків у трудовому процесі є відповідальністю роботодавця, а не держави чи органу самоврядування.

Що замість: зобов’язати приватні медичні заклади та медиків-ФОПів самостійно страхувати свої ризики пов’язані зі здійсненням професійної діяльності.

Додаткові гроші на інфраструктуру

Проєкт Закону № 6298 від 08.11.2021

Яка стадія: ухвалено у першому читанні

На кого вплине: мешканців України, Мінінфраструтури, Мінфін, Укравтодор

Що змінює: виділяє за рахунок перевиконання Державного бюджету на 2021 рік 2,5 мільярда грн:

  • 1 мільярд грн Мінфіну на субвенцію місцевим бюджетам на реалізацію проектів соціально-культурної інфраструктури;
  • 1 мільярд грн Укравтодору на будівництво та розвиток доріг державного значення;
  • 0,5 мільярда грн Мінінфраструктури на створення національного авіаперевізника.

Що не так:

  • малоймовірно, що розпорядники бюджетних коштів встигнуть освоїти виділені кошти до кінця бюджетного періоду. Адже для цього необхідно проводити процедури публічних закупівель, які є довготривалими;
  • в умовах війни та пандемії видатки на створення національного авіаперевізника виглядають абсолютно невиправданими. Адже ні сфера оборони, ні охорони здоров’я не забезпечені державним фінансуванням на 100% від потреби. Водночас на ринку авіаперевезень існує конкуренція приватних перевізників, тому він не потребує присутності держави як самостійного гравця.

Відстрочили процес об’єднання місцевих судів до 2023 року

Проєкт Закону № 5387 від 16.04.2021

Яка стадія: закон ухвалено.

На кого вплине: мешканців України, суди першої інстанції.

Що передувало: в липні минулого року Верховна Рада провела об’єднання районів. За його наслідками заплановано формування нової територіальної мережі органів державної влади. У тому числі місцевих судів, що означало об’єднання кількох судів в один у новому районному центрі.

Що змінює:

  • Відтермінує об’єднання місцевих судів на рік із 2022 до 2023 року;
  • Дозволяє судам здійснювати правосуддя наступного року без зміни  системи місцевих судів.

Що так: до кінця року провести об’єднання судів, яке нерідко потребує будівництва, викупу чи реконструкції приміщень, уже неможливо, тому відтермінування їхнього об’єднання є єдиним засобом забезпечити доступ до  правосуддя.

Що замість: у багатьох нових районних центрах немає доступних приміщень для того, щоб розмістити об’єднані суди. Тому їхнє створення буде вимагати значних капіталовкладень. Імовірно, що й за наступний рік не вдасться об’єднати всі суди. Тому було б логічно проводити об’єднання поступово, попередньо оцінивши поточний стан інфраструктури та потреби в будівництві, ремонті та закупівлі техніки, а не за один рік.