
Поки українці обговорювали тисячу і першу частину розслідування щодо Верховна Рада приймала важливі і цікаві рішення. Вона прирівняла медичних працівників приватних медичних закладів до їхніх колег із державних та комунальних закладах у тих випадках, коли боротьба з COVID-19 призвела до їхньої інвалідності чи смерті. А також розподілила ще трохи грошей, які з’явились завдяки перевиконанню бюджету.
Поширили гарантії соціального захисту на медичних працівників закладів приватної форми власності
Проєкт Закону № 6192 від 19.10.2021
Яка стадія: закон ухвалено.
На кого вплине: медичних працівників, які працюють у приватних закладах, медиків-ФОПів та їхніх найманих медичних працівників, які залучені до боротьби з COVID-19.
Що передувало: в червні цього року Верховна Рада встановила страхові виплати медикам державних та комунальних закладів охорони здоров’я, які залучені до боротьби з пандемією, на випадок завдання шкоди їхньому здоров’ю чи смерті від наслідків COVID-19.
Що змінює:
- поширює страхові виплати у зв’язку зі шкодою здоров’ю чи смертю через наслідки COVID-19 на медичних працівників приватних медичних закладів, медиків-ФОПів та їхніх найманих медичних працівників;
- поширює гарантії виплат на ті випадки, коли інвалідність чи смерть настали до прийняття цього Закону.
Що так: у багатьох приватних медичних закладах надають послуги сімейної медицини, які оплачуються за рахунок держбюджету точно так само, як і в держаних та комунальних закладах. Тому держава справді має урівняти приватних сімейних лікарів у соціальних гарантіях із іншими їхніми колегами.
Що не так: держава не мала б поширювати свої соціальні гарантії на медичних працівників приватних закладів чи ФОПів, які надають платні послуги чи отримують оплату від держави в рамках програми державних медичних гарантій. Створення безпечних умов праці та компенсація ризиків у трудовому процесі є відповідальністю роботодавця, а не держави чи органу самоврядування.
Що замість: зобов’язати приватні медичні заклади та медиків-ФОПів самостійно страхувати свої ризики пов’язані зі здійсненням професійної діяльності.
Додаткові гроші на інфраструктуру
Проєкт Закону № 6298 від 08.11.2021
Яка стадія: ухвалено у першому читанні
На кого вплине: мешканців України, Мінінфраструтури, Мінфін, Укравтодор
Що змінює: виділяє за рахунок перевиконання Державного бюджету на 2021 рік 2,5 мільярда грн:
- 1 мільярд грн Мінфіну на субвенцію місцевим бюджетам на реалізацію проектів соціально-культурної інфраструктури;
- 1 мільярд грн Укравтодору на будівництво та розвиток доріг державного значення;
- 0,5 мільярда грн Мінінфраструктури на створення національного авіаперевізника.
Що не так:
- малоймовірно, що розпорядники бюджетних коштів встигнуть освоїти виділені кошти до кінця бюджетного періоду. Адже для цього необхідно проводити процедури публічних закупівель, які є довготривалими;
- в умовах війни та пандемії видатки на створення національного авіаперевізника виглядають абсолютно невиправданими. Адже ні сфера оборони, ні охорони здоров’я не забезпечені державним фінансуванням на 100% від потреби. Водночас на ринку авіаперевезень існує конкуренція приватних перевізників, тому він не потребує присутності держави як самостійного гравця.
Відстрочили процес об’єднання місцевих судів до 2023 року
Проєкт Закону № 5387 від 16.04.2021
Яка стадія: закон ухвалено.
На кого вплине: мешканців України, суди першої інстанції.
Що передувало: в липні минулого року Верховна Рада провела об’єднання районів. За його наслідками заплановано формування нової територіальної мережі органів державної влади. У тому числі місцевих судів, що означало об’єднання кількох судів в один у новому районному центрі.
Що змінює:
- Відтермінує об’єднання місцевих судів на рік із 2022 до 2023 року;
- Дозволяє судам здійснювати правосуддя наступного року без зміни системи місцевих судів.
Що так: до кінця року провести об’єднання судів, яке нерідко потребує будівництва, викупу чи реконструкції приміщень, уже неможливо, тому відтермінування їхнього об’єднання є єдиним засобом забезпечити доступ до правосуддя.
Що замість: у багатьох нових районних центрах немає доступних приміщень для того, щоб розмістити об’єднані суди. Тому їхнє створення буде вимагати значних капіталовкладень. Імовірно, що й за наступний рік не вдасться об’єднати всі суди. Тому було б логічно проводити об’єднання поступово, попередньо оцінивши поточний стан інфраструктури та потреби в будівництві, ремонті та закупівлі техніки, а не за один рік.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати