
Попри те, що триває пленарний тиждень, головним творцем новин була не Верховна Рада, а президент. Він увів в дію рішення РНБО, яким наклав санкції на депутата ОПЗЖ Тараса Козака та його пропагандистські телеканали. Але й Рада внесла свою лепту в роботу державних інституцій. Вона зробила крок до відновлення нормальної роботи державної служби та до збільшення відповідальності за домашнє насильство.
Санкції на Ньюзван, ЗІК та 112 канал (43/2021)
Хто ухвалив: президент.
На кого вплине: мешканців України, телеканали Ньюзван, ЗІК та 112 канал, народного депутата фракції ОПЗЖ Тараса Козака.
Що змінює:
- вводить в дію рішення РНБО про застосування персональних санкцій до Тараса Козака і телеканали, якими він володіє
- блокує активи Тараса Козака та його телеканалів
- забороняє виведення капіталу за межі країни та інші заходи.
Фактично санкції унеможливлюють трансляцію телеканалам.
Що так: ці телеканали використовували як засоби проросійської пропаганди, не забезпечували свободу слова і плюралізм думок, тому створювали серйозну загрозу інформаційній безпеці в умовах війни з Росією.
Що не так: санкції – це спеціальні обмежувальні заходи, які існують як один із засобів реалізації закріпленого в Статуті ООН права держави на самооборону від зовнішніх загроз. Тобто вони є засобом впливу держави на:
- іноземні держави
- їхніх фізичних чи юридичних осіб
- міжнародні терористичні структури такі як ІДІЛ чи аль-Каїда, які мають ознаки стійких організованих структур, але не є окремими суб’єктами права.
На громадян та юридичних осіб України санкції поширювати неможливо, оскільки санкційні обмеження суперечать Конституції. Вони по суті є позасудовим засобом притягнення до відповідальності. Тому імовірність скасування рішення про санкцій судом є дуже високою.
Що замість:
- питанням позбавлення телеканалів ліцензій – це сфера відповідальності Національної ради з питань телебачення і радіомовлення. Це легальний підхід, який унеможливив би відновлення каналами пропагандистської діяльності
- персональні санкції на Тараса Козака не перешкоджають йому здійснювати повноваження народного депутата. Заяви секретаря РНБО про причетність Козака до ворожої діяльності іноземної держави недостатньо. Генеральна прокуратура повинна пред’явити йому підозру про вчинення відповідних злочинів.
Що ще:
- на рівні держави потрібно врегулювати інститут санкцій, щоб усунути можливості зловживання ними
- необхідні комплексні зміни до законів у сфері інформації, щоб держава мала ефективні і легальні засоби протидії російській пропаганді.
Що далі: Тарас Козак може оскаржити санкції в суді.
Відновлення конкурсів на посади державної служби (4531)
Яка стадія: ухвалено в першому читанні.
На кого вплине: органи державної влади, державних службовців, кандидатів на посади державної служби.
Що змінює:
- забороняє звільняти державних службовців на підставі одноосібного невмотивованого рішення керівника державної служби
- забороняє призначати державних службовців на посади без конкурсного добору
- добір на посади, заповнені шляхом «карантинних конкурсів», має відбутись протягом чотирьох місяців з дня набрання чинності закону для державних службовців категорії А та дев’яти місяців для категорій Б та В.
Що так:
- дозволить відновити повноцінний добір на державну службу
- відновить дію гарантій від свавільного звільнення керівниками державних службовців, які необхідні для ефективної державної служби.
Що далі: підготовка в профільному комітеті та розгляд у другому читанні.
Посилення відповідальності за домашнє насильство (3908-1)
Яка стадія: ухвалено в першому читанні.
На кого вплине: Національну поліцію, правопорушників, жертв домашнього насильства.
Що змінює:
- доповнює санкцію за домашнє насильство стягненням у вигляді суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин
- збільшує максимальний строк адміністративного арешту з семи до десяти діб
- додає до стягнень, які можуть бути застосовані у випадку повторного вчинення домашнього насильства протягом року, суспільно корисні роботи строком від двохсот сорока до трьохсот шістдесяти годин
- визначає, що нарахована плата за виконання таких робіт перераховується постраждалій особі і дозволяє адміністративне затримання правопорушника працівниками Національної поліції.
Що так:
- на відміну від основного законопроєкту, про який йшлось в попередньому дайджесті, цей посилює відповідальність за домашнє насильство, але при цьому не створює ризику приховування жертвами насильства таких фактів
- дозволяє Національній поліції адміністративне затримання правопорушника і припинення правопорушення.
Що далі: підготовка в профільному комітеті та розгляд у другому читанні.
Нам дуже приємно, що ви цікавитесь суспільно-політичним життям нашої країни!
Якщо вам подобається те, що ми робимо, пропонуємо вам стати патроном Центру спільних дій та підтримати нас щомісячним внеском від 3$ тут. Окрім цього, щомісячні внески дадуть змогу вам ближче познайомитися з командою та отримати наші додаткові продукти.
Зрештою, так ви допоможете нам робити аналітику регулярною, політику більш доступною, а діяльність влади – прозорою для громадян усієї країни.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати