Припинили повноваження п’ятьох народних депутатів

17 Січня 2023
Припинили повноваження п’ятьох народних депутатів
Головна > Моніторинг рішень > Припинили повноваження п’ятьох народних депутатів

Припинили повноваження п’ятьох народних депутатів 

Постанови 8344, 8349, 8350, 8351 та 8352 

Яка стадія: ухвалили остаточно.   

На кого впливає: Верховну Раду, Кабмін, президента, міністерства, місцеве самоврядування, виборців, громадян, бізнес. 

Що змінює: достроково припиняє повноваження народних депутатів: 

  • Андрія Аксьонова за особистою заявою; 
  • Андрія Деркача, Тараса Козака, Рената Кузьміна, Віктора Медведчука через втрату громадянства. 

Що так: позбавлення посади, впливу та доступу до державної таємниці народних депутатів, яких підозрюють у зв’язках з агресором і вчиненні тяжких злочинів. 

Що не так: безповоротне зменшення кількості народних депутатів. Депутатів-мажоритарників та депутатів із забороненої ОПЗЖ, яких позбавили мандату, неможливо замінити принаймні на час воєнного стану. Наразі у Верховній Раді працює 411 парламентарів з можливих 450. Це може суттєво може вплинути на роботу парламенту, зокрема на можливість ухвалення рішень та ефективність комітетів. 

Що натомість: після закінчення воєнного стану варто переглянути підхід до ухвалення законів. Замість підходу, коли рішення ухвалюють більшістю від конституційного складу парламенту (226 депутатів), можна застосувати принцип голосування більшістю від присутніх. Це убезпечить парламент від паралічу у випадку суттєвого скорочення кількості депутатів, а також вмотивує депутатів частіше ходити на засідання Верховної Ради. 

Що ще: позбавлення мандату не має лишитись єдиною формою відповідальності для екс-депутатів, яких підозрюють у тяжких злочинах і співпраці з агресором. Можливі злочини треба належним чином розслідувати, довести у суді і отримати відповідний вирок. 

Хто підтримав: усі фракції і групи.