Президент боровся за “справедливі тарифи”, призначив керівника департаменту захисту національної державності СБУ та склад Ради з питань розвитку малого підприємництва

22 Січня 2021
Президент боровся за “справедливі тарифи”, призначив керівника департаменту захисту національної державності СБУ та склад Ради з питань розвитку малого підприємництва
Головна > Моніторинг рішень > Президент боровся за “справедливі тарифи”, призначив керівника департаменту захисту національної державності СБУ та склад Ради з питань розвитку малого підприємництва

Незважаючи на завершення свят українська політика досі не повернулася до звичної активності її учасників. Тому на тлі відносного затишшя президент займався кадровими перестановками в СБУ, обіцяв людям «справедливі ціни» на газ та на тлі недавніх протестів ФОПів створював майданчик для діалогу з малим бізнесом. А також, незважаючи на свій статус гаранта Конституції, неодноразово її порушував.  

Боровся за соціальну справедливість у тарифах

На кого вплине: Кабмін, Міністерство енергетики, НАК «НАФТОГАЗ України», бізнес на ринку газу, населення України 

Що змінює: Доручає Кабміну знизити ціну на газ для населення до 6,99 копійок за кубометр замість ціни, яка зараз не врегульована і визначається ринком 

Що не так:  

  • Президент не має повноважень в сфері тарифів та ціноутворення. Ними займається національний регулятор у сферах енергетики та комунальних послуг та органи місцевого самоврядування.  
  • Президент не має повноважень втручатися у діяльність Кабінету міністрів і давати йому будь-які доручення. 
  • Позаринковий шлях утворення цін на комунальні послуги веде до порушення законодавства про ринок газу. В довгостроковій перспективі такий підхід посилює олігархів, які є кінцевими вигодонабувачами непрозорого ціноутворення, і завдає збитків державному бюджету. 

Що натомість:  

  • Забезпечити реальну незалежність НКРЕ КП, яка має формувати тарифи, та Антимонопольного комітету, який має унеможливлювати зловживання фактичного монополіста на ринку побутового постачання газу.  
  • Забезпечити доступ громадян до зміни постачальника газу, яка зараз є проблематичною через штучні перешкоди з боку організацій – постачальників газу. 


Призначив Олександра Куксу начальником департаменту СБУ

На кого вплине: мешканців України, працівників Служби безпеки України 

Що змінює: Призначає Куксу Олександра Ілліча начальником Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України. Вказаний департамент де-факто зайнятий контррозвідкою у політичній сфері і нерідко був пов’язаний із залученням співробітників до боротьби проти опонентів влади. 

Що не так: 

  • За Конституцією кадрові повноваження Президента щодо СБУ обмежені поданням до Верховної Ради кандидатури на посаду голови Служби. Однак, українські президенти користуються тим, що в профільний закон не приведено у відповідність Конституції і на його підставі призначають інше керівництво СБУ: заступників Голови, керівників департаментів та керівників обласних управлінь.  
  • За даними «Слідствонфо», родина О. Кукси володіє коштовною нерухомістю в центрі столиці, яка оформлена на матір нового очільника департаменту СБУ. «Адвокатська дорадча група», яка об’єднує адвокатів «Небесної сотні» звертає увагу на задокументовану причетність нового очільника департаменту СБУ до спроби силового розгону Майдану 19 січня 2014 року. Вказані факти ставлять під сумнів відповідність репутації О. Кукси займаній посаді.  

Що натомість 

  • Удосконалити процедуру призначення керівництва військових формувань та правоохоронних органів, оскільки призначення людей із сумнівною репутацією є типовою їхньою проблемою.  
  • Запровадити практику комітетських слухань перед призначенням на ключові посади в секторі безпеки і оборони, що зменшило б імовірність потрапляння недоброчесних кандидатів. З іншого боку, це б мінімізувало суспільну недовіру до доброчесних кандидатів. 


Затвердив персональний склад Ради з питань розвитку малого підприємництва

На кого вплине: Офіс Президента, Кабінет міністрів, малий бізнес 

Що змінює: призначає склад нещодавно утвореного дорадчого органу президента – Ради з питань розвитку малого підприємництва. До неї увійдуть три представники Офісу президента, Віце-прем’єр Михайло Федоров, представники об’єднань бізнесу, декілька представників міністерств та центральних органів виконавчої влади. 

Що не так:  

  • Президент не має жодних повноважень в сфері економіки. Формування державної політики у цій сфері, відносини держави та бізнесу є компетенцією Кабміну, а особливо Мінекономіки.  
  • Створення паралельних до урядового центрів формування державної політики суперечить поділу влади на три гілки, перешкоджає виробленню та впровадженню єдиної державної політики. Це перешкоджає сталій та системній роботі служби та розумінню людей її роботи.