
Поки Верховна Рада лише готується до політичних баталій наступного пленарного тижня президент і уряд змінюють наше життя, не покладаючи рук. Цього тижня Володимир Зеленський зареєстрував у Раді два законопроєкт ти, які регулюють питання територіальної оборони та організації руху опору, а також запровадив у Слов’янську військово-цивільну адміністрацію. В той же час Кабмін готувався до дня захисту дітей, а також запропонував збільшити розмір державної допомоги при народженні чи усиновленні дитини.
Законопроекти про основи національного спротиву (№ 5557 та 5558)
Хто ініціював: президент.
Яка стадія: зареєстровано у ВР.
На кого вплине: громадян України, Міністерство оборони, Збройні Сили, органи державної влади та місцевого самоврядування.
Що змінює:
- врегульовує питання організації та діяльності Сил територіальної оборони як окремого роду Сил ЗСУ
- визначає завданнями територіальної оборони:
- посилення охорони державного кордону
- участь в охороні та обороні важливих об’єктів
- забезпечення публічної безпеки і порядку в населених пунктах
- бригади територіальної оборони мають функціонувати в кожній області та додатково у містах із населенням понад 900 тис. мешканців, батальйони – в кожному районі та обласному центрі, а на території громад можуть створюватися добровольчі формування територіальних громад
- військові частини територіальної оборони будуть у мирний період формуватися з числа контрактників та за допомогою призову офіцерів запасу, а в особливий період також за допомогою призову військовозобов’язаних та резервістів. Добровольчі формування територіальних громад будуть формуватися за рахунок добровольців
- командирів добровольчих формувань призначатиме Командувач сил територіальної оборони за погодженням з Командувачем ССО та місцевою радою
- створюється система руху опору на випадок окупації держави чи частини її території. Завданнями руху опору буде формування осередків опору, перешкоджання діям ворожих військ та військово-патріотичне виховання
- у зв’язку зі створенням системи національного спротиву пропонується збільшити чисельність ЗСУ на 11 000 військовослужбовців, на утримання яких буде потрібно 2,3 мільярди гривень в 2022 році, і понад 700 млн на наступні кілька років.
Що так: завдяки створенню єдиної системи територіальної оборони держава посилює свою спроможність до протидії агресору.
Що не так:
- сумнівно, що система територіальної оборони може бути ефективною у випадку повномасштабного вторгнення РФ та ведення ворогом бойових дій високої інтенсивності з огляду на неможливість забезпечити нерегулярному персоналу повноцінну підготовку та високий рівень взаємодії
- витрати на утримання 11 000 військовослужбовців Сил територіальної оборони, які будуть проходити дійсну військову службу, непропорційно великі до переваг, які дає функціонування територіальної оборони. В умовах браку коштів на потреби регулярної армії територіальна оборона не може бути пріоритетом
- надання органам місцевого самоврядування повноважень впливати на призначення командирів добровольчих підрозділів територіальних громад містить потенційну загрозу національній безпеці з огляду на те, що в частині громад перемогу на останніх місцевих виборах здобули проросійські сили. Тим більше, що і зараз існує проблема із потраплянням в ряди територіальної оборони осіб із сумнівною репутацією.
Створення у Слов’янську військово-цивільної адміністрації (указ № 210/2021)
Хто ухвалив: президент.
На кого вплине: мешканців, міську раду та мера міста Слов’янська.
Що змінює:
- утворює ВЦА в м. Слов’янську
- доручає командувачу об’єднаних сил, голові Донецької обласної державної адміністрації здійснити необхідні для початку роботи ВЦА заходи
- припиняє повноваження голови та ради громади на невизначений термін.
Що не так:
- створюючи ВЦА, президент діє поза межами своїх конституційних повноважень. Також Конституція містить вичерпний перелік місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування, серед яких немає ВЦА
- для запровадження ВЦА в місті немає безпекових підстав. Слов’янськ перебуває поза зоною активних бойових дій із середини літа 2014 року. Попередній склад міської ради та мер працювали з 2015 року до виборів в жовтні минулого року.
Що замість:
- достроково припинити повноваження місцевої ради і провести нові вибори через нездатність місцевої ради збиратись на засідання та ухвалити бюджет.
Що далі: після створення Військово-цивільної адміністрації міста її зареєструють в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. З цього моменту будуть припинені повноваження міського голови та міської ради, а ВЦА буде здійснювати їхні повноваження.
Збільшення розміру виплати при народженні дитини
Хто ініціював: Кабмін.
Яка стадія: погодження законопроєкту на засіданні Кабміну.
На кого вплине: батьків новонароджених дітей та усиновлювачів.
Що змінює:
- з початку 2022 року збільшує розмір державної допомоги при народженні дитини чи під час усиновлення з 41280 до 50000 грн. Також проєкт передбачає щорічну зміну суми виплати з огляду на прогнозний показник інфляції із 2023 року.
Що так:
- матеріальна складова має позитивний вплив на народжуваність, яка для України є критичною проблемою
- прив’язка розміру виплати до прогнозованої інфляції дозволить Кабміну проводити щорічну індексацію виплати без внесення змін у закон.
Що далі: розгляд законопроєкту у Верховній Раді та врахування необхідних видатків у проекті Державного бюджету на наступний рік.
Нам дуже приємно, що ви цікавитесь суспільно-політичним життям нашої країни!
Якщо вам подобається те, що ми робимо, пропонуємо вам стати патроном Центру спільних дій та підтримати нас щомісячним внеском від 3$ тут. Окрім цього, щомісячні внески дадуть змогу вам ближче познайомитися з командою та отримати наші додаткові продукти. Також ви можете залишити одноразовий внесок ось тут і отримати від нас крутезний мерч!
Зрештою, так ви допоможете нам робити аналітику регулярною, політику більш доступною, а діяльність влади – прозорою для громадян усієї країни.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати