
Протягом першого пленарного тижня у 2021 нардепи планують розглянути ряд важливих для системи влади та громадян законопроєктів. Цього разу про ініціативи перепідпорядкувати Апарат Верховної Ради, розблокувати конкурси на посади суддів та дозвіл на міжнародні військові навчання в Україні.
Створити парламентську службу (4530)
Яка стадія: перше читання.
На кого вплине: працівників Апарату Верховної Ради, нардепів, голів парламентських комітетів, голову Верховної Ради, Кабмін.
Що змінює:
- виокремлює парламентських службовців із загальної системи державної служби
- керівника Апарату та його заступників буде відбирати Верховна Рада через власну конкурсну комісію, а керівник Апарату буде залежним від голови парламенту
- керівник Апарату зможе формувати спеціальні вимоги до кандидатів на всі позиції службовців служби.
Чому важливо: після Революції гідності реформа державної служби була одна з найважливіших. Вона полягала у відкритому та прозорому конкурсному доборі кандидатів.
Що не так:
- виокремлення парламентської служби з загальної системи державної служби не є обґрунтованим спеціальними функціями парламентських службовців
- надмірний вплив голови Верховної Ради на керівника Апарату, який має бути професійним та аполітичним і працювати не на голову парламенту, а на державу і забезпечувати якісну роботу єдиного законодавчого органу України
- можливість керівника Апарату формувати спеціальні вимоги до кандидатів суттєво обмежить право громадян брати участь у таких конкурсах.
Запустити конкурси на посади суддів (4229)
Яка стадія: перше читання.
На кого вплине: членів Вищої ради правосуддя (ВРП), кандидатів на посади судді, громадян.
Що змінює: тимчасово, поки не буде сформована Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) – орган, який має проводити добір суддів, ВРП буде проводити і завершувати спеціальну перевірку, проводити та визначати результати конкурсів, які оголосили ще 5 серпня 2019 року. Проєкт стосується 36 кандидатів у місцеві суди.
Чому важливо: за словами заступника голови Верховного Суду Богдана Львова, станом на липень 2020 року 69 судів першої ланки можуть не працювати через відсутність суддів, а в апеляційних судах бракує 40% суддів.
Що не так: ВРП має сумнівну репутацію. Лише за останній час члени ВРП покарали суддю Вищого антикорупційного суду за дозвіл на обшук у справі “плівок Вовка” та втручались у розслідування щодо ексміністра екології Миколи Злочевського.
Що ще:
- причиною браку кількості суддів є зупинка роботи ВККС, яка відбулась ще 7 листопада 2019 року. За цей час конкурси на посади суддів фактично не проводили
- вже майже півтора роки ВРП разом з міжнародними експертами не можуть сформувати конкурсну комісію для добору членів ВККС. Деякі аналітики пов’язують це з свідомою позицією ВРП саботувати роль міжнародних експертів у конкурсі.
Допустити іноземні війська на територію України (4499)
Яка стадія: можуть ухвалити остаточно.
На кого вплине: військовослужбовців України, Сполучених Штатів Америки, Великобританії, Румунії та Польщі, президента, Кабмін.
Що змінює: схвалює рішення президента про допуск підрозділів іноземних збройних сил на територію України для участі у навчаннях. Передбачають проведення таких навчань за участі військовослужбовців:
- Сполучених Штатів України “Репід Трайдент – 2021″ та “Сі Бриз – 2021”
- Великобританії “Козак Мейс – 2021″ та “Воріер Вотчер – 2021″
- Польщі “Три Мечі – 2021” та “Сільвер Сейбер – 2021”
- Румунії “Ріверайн – 2021″.
Що так:
- дотримання конституційної процедури. Відповідне рішення президента має затверджувати Верховна Рада
- розширення співпраці з іноземними державами та збройними силами, покращення боєготовності, тактичних і практичних знань Збройних Сил України.
Що ще:
нардепи планують розглянути ряд проєктів, які ми аналізували раніше:
-
Реформа Служби безпеки України у статті “Реформа СБУ: міняємо шило на мило” аналітика Назара Заболотного.
-
Реформа Антимонопольного комітету у статті “Антимонопольний комітет: реформуємо не те, що треба” аналітика Олега Савичука.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати