
Головним творцем політичних новин тижня буде президент. Ще на вихідних він вирішив здійснити чергову неконституційну спробу змінити суддів КСУ, а також ініціював позачергове засідання Верховної Ради. На ньому народні обранці можуть дозволити президенту призивати на службу резервістів без оголошення мобілізації, а також підтримати його ідею про надання допомоги працівникам та мікробізнесу, який втратив заробіток через запровадження жорстких карантинних заходів.
Скасування указів про призначення Тупицького і Касмініна суддями КСУ (Указ № 124/2021)
Хто ухвалив: президент.
На кого вплине: КСУ, президента
Що змінює: скасовує укази, якими були призначені суддями КСУ Тупицький і Касмінін.
Що не так:
- указ неконституційний. Загалом укази Президента є одним із засобів здійснення ним своїх конституційних повноважень. Однак, Конституція не надає йому повноважень будь-яким чином звільняти суддів КСУ із займаних посад
- в разі усунення з посад суддів КСУ президент зможе призначити на їхні місця залежних від себе людей, як це трапилося у випадку призначення суддею КСУ за квотою Верховної Ради Віктора Кичуна, який під час своєї промови в парламенті натякав на лояльність до партії президента. Так президент буде розширювати свій вплив на інституцію, яка має бути незалежною
- усунення суддів КСУ в неконституційний спосіб руйнує дані їм гарантії незалежності. Всі наступні судді, призначені президентом і ВР, будуть ставити лояльність до суб’єктів свого призначення вище за об’єктивність чи безсторонність.
Що ще: зміни до Конституції щодо правосуддя, внесені у 2016 році, зробили судову гілку влади та Конституційний суд закритими системами начебто для забезпечення їхньої незалежності. Однак, незалежність органу державної влади не є абсолютною категорією. Вона передбачає складніший порядок призначення, додаткові гарантії від свавільного звільнення, посилену відповідальність за втручання в діяльність та різного роду фінансові та соціальні стимули, які мінімізують ризики впливу на представників інституції. Та жодний орган державної влади не може існувати повністю автономно, адже це суперечить фундаментальному принципу стримувань і противаг між гілками влади.
Що замість: надати законодавчій владі можливість у виключних випадках застосовувати до суддів, суддів КСУ процедуру імпічменту. Вона має бути складною для реалізації, однак можливою і дієвою.
Призов резервістів без рішення про мобілізацію (3553)
Стадія: розгляд у другому читанні.
На кого вплине: президента, ВР, Збройні сили та інші військові формування, резервістів.
Що змінює: дозволяє президенту в умовах особливого періоду оголошувати призов резервістів без ухвалення затвердженого ВР рішення про мобілізацію.
Що не так:
- відсутність контролю парламенту за збільшенням чисельності ЗСУ та інших військових формувань може призвести до зайвої мілітаризації і бути використане для встановлення диктатури
- законопроєкт порушує умови контракту осіб, які добровільно уклали контракт про проходження служби в резерві. Укладаючи його, вони не давали згоди на можливість призову без мобілізації
- дискримінує осіб, які включені до складу резерву в обов’язковому порядку, бо допускає, що осіб, нещодавно звільнених зі служби, будуть викликати на неї знову і знову. В той час як значний відсоток військовозобов’язаних українців жодного разу не проходив військової служби
- створює соціальну напругу та демотивує осіб, які можуть бути вчергове призвані на службу
- періодичний призов резервістів на службу перешкоджатиме їхній адаптації до цивільного життя і створюватиме складнощі з працевлаштуванням. Роботодавці будуть неохоче наймати працівників, яких у будь-який момент можуть викликати на службу.
Що замість: задля створення вмотивованого і добре підготовленого оперативного резерву доречно обмежити дію закону виключно тими особами, які після його ухвалення добровільно укладуть контракти про службу в резерві з опцією бути призваним без оголошення мобілізації.
Варто створити стимули для укладення таких контрактів, зокрема економічні. Наприклад:
- заповнювати певний відсоток робочих місць в органах державної влади, установах, підприємствах та організаціях державної форми власності виключно особами, які погодились проходити службу в резерві або створити податкові чи інші пільги для приватного бізнесу, який наймає резервістів
- напряму оплачувати проходження служби в резерві. Сума доплат може співвідноситись з зарплатами військовослужбовців відповідних звань і посад, які проходять дійсну службу.
Державна допомога на час локдауну (5300)
Стадія: включення до порядку денного.
На кого вплине: ФОПів і найманих працівників, яким було заборонено займатись їхньою господарською діяльністю на час карантину.
Що змінює: дозволяє виплатити з державного та місцевих бюджетів одноразову грошову допомогу ФОПам та найманим працівникам підприємств, установ та організацій, які були вимушені припинити свою діяльність через карантинні заходи запроваджені з лютого 2021 року:
- розмір державної грошової допомоги – 8000 грн
- розмір допомоги з місцевого бюджету визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Що так: держава компенсує частину збитку від запровадження обмежувальних заходів і допомагає пережити матеріальну скруту найманим працівникам і ФОПам, які зазнали втрат під час карантину.
Що не так:
- законом не можна зобов’язувати орган місцевого самоврядування використовувати кошти місцевих бюджетів певним конкретним чином. Затвердження бюджету та визначення напрямків видатків з нього є виключною компетенцією місцевих рад
- ухвалення закону без виключення згадки про допомогу з місцевих бюджетів створить передумови для нерівності та напруги. Бюджети сільських та селищних громад не мають стільки ж ресурсів, як бюджети столиці чи великих міст, тому розмір компенсації буде не рівномірним, хоча обмеження свободи економічної діяльності є типовими всюди, де запроваджено «червону карантинну зону».
Що замість: обмежити сферу регулювання закону виключно щодо державної допомоги. Органи місцевого самоврядування і без цього закону можуть самі ухвалювати рішення про виплату такої допомоги підприємцям та працівникам на своїй території чи надання певних пільг в межах своїх повноважень.
Нам дуже приємно, що ви цікавитесь суспільно-політичним життям нашої країни!
Якщо вам подобається те, що ми робимо, пропонуємо вам стати патроном Центру спільних дій та підтримати нас щомісячним внеском від 3$ тут. Окрім цього, щомісячні внески дадуть змогу вам ближче познайомитися з командою та отримати наші додаткові продукти.
Зрештою, так ви допоможете нам робити аналітику регулярною, політику більш доступною, а діяльність влади – прозорою для громадян усієї країни.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати