Ліквідація ОАСК

16 Квітня 2021
Ліквідація ОАСК
Головна > Моніторинг рішень > Ліквідація ОАСК

Верховна Рада продовжує розгляд поправок до проєкту про дерегуляцію земельних відносин, тому інші рішення може ухвалювати виключно на позачергових засіданнях. Цього вівторка таких засідань було аж два. На одному з них парламентарі вирішили виділити 20 мільярдів грн на пільгову іпотеку. Кабмін вирішив перерозподілити видатки МОЗу для закупівлі вакцин. В той же час президент зареєстрував законопроєкт про ліквідацію ОАСК та створення замість нього нового суду.   

 

Ліквідація ОАСК (законопроєкт № 5369)

Хто ініціював: президент.

На кого вплине: Окружний адміністративний суд міста Києва, органи державної влади, розташовані в Києві.

Що змінює:

  • ліквідовує Окружний адміністративний суд міста Києва
  • створює Київський міський окружний адміністративний суд
  • на період між ліквідацією ОАСК і створенням КМОАС передає розгляд справ підсудних ОАСК до Київського окружного адміністративного суду – адміністративного суду першої інстанції Київської області.

Що так: законопроєкт розроблений в порядку визначеному Конституцією і в межах компетенції президента. Він дозволяє вийти із ситуації, пов’язаної із корупційними скандалами довкола ОАСК шляхом перезапуску адміністративного судочинства в місті Києві.

Що не так: з високою імовірністю в разі оскарження проєкту в КСУ, суд визнає, що цим законом пропонується не ліквідація одного суду і створення іншого, а фактичне перейменування ОАСК. В 2018 році КСУ встановив у схожій справі, що ліквідація Верховного суду України та створення замість нього Верховного суду є по своїй суті перейменуванням органу, який зберігає базовий набір функцій попередника. Тому КСУ зауважив, що перейменування не може відбуватися без переведення суддів старого суду в новий. Тобто є ризик, що всі судді ОАСК з часом будуть переведені в новий суд.

Що ще: ліквідація суду не веде до відставки суддів ОАСК. За процедурою вони мають бути переведені до іншого суду, а у разі відмови мають право на відставку. Тому законопроєкт не вирішує проблему із звільненням суддів, підозрюваних в корупції та інших зловживаннях.

Що замість: реформування Вищої ради правосуддя дало би змогу очистити ОАСК від недоброчесних суддів без застосування надзвичайних механізмів, таких як ліквідація суду.

 

Нам дуже приємно, що ви цікавитесь суспільно-політичним життям нашої країни!

Якщо вам подобається те, що ми робимо, пропонуємо вам стати патроном Центру спільних дій та підтримати нас щомісячним внеском від 3$ тут. Окрім цього, щомісячні внески дадуть змогу вам ближче познайомитися з командою та отримати наші додаткові продукти.

Зрештою, так ви допоможете нам робити аналітику регулярною, політику більш доступною, а діяльність влади – прозорою для громадян усієї країни.