Перестановки в уряді та санкції щодо злодіїв у законі

17 Травня 2021
Перестановки в уряді та санкції щодо злодіїв у законі
Головна > Моніторинг рішень > Перестановки в уряді та санкції щодо злодіїв у законі

Минулого тижня президент ухвалив рішення ввести санкції проти злодіїв у законі – як громадян України, так і іноземців. Рішення має захистити нацбезпеку, але має й недоліки. Також Кабмін пропонує звільнити деяких міністрів і одразу призначити на їхнє місце нових.

Змінити склад уряду

Хто ініціював: уряд. Але кінцеве рішення має ухвалити парламент.

На кого вплине: громадян, бізнес, лікарів, пацієнтів, водіїв, працівників підприємств інфраструктури, Кабмін.

Що змінює:  

– звільняє з посад:

  • Ігоря Петрашка – міністра економіки, торгівлі та сільського господарства
  • Владислава Криклія – міністра інфраструктури
  • Максима Степанова – міністра охорони здоров’я

– призначає на їхнє місце відповідно Олексія Любченка (голову державної податкової служби), Олександра Кубракова (очільника Укравтодору), Віктора Ляшка (державного санітарного лікаря).

Чому важливо:

  • 14 травня Кабмін ввів державне регулювання цін на дизпальне, бензин марок А-92 та А-95. За словами Ігоря Петрашка, міністра економіки, це зробили заради захисту споживачів, які вже постраждали від вимушеного карантину, а саме рішення дозволить ввести прозорий механізм ціноутворення
  • за інформацією ЗМІ, банківські рахунки Укрзалізниці арештовано за борги перед кредиторами. Через це критично важливе для інфраструктури України держпідприємство на межі припинення своєї роботи
  • темпи вакцинації досі повільні. З лютого до сьогодні першу дозу вакцини отримали 940 тис. осіб, тобто трохи більше 2% населення.

Що так: звільнення міністрів, якщо вони не справляються із власними завданнями, – звична справа у країнах розвинутої демократії.

Що не так:

  • за інформацією ЗМІ, президент Володимир Зеленський особисто переконував Максима Степанова написати заяву на звільнення. Ймовірно, що подібне прохання отримали й інші два міністри. Але, відповідно до Конституції, президент не може впливати на призначення чи звільнення міністрів, відповідальність за це має нести прем’єр-міністр
  • зважаючи на те, що попри вимоги Конституції президент має найбільший вплив на урядову політику, тому саме Глава держави несе відповідальність за невдалу роботу Кабміну та міністрів, особливо за темпи вакцинації і боротьбу з коронавірусом.

Застосували санкції до злодіїв у законі

Хто ухвалив: президент.

На кого вплине: органи правопорядку, суди, органи державної влади, людей, щодо яких ввели санкції.

Що змінює: 

  • застосували обмежувальні заходи до 557 злодіїв у законі, 542 з яких – іноземці, 15 – громадяни України
  • ввели санкції проти 111 іноземців, які перебувають на території України і вважаються кримінальними авторитетами
  • до них застосовано: блокування активів, заборона в’їзду на територію України, неможливість отримання громадянства, примусове видворення.

Що так: Україна може видворяти і забороняти в’їзд на територію України для іноземців, які становлять для неї небезпеку. Водночас така заборона має бути обґрунтованою, оскільки її можна оскаржити до суду.

Що не так:

  • президент не може накладати санкції на власних громадян. Якщо громадянин вчинив злочин – карати його має суд
  • відповідно до Конституції, одних лише припущень недостатньо для того, щоб обвинувачувати людину. Для того, щоб довести її вину необхідні докази, які має оцінити суд. Ні президент, ні правоохоронні органи не можуть визначити, чи є особа злодієм у законі, такий висновок має зробити незалежний суд
  • наявність “кримінального авторитету” та належність до “злодіїв у законі” є оціночними поняттями, що може призвести до зловживань і накладення санкцій на невинних людей.

Нам дуже приємно, що ви цікавитесь суспільно-політичним життям нашої країни!

Якщо вам подобається те, що ми робимо, пропонуємо вам стати патроном Центру спільних дій та підтримати нас щомісячним внеском від 3$ тут. Окрім цього, щомісячні внески дадуть змогу вам ближче познайомитися з командою та отримати наші додаткові продукти.

Зрештою, так ви допоможете нам робити аналітику регулярною, політику більш доступною, а діяльність влади – прозорою для громадян усієї країни.