Намалювати війну: як українські ілюстратори тримають свій фронт і що у них є для вас

20 Липня 2022
Намалювати війну: як українські ілюстратори тримають свій фронт і що у них є для вас
Головна > Конкурс 2021 > Намалювати війну: як українські ілюстратори тримають свій фронт і що у них є для вас

Стаття підготовлена для “platfor.ma

Війна триває вже п’ятий місяць. Більшість із нас знайшли в ній своє місце: хтось на передовій зупиняє ворога зброєю, хтось лікує в тилу, хтось волонтерить. Митці теж тримають свій фронт. Вони ловлять нерв суспільства і відтворюють його через плакати, малюнки, колажі та навіть меми. Вони говорять до усього світу і до кожного українця. Їхніми роботами хочеться ділитися, бо вони резонують із внутрішні станом або ж найкраще пояснюють ту реальність, в якій живуть мільйони українців з кінця лютого. Центр спільних дій та Platfor.ma знайомлять вас з українськими ілюстраторами, колажистами, художниками та дизайнерами, які багато роблять для наближення перемоги України.

Документування подій

OLGA WILSON

Українська художниця, яка створює серію ілюстрацій «War notes». Вона малює людей та тварин, які загинули на фронті або від російських обстрілів та авіаударів. Часто — поряд із їхніми близькими, які переживають цю втрату.

Ольга пише, що не планувала створювати таку серію, лише хотіла висловити свої почуття щодо війни. Однак, коли її роботи стали популярними в соцмережах, художниці почали писати люди, які просили намалювати їхніх загиблих близьких на згадку.

Цей проєкт некомерційний. На своїх сторінках Ольга закликає надсилати кошти фонду «Повернись живим» та медичному батальйону «Госпітальєри».

instagram

SERGIY MAIDUKOV

Український ілюстратор, чиї роботи можна побачити у The New York Times, The Washington Post, The Guardian (прочитати про це можна в нашому з ним інтерв’ю). Після вторгнення до нього за ілюстраціями звернулися ще кілька іноземних медіа, серед яких польські Znak і Prjekroj та німецьке Die Zeit. Останнє навіть запровадило формат щотижневої колонки-ілюстрації спеціально для Сергія.

Також робота ілюстратора на початку березня з’явилася на обкладинці The Guardian. Артдиректор видання написав Сергію, що якщо той хоче висловитися про війну, то може зробити це з обкладинки журналу в будь-який момент.

У роботах художник документує українські реалії. Аж до того, що якщо інші ілюстратори можуть змалювати зображення за фото, то Сергій особисто їде на місце подій.

instagram

Осмислення війни

OLEKSANDR GREKHOV

Ілюстратор, відомий зокрема серією робіт «Квантовий стрибок». У роботах іронічно зображає актуальні українські події. Грехов створює як ілюстрації, які можна поширити серед іноземців, аби допомогти їм зрозуміти наші реалії, так і малюнки, які спрямовані на внутрішню аудиторію. Серед них — і мотиваційні зображення, зокрема відома ілюстрація з цитатою письменника Марка Лівіна «Моя зона комфорту – це 603,548 кілометрів квадратних».

Олександр Грехов має свою онлайн-крамницю із мерчем і частину від продажів віддає на потреби Збройних сил.

instagram

MARI KINOVYCH

Ілюстраторка, яка працювала з MacPaw, Adweek, McDonalds, Facebook, Goodwine, Всі.Свої, ряду українських книговидавництв та іноземних медіа. В Інстаграмі художниця публікує багато некомерційних робіт про війну. Вона також бере участь у виставках, присвячених війні, а кілька цифрових робіт виставила на продаж. Прибуток від них планує віддати на потреби Збройних сил.

instagram

АЛІНА ПОНОМАРЕНКО

Аліна Пономаренко — українська колажистка, яка співпрацює зокрема з виконавцем Monatik. Зараз створює колажі, на яких «одягає» світових зірок в український традиційний одяг.

Цей проєкт Аліна почала ще у 2018 році. Вона використовує матеріали, які відзняла фольклористка Марічка Квітка. Зараз ці зображення — спосіб віддячити світовій спільноті за підтримку України. А американський режисер Кері Фукунага навіть подякував дівчині за такий колаж.

Колажистка також публікує й інші віжуали, присвячені війні та українським військовим. Своїми роботами вона зібрала кошти для Патронатної служби Азову «Янголи Азову».

instagram

Підтримка та гумор

КІТ ІНЖИР

Вигаданий персонаж, якого створила художниця Олена Павлова. Зображення, на яких кіт Інжир підтримує українців, стали вірусними, і їх поширювали якщо не ви, то принаймні ваші друзі.

Художниця каже, що головна функція кота Інжира зараз – підтримувати та давати надію. Зокрема, одну з найпопулярніших ілюстрацій вона створила для своєї подруги, яка не могла повернутися додому. Там написано: «Мій дім зараз – вся Україна».

instagram

ГУСЬ

Персонаж, якого намалювала ілюстраторка Надія Кушнір. Гусь проживає дуже близькі нам побутові ситуації та з гумором реагує на них. Після вторгнення на цих зображеннях теж з’явилися жарти про «калідор», «асвабадітєлєй» і «рускій карабль».

instagram

MALA MALUE

Ілюстраторка, яка серед іншого створює серію іронічних зображень про рецепт українського борщу. У її виконанні інгредієнти традиційної страви перетворилися на войовничих захисників, які готові боротися з окупантами.

Актуальність серії ще більше посилилася після того, як ЮНЕСКО визнало український борщ нематеріальною культурною спадщиною.

instagram

Чи обов’язково бути професійним художником, щоб тримати візуальний фронт?

Ні! До цього фронту може долучитися кожна людина, яка має інтерес до творчості. Якщо ви маєте ідею або вже навіть готову роботу, можете взяти участь у конкурсі творчих робіт «Країна сама себе не зробить» від Центру спільних дій. На конкурс можна подати плакат або відео, а молодші учасники можуть надіслати свої малюнки.

Учасників запрошують подумати про те, як кожен сьогодні виборює Україну на своєму фронті, а також про майбутнє України та нашу відповідальність за нього. Роботи оцінюватимуть акторка Ірма Вітовська, шеф-кухар Євген Клопотенко, волонтер Сергій Притула, ілюстратор Олександр Грехов та інші професійні члени журі.

Деталі можна дізнатися за посиланням.