Репутація та думка виборців мають значення. Уроки з відставки Бориса Джонсона

12 Липня 2022
Репутація та думка виборців мають значення. Уроки з відставки Бориса Джонсона
Головна > Аналіз рішень > Репутація та думка виборців мають значення. Уроки з відставки Бориса Джонсона

Текст створений для “nv.ua”
Не варто робити кумирів із політиків ще й тому, що вони легко гублять свою репутацію, коли порушують правила

Ключова нещодавня новина — прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон подав у відставку. Таке рішення сколихнуло українське суспільство, адже з посади йде один із найбільших друзів України. У соцмережах навіть жартома закликали запропонувати Джонсону як одному з найбільших патріотів України очолити Кабінет міністрів. Але ми можемо лише рефлексувати на рішення, адже владу у Британії обирають не українські виборці, а британські. Нам залишається вчитися і робити висновки із подібних історій.

Перше, це, мабуть те, що популярні закордоном політики не обов’язково мають бути популярними у себе вдома. Наприклад, першого президента СРСР Михайла Горбачова у демократичному світі поважають рівно за те, за що ненавидять вдома у Росії – що він посприяв 15 республікам отримати право на самовизначення.

Не варто робити кумирів із політиків ще й тому, що вони легко гублять свою репутацію, коли порушують правила. Наприклад, заради збереження влади по-дитячому заперечують те, що знають всі. Прем’єрська кар’єра Бориса Джонсона почала сипатись у той момент, коли він збрехав про проведення вечірки під час карантину COVID-19. Джонсон спочатку усе заперечив. Далі були оприлюднення відео, добровільні відставки чиновників, які були на вечірці і активне слідство. Джонсону, врешті, довелось визнати брехню.

Після скандалу з вечіркою Джонсону вдалося уникнути відставки. Але історія із колишнім заступником парламентського організатора Крісом Пінчером, який домагався своїх колег, оголила дві проблеми: на Даунінг-стріт готові казати неправду, щоб приховати скандали та давати посади людям, щодо моральних якостей яких є великі питання. Дуже перегукується із тим, що відбувається в українських владних коридорах, правда? У Великій Британії після цього скандалу на знак протесту у відставку пішли понад 50 чиновників, включно із кількома міністрами. Вони вимагали відставки Джонсона і добилися її.

Історія із відставкою Бориса Джонсона дуже показова. У Великій Британії працює інститут репутації і він безжальний — помилки не пробачать ні виборці, ні, тим більше, колеги по партії, яким потрібно дбати про рейтинги політичної сили. А ще там «розбійника не виганяють». Джонсон залишиться на посаді до осені. За цей час в Консервативній партії проведуть внутрішній конкурс на нового лідера партії, який і стане наступним прем’єром.

І наостанок, чи призведе зміна керівника уряду до того, що Сполучене Королівство відмовиться від підтримки України? Думаю, що ні. Адже підтримка України, це не просто бажання Джонсона, а позиція суспільства Сполученого Королівства, яке вважає російського диктатора злом і не допустить до того, щоб при владі були, ті хто не відповідає інтересам суспільства.