Зменшення повноважень уряду, ліквідація допоміжних органів та чергові призначення – що робили президент та Кабмін

09 Лютого 2021
Зменшення повноважень уряду, ліквідація допоміжних органів та чергові призначення – що робили президент та Кабмін
Головна > Моніторинг рішень > Зменшення повноважень уряду, ліквідація допоміжних органів та чергові призначення – що робили президент та Кабмін

Попередній тиждень Кабмін та президент працювали не покладаючи рук. Вони ухвалили рішення, які вплинуть на громадян, бізнес, органи та баланс влад в Україні.

Направили нардепам проєкт щодо зменшення повноважень Кабміну

Хто ухвалив: Кабмін.

На кого вплине: громадян, бізнес, державних службовців, Кабмін, міністерства внутрішніх справ, культури, охорони здоров’я, економіки тощо.

Що змінює: позбавляє Кабмін 55 невластивих повноважень, зокрема щодо:

  • визначення фонду оплати праці працівників місцевих державних адміністрацій – це вже є у законі про державний бюджет
  • визначення порядку декларування зерна – це буде робити Мінекономіки
  • затвердження зразків бланка посвідчення і нарукавної пов’язки члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону – покладається на Міністерство внутрішніх справ
  • визначення категорій населення, які повинні проходити обов’язкові медичні огляди – перекладають на Міністерство охорони здоров’я.

Що так:

  • повноваження, якщо це можливо, має здійснювати найбільш наближений до відповідної сфери орган. Кабмін, зважаючи на спектр своєї відповідальності, не завжди може якісно виконувати покладені на нього повноваження
  • безпрецедентна для України практика, коли орган сам намагається оптимізувати  свої повноваження.

Що далі: тепер нардепи мають розглянути цей законопроєкт і ухвалити відповідне рішення.

Ліквідували деякі консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи

Хто ухвалив: Кабмін.

На кого вплине: Кабмін, працівників деяких центральних органів виконавчої влади, галузеві НУО, профільних експертів, громадян.

Що змінює: ліквідує 33 консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів Кабміну. Це, зокрема, Офіс залучення та підтримки інвестицій, Міжвідомча група з питань координації антикорупційної реформи та Організаційний комітет з підготовки та відзначення у 2019 році 25-річчя з часу утворення Національного комітету “Острозька академія”.

Чому важливо:

  • консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи не є органами державної влади і не можуть ухвалювати рішення. Вони допомагають Кабміну здійснювати свої повноваження і залучають до цього громадськість
  • до моменту ухвалення рішення, діяли 218 таких органів.

Що так:

  • консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи створюють тимчасово для досягнення якогось завдання, після чого їх необхідно ліквідовувати. Якщо цього не робити – нагромаджується велика кількість  органів, які працюють лише “на папері”
  • хоча діяльність таких органів не потребує прямих витрат з державного бюджету, непрямо вони все одно є (адже для роботи таких органів все одно залучають секретаріат уряду чи інших державних службовців). Тому рішення в перспективі має зменшити навантаження на бюджет.

 

Оголосили чергові “карантинні” конкурси

Хто ухвалив: Кабмін.

На кого вплине: Кабмін, Міністерство культури та інформаційної політики, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів, громадян.

Що змінює: оголошує “карантинні” конкурси на посади:

  • заступника голови Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації
  • голови Державного агентства України з управління зоною відчуження.

Чому важливо: з квітня 2020 року в Україні не проводять конкурси на державну службу. За цей час Кабмін оголосив 126 конкурсів на посади держслужбовців категорії “А”.

Що не так:

  • “карантинні” конкурси, які полягають лише у проведенні співбесіди, не сприяють побудові якісної державної служби. Така процедура не гарантує об’єктивний і безсторонній відбір, а призводить лише до суб’єктивного вибору переможця
  • в результаті “карантинних” конкурсів можуть перемогти не найкращі серед найкращих, а найбільш лояльні до міністра чи уряду. Замість професійних державних службовців країна може отримати політиків на важливих урядових посада.

 

Звільнили державного уповноваженого Антимонопольного комітету

Хто ухвалив: президент.

На кого вплине: працівників Антимонопольного комітету, бізнес, громадян.

Що змінює: звільняє Процишен Марію з посади державного уповноваженого Антимонопольного комітету.

Що не так: відповідно до Конституції, президент може лише подавати до парламенту кандидата на посаду голови Антимонопольного комітету. Інших повноважень щодо цієї інституції президент не має, а тому призначати державних уповноважених Антимонопольного комітету він не може.

Як має бути: оскільки посада державного уповноваженого Антимонопольного комітету не згадується у Конституції, то призначати його може лише Кабмін, за процедурою, яку визначає закон.

 

Нам дуже приємно, що ви цікавитесь суспільно-політичним життям нашої країни!

Якщо вам подобається те, що ми робимо, пропонуємо вам стати патроном Центру спільних дій та підтримати нас щомісячним внеском від 3$ тут. Окрім цього, щомісячні внески дадуть змогу вам ближче познайомитися з командою та отримати наші додаткові продукти.

Зрештою, так ви допоможете нам робити аналітику регулярною, політику більш доступною, а діяльність влади – прозорою для громадян усієї країни.