Допомога у карантин, повноваження прикордонників, краща якість питної води

17 Листопада 2021
Допомога у карантин, повноваження прикордонників, краща якість питної води
Головна > Моніторинг рішень > Допомога у карантин, повноваження прикордонників, краща якість питної води

Цього тижня Верховна Рада зосередиться не на кадрах і посадах, а на речах, які прямо впливають на життя багатьох з нас. В порядку денному нарешті з’явились проєкти про допомогу тим, хто втратив частину доходу через пандемію, повноваження прикордонників та покращення якості питної води.

Виділення коштів для допомоги бізнесу на час карантинних обмежень

Проєкт Закону № 6297 від 08.11.2021

Яка стадія: розгляд у першому читанні.

На кого вплине: бізнес, найманих працівників, Кабмін, Міністерство фінансів.

Що передувало: в січні-жовтні цього року відбулось перевиконання Державного бюджету за доходами. Тому держава має змогу виділити додаткові кошти на підтримку бізнесу і найманих працівників у період дії жорстких карантинних обмежень осені цього року.

Що змінює: виділяє 3 млрд грн на надання допомоги приватним підприємцям та найманим працівникам у зв’язку з обмеженнями у їхній роботі через карантинні заходи.

Що так:

  • дозволяє зменшити негативний економічний ефект від запровадження карантинних обмежень на час чергової хвилі пандемії
  • покращує майнове становище осіб, які втратили заробіток через карантинні заходи.

Що натомість: значна частина карантинних обмежень останніх місяців пов’язана з низьким рівнем вакцинації, в тому числі на підприємствах, робота яких обмежена через карантинні заходи. Держава може виплачувати державну допомогу тільки тим підприємцям і найманим працівникам, які організували та пройшли вакцинацію від COVID 19. Це створило б економічний стимул до вакцинації та відповідало б  політиці уряду з протидії пандемії.

Вдосконалення порядку використання Прикордонною службою заходів примусу, зброї та озброєння

Проєкт Закону № 5232 від 12.03.2021

Яка стадія: друге читання.

На кого вплине: співробітників Державної прикордонної служби, осіб, які перетинають державний кордон.

Що змінює:

  • розширює та врегульовує повноваження співробітників Прикордонної служби
  • дозволяє під час охорони державного кордону застосовувати зброю кораблів та катерів, озброєння повітряних суден
  • визначає перелік випадків для можливого застосування озброєння кораблів та повітряних суден.

Що так:

  • створює необхідні передумови для належного захисту державного кордону в дуже складній безпековій обстановці
  • мінімізує ризики потенційних зловживань з боку співробітників Прикордонної служби.

Що ще: Державна прикордонна служба є правоохоронним органом, сервісна функція якого – основна. Вона передбачає охорону та захист державного кордону, а також забезпечення пропускного режиму з окупованими територіями. Однак, станом на 2021 рік завдання і пріоритети Державної прикордонної служби докорінно змінились порівняно з серединою двохтисячних, коли відбувалась її демілітаризація. На це є ряд причин:

  • триває збройна агресія Росії проти України
  • Росія провела тотальну мілітаризацію тимчасово окупованої АРК та Севастополя, нарощує війська в прикордонних районах, фактично захопила акваторію Азовського моря та контроль над Керченською протокою
  • Росія проводить агресивну експансіоністську політику в Чорному морі та збільшила свою військову присутність та політичний вплив в Білорусі до такого рівня, що можна говорити про повзучу анексію цієї країни. Знижується економічна активність та перетин кордону цивільним населенням
  • пріоритет Прикордонної служби змінився з охорони кордону на його оборону.

Що натомість:  трансформувати Прикордонну службу у військове формування для оборони державного кордону або розділити його функції. Наприклад, можна залишити на західному кордоні Прикордонну службу у нинішньому вигляді, а для оборони кордонів з РФ, Білоруссю, меж з окупованими територіями створити з частини її структури військове формування, яке оборонятиме рубежі держави.

Загальнодержавна програма «Питна вода України» на 2022-2026 роки

Проєкт Закону № 5723 від 02.07.2021

Яка стадія: перше читання.

На кого вплине: мешканців України, органи місцевого самоврядування, органи державної влади.

Що передувало: за останні десятиліття інфраструктура централізованого водопостачання застаріла. Змінились методи її забору та очищення, а більшість громад не мають змоги самостійно без підтримки держави побудувати нові об’єкти чи реконструювати старі. Наш аналіз екологічних політик у найбільших містах України показав, що достовірних даних про якість питної води в цих містах майже немає, а наявні дані свідчать про високий рівень забруднення місць забору води. Ремонтувати мережі водопостачання у містах також не є поширеною практикою.

Що змінює:

  • пропонує забезпечити населенню доступ до якісної питної води шляхом будівництва, реконструкції чи капітального ремонту водозабірних споруд, водопровідних та очисних споруд водовідведення, впровадження станцій (установок) доочищення питної води, лабораторій контролю якості води та контролю стічних вод
  • встановлює орієнтовний обсяг видатків на втілення програми на 4 роки – 28,5 млрд грн. З них 17 млрд грн проєкт пропонує виділити з державного бюджету, а 11,5 млрд грн – з місцевих бюджетів
  • в ході реалізації програми має бути збудовано або реконструйовано 290 водозабірних споруд, 79 станцій доочищення питної води, 280 водопровідних та очисних споруд.

Що так: 

  • комплексний підхід до вирішення проблеми з якістю питної води – це позитивний приклад формування довгострокової політики. Він покращить якість життя в Україні та буде позитивно впливати на екологічну ситуацію в країні
  • позитивним є намір співфінансувати нову політику з державного і місцевого бюджетів. Це допоможе налагодити взаємодію центральної влади з органами місцевого самоврядування та надасть громадам необхідний фінансовий ресурс для впровадження таких коштовних проєктів.

Схожі статті