Державний бюджет, відпустка для військових та зміни в уряді

04 Листопада 2022
Державний бюджет, відпустка для військових та зміни в уряді
Головна > Моніторинг рішень > Державний бюджет, відпустка для військових та зміни в уряді

Верховна Рада ухвалила держбюджет на 2023 рік, хочуть посилити відповідальність за катування та дозволити військовим йти у відпустки у воєнний час. 

Ухвалили Державний бюджет на 2023 рік 

Законопроєкт 8000 від 14.09.2022 

Яка стадія: ухвалили остаточно. Тепер його має підписати президент. 

На кого вплине: президента, уряд, парламент, міністерства, органи місцевого самоврядування, державних службовців, правоохоронні органи, прокуратуру, суди, громадян, бізнес. 

Що змінює:  

 • затверджує 1,3 трлн гривень доходів та 2,6 трлн гривень видатків на 2023 рік; 
 • найбільша стаття витрат – безпека і оборона, на які планують витратити 1,14 трлн гривень або майже 44% бюджету; 
 • на Фонд ліквідації наслідків агресії закладають 35,5 млрд гривень, а на дорожній фонд – 71 млрд; 
 • планова інфляція складає 28%, а зростання ВВП – 3,2%. 

Чому важливо: Державний бюджет – найважливіший фінансовий документ кожної країни. Це прогноз скільки держава буде мати коштів, на що ці кошти будуть витрачатись, а також зображує пріоритети уряду на наступний рік. 

Що ще: бюджет на 2023 рік, який депутати проголосували в цілому 4 листопада – найраніше ухвалений Держбюджет за всю історію України.

Хто підтримав: фракції “Слуга народу” (211), “Платформа за життя та мир” (18), “Довіра” (16), “За майбутнє” (15), “Відновлення України” (15), “Голос” (10). 

Надати військовим право на відпустку у воєнний час 

Законопроєкт 8081 від 28.09.2022 

Яка стадія: ухвалили за основу. Нардепи ще можуть внести зміни. 

На кого вплине: військовослужбовців та членів їхніх сімей, військове командування. 

Що змінює: дозволяє військовослужбовцям під час дії воєнного стану брати відпустку до 10 календарних днів без урахування часу на доїзд (не більше двох днів в один бік). У чинній наразі редакції відпустку можна отримали лише за сімейними обставинами та з інших поважних причин. 

Що так:  

 • покращення фізичного та морального стану військовослужбовців, які під час відпустки зможуть провести час зі своїми рідними; 
 • підвищення мотивації військовослужбовців. 

Хто підтримав: фракції “Слуга народу” (216), “ЄС” (20), “Голос” (15), “Відновлення України” (15), “Платформа за життя та мир” (14), “Довіра” (14), “Батьківщина” (13), “За майбутнє” (12). 

Посилити відповідальність за катування 

Законопроєкт 5336 від 05.04.2021 

Яка стадія: ухвалили за основу. Нардепи ще можуть внести зміни. 

На кого вплине: слідчих, прокурорів, суддів, працівників правоохоронних органів, жертв катування, злочинців, підозрюваних та обвинувачених. 

Що змінює: 

 • підвищує відповідальність за катування і робить його тяжким злочином. Це впливає на розгляд справи судом, порядок відбування покарання та можливість дострокового звільнення; 
 • встановлює відповідальність за катування представником держави, у тому числі іноземної – позбавлення волі на 7-12 років з без права обіймати певні посади до 3-х років; 
 • забороняє звільняти від відповідальності та покарання за катування, вчинене представниками держави.  

Що так:  

 • приведення національного законодавства у відповідність до Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських чи таких, що принижують гідність видів поводження та покарань; 
 • підвищення стандартів захисту прав людини. Правозахисники стверджують про системність проблем з катуванням в СІЗО та в’язницях. 

Хто підтримав: фракції “Слуга народу” (199), “ЄС” (17), “Платформа за життя та мир” (15), “Відновлення України” (15), “Довіра” (14), “Голос” (12), “Батьківщина” (11), “За майбутнє” (11). 

Прийняли відставку Міністра розвитку громад 

Проєкт постанови 8173 від 03.11.2022 

Яка стадія: ухвалили остаточно. 

На кого вплине: Кабмін, органи місцевого самоврядування, громади, ОСББ, забудовників, архітекторів. 

Що змінює: звільняє Олексія Чернишова з посади Міністра розвитку громад і територій. 

Що далі:  

 • виконання обов’язків Міністра розвитку громад та територій тимчасово поклали на першого заступника Міністра – Василя Лозинського; 
 • Олексія Чернишова вже призначили головою правління НАК “Нафтогаз”; 
 • за інформацією ЗМІ, Кабмін може об’єднати Міністерство інфраструктури з Міністерством розвитку громад і територій, що може мати негативні наслідки для України.