Що хочуть «ЗміниТИ» громади Херсонщини:

успіх реформ — у забезпеченні представництва
Масштабна реформа завжди відбувається болюче, оскільки завжди є ті, хто від неї виграють, і ті, чиє становище погіршиться. Крім того, навіть за найкращого планування й виконання настають наслідки й ускладнення, передбачити які заздалегідь важко. Тому більшість західних країн, щоб приймати важливі державні рішення не навмання і отримувати максимально прогнозовані результати, готують реформи через повний цикл вироблення публічної політики. В загальних рисах це простий принцип: щоб провести реформу, слід залучити всі сторони, інтереси яких вона зачепить, і тих, хто буде цю реформу втілювати, на етапі її розробки.
Залучення сторін відбувається шляхом консультацій, під час яких учасники детально проговорюють можливі ризики, з якими доведеться зіштовхнутися
Поступово на цей принцип прийняття рішень перейде й Україна. ГО «Центр UA» через повний цикл вироблення публічної політики працює за чотирма напрямками: рівний доступ до політики, контроль за використанням публічних фінансів, доступ громадян до прийняття рішень на місцевому рівні та реформа система охорони здоров'я. Щоб залучити представників заінтересованих сторін у регіонах, ми вирушили у Всеукраїнський тур «ЗміниТИ». 22-24 травня консультації щодо реформ відбулися в Херсоні, Каховці та Скадовську.
Рівний доступ до політики
Місцеві вибори
Ідею зміни чинної системи виборів до місцевих рад від рівня міст до рівня області відстоювала переважна більшість учасників консультацій на Херсонщині. Лише кілька присутніх зазначили, що результати виборів-2015 загалом відображають вподобання виборців. Критикували виборчу систему передусім за те, що вона не забезпечила представництва всіх округів і сприяла збільшенню кількості депутатів, які недостатньо кваліфіковані й вмотивовані, щоб виконувати покладені на них обов'язки. Позиції щодо того, яка система потрібна натомість, суттєво різнилися.
«На місцевому рівні потрібна мажоритарна система, навіть до рівня обласних центрів. Це питання розвитку громади, вирішення господарських питань, а коли примішується політика, то від цього якість рішень тільки страждає»
Гончаров Олександр, начальник фінуправління Каховської міськради
«Політика – це не тільки управління, але й конкретний результат. Має бути програма, ідеологія, бачення майбутнього – за це відповідає партія. Я за те, щоб депутати на місцевому рівні проходили від партії, але це мають бути відкриті списки, щоб люди не ховалися за брендом партії»
Олександр Яковлєв, міський голова Скадовська
«Способу вирішення проблем округів, які не мають свого представника, – немає. Поряд з моїм два округи без депутатів, люди йдуть до мене, я ж не можу їм відмовити. Вирішити цю проблему можна тільки повернувшись до змішаної системи»
Юрій Марієв, депутат Херсонської міськради
Ще одна суттєва вада запроваджених у 2015 році правил – відсутність самовисування, через яку частина активістів відмовилися від участі у виборах, не бажаючи асоціюватися з партіями. Вирішувати цю проблему пропонували через запровадження мажоритарної складової або надання права громадським організаціям висувати своїх кандидатів.

Щоб забезпечити більш рівний доступ до політики, окремі учасники пропонували також зменшити прохідний бар'єр або дозволити створення виборчих блоків.
Традиційно поставало питання запровадження дієвого механізму відкликання депутатів, які з тих чи тих причин не задовольняють громаду. Зараз на обраних представників фактично немає жодних засобів впливу, при тому що деякі з яких навіть не відвідують засідання сесій і комісій.
«Треба, щоб можна було відкликати депутата, який не виконує обов'язки. Зараз процедура є, але вона настільки складна, громіздка і тривала, що не можна оперативно впливати на ситуацію»
Віктор Турик, голова Скадовської РДА
Парламентські вибори
Щодо виборчої системи на парламентських виборах більшість учасників консультацій підтримала відкриті регіональні списки, які дозволяють і забезпечити представництво регіонів, і голосувати за конкретних кандидатів, і вимагати виконання програми від партії.
«Стосовно системи – на рівні держави чинна система застаріла, я повністю погоджусь, що потрібно пропорційну систему з відкритими регіональними списками, яка з одного боку партійна, а з іншого – мешканці округу знають ту людину, яка делегується ними до парламенту»
Віталій Чернявський, керуючий виконкому Каховської міськради
«Нам потрібні відкриті регіональні списки і єдина політична система від місцевого рівня до Верховної Ради. Я категорично проти будь-якої мажоритарки, бо це сприяє політичній безвідповідальності нардепів. При цьому треба уникнути ситуації, коли голова партії буде залучати кошти від тих, кого поставить на початок списку. З відкритими списками імідж кандидата буде впливатиме на імідж партії, кандидат буде відповідальний на окрузі за те, що він робитиме»
Павло Гавриш, департамент з питань внутрішньої та інформаційної політики Херсонської ОДА
Контроль за використанням публічних фінансів
На консультації в Херсоні обговорювалося питання, як зробити витрати публічних коштів більш ефективним. Представники влади і громадських організацій наголошували, що чинна система державних закупівель уже зараз є достатньо прозорою і навіть надто зарегульованою, тож стежити за ефективністю державних витрат мали б активісти і журналісти, а не ще якісь додаткові контролюючі органи.
«Це робота громадянського суспільства, журналістів і активістів. У нас був випадок, коли ми не змогли для міста купити тролейбус, бо СБУ сказало, що це неправильно. Я проти того, щоб ці питання вирішували контролюючі органи, я хочу, щоб це робили депутати, яких я обрав. Якщо ми ще трошки збільшимо вплив силовиків, система просто завалиться»
Сергій Нікітенко, голова ГО "Агенція громадської журналістики МІСТ"
«Якщо ми передаємо більше повноважень на місця в рамках децентралізації, то навіщо збільшувати повноваження центральних органів? У нас настільки посилився контроль, що фінансування в окремих сферах просто зупинилося. Давати більш детальні звіти, більше публічності – над цим можна працювати, але посилювати контроль – не варто»
Юрій Марієв, депутат Херсонської міськради
Доступ до прийняття рішень
Про можливості впливу громадян на рішення органів місцевого самоврядування через різноманітні інструменти в Херсоні говорили скептично. Громадські ради, електронні петиції тощо функціонують, але їхня ефективність невисока, а врахування думки громадян через соцопитування – особиста ініціатива окремих депутатів, а не усталена практика. Найбільш ефективно активні громадяни наразі можуть впливати на місцеву владу безпосередньо через участь у засіданнях органів місцевого самоврядування.
«Система петицій показала свою неефективність. Щойно їх запустили, петиції одразу були атаковані ботами і все звелося до абсурду. Зараз змінили систему реєстрації, додали ЕЦП і BankID, але в результаті жодна петиція не набрала достатньо голосів. Я вважаю, що цей інструмент не потрібен взагалі. Засідання ради відкриті, останніми роками туди ходять усі – журналісти, активісти тощо. Це більш корисний інструмент – доступ до засідань, де приймаються рішення»
Сергій Нікітенко, голова ГО "Агенція громадської журналістики МІСТ"
Матеріал підготував:
Єгор Поляков
полісі-аналітик ГО «Центр UA»