Чи потрібно об’єднувати міністерства або знову на ті ж граблі?

20 Липня 2022
Чи потрібно об’єднувати міністерства або знову на ті ж граблі?
Головна > Аналіз рішень > Чи потрібно об’єднувати міністерства або знову на ті ж граблі?

Текст створений для “Цензор.нет

У владних кабінетах знову лунають ідеї укрупнити міністерства. За однією з версій, замість 20 чинних уряд розглядає можливість утворити 12 нових. Зокрема планують об’єднати в одну структуру міністерство громад, міністерство тимчасово окупованих територій та міністерство інфраструктури. Ще можуть створити нове мегаміністерство, яке буде одночасно опікуватись питаннями освіти, культури, інформаційної політики, молоді та спорту, а також знову об’єднати під одним дахом енергетику та екологію.

Гігантоманія не для міністерств

Ця ідея не є новою для нинішньої влади. Вперше команда Зеленського реалізувала цю ідею одразу після перемоги партії “Слуга народу” на парламентських виборах у 2019 році. Тоді у новопризначеному уряді Гончарука об’єднали міністерство культури, Мінінформполітики та міністерство молоді та спорту, приєднали до міністерства економіки Мінагро, а також об’єднали міністерства енергетики та екології.

Уряд Гончарука пропрацював зовсім не довго ‒ лише півроку. Нардепи були розчаровані результатами роботи міністрів, особливо на тлі неготовності уряду до загрози пандемії коронавірусу. Однією з причин швидких відставок стала погана робота укрупнених міністерств. І для цього були об’єктивні причини.

По-перше, будь-яке об’єднання потребує витримки, часу та людського капіталу. Про це яскраво свідчить приклад міністерства культури, молоді та спорту, яке в уряді Гончарука очолив Володимир Бородянський. У результаті об’єднання виникло, напевно, одне з найбільших міністерств в історії України. Лише для того, щоб сформувати склад працівників, необхідно було принаймні півроку: на продумування та затвердження структури, оголошення та проведення необхідних конкурсів. А на вивчення нових сфер відповідальності і злагодження роботи усіх новоутворених директоратів могли піти роки. Але років не було. Повноцінно міністерство-гігант так і не запрацювало. В уряді Шмигаля Мінкульт та Мінмолодьспорту розділили.

Не поєднуй непоєднуване

Будь-яке об’єднання сфер повинне керуватися логікою. Сфери мають бути не лише подібні, а й в жодному разі не суперечити одна одній. Саме так сталося при об’єднанні Мінекології та Міненерго.

Міністерство енергетики відповідальне за роботу ТЕЦ, ТЕС, АЕС, видобуток корисних копалин, у тому числі газу та вугілля. Це галузь, яка ледь не найбільш негативно впливає на екологію. Профільний міністр зацікавлений у збільшенні видобутку корисних копалин, а отже мало звертає увагу на екологію.

Натомість, Мінекології має охороняти стан навколишнього природнього середовища, зокрема контролювати і запобігати негативним наслідкам видобутку копалин. Мінекології та Міненерго мають різну мету. Їхнє об’єднання створило ідеологічний конфлікт інтересів, де однією сферою необхідно було жертвувати на поталу іншій. Про це попереджали й екологічні громадські організації. Зараз в уряді Шмигаля це два різних міністерства.

Не наступити на граблі

Ідея з укрупнення міністерств у 2019 році зазнала невдачі через непродуманий підхід, брак часу та людських ресурсів. Що потрібно владі розуміти зараз, наважуючись на такий крок?

Штучно встановлювати чисельність міністерств — це погана ідея, оскільки кожне міністерство має унікальні функції. Звісно, їх можна об’єднати, але це те саме, що місце інженера взяти кухаря, який працює при заводі, а потім від нього вимагати спроектувати безпілотник. Він, ймовірно, намалює як може виглядати безпілотник, але на цьому все закінчиться.

Спроба вкотре “перекроїти” міністерства зруйнує реформу державної служби. Директорати, які в міністерствах формують державну політику і відповідають за стратегічне планування, будуть ліквідовані. Саме директорати відповідали за те, щоб реформи реалізовувалися комплексно і відповідно до визначеного плану. Не стане їх — сталість процесів буде порушена.

Міністерства можуть стати надміру політизованими. Заплановане скорочення кількості держслужбовців призведе до того, що в міністерствах залишаться міністри, їхні заступники, патронатна служба і обслуговуючий персонал. І тоді виникне питання: а хто буде працювати? Без дерегуляції роботи менше не стане і міністерство може перетворитися на пляшку з вузьким горлом, в якому застрягатиме більшість рішень.

Володимир Зеленський ще у 2020 році скаржився на кадровий голод. Після війни ліпше не стане, а через зрозумілі причини може навіть і погіршитись. Країна потребуватиме швидких точкових рішень, які неповорткі міністерства-гіганти не встигатимуть впровадити.