Рада Шумської ОТГ ініціює інформаційну кампанію щодо введення нерухомого майна в експлуатацію та внесення даних про вже зареєстроване майно в електронний реєстр. Про це домовилися на публічній консультації із заінтересованими сторонами, яку 29 травня 2019 року організувала ГО “Центр UA”.

На зустрічі представники ради ОТГ, депутатського корпусу, державної фіскальної служби, підприємці та мешканці обговорили варіанти вирішення проблеми недоотримання коштів в бюджет Шумської ОТГ від плати за землю і податку на нерухоме майно, які згодом можна було б використати на розвиток громади.

Голова Шумської ОТГ Володимир Плетюк каже, що їхня громада найбільша в області, а найбільшими платниками податків, як правило, є сільськогосподарські підприємства, які платять за землю. За його словами, складніше з нерухомим майном в ОТГ, адже значна частина мешканців не сплачують податок на нерухомість:

“Цю проблему треба вирішувати методом кнута та пряника. Якщо в людини незареєстрована нерухомість, то очевидно, що вона не платить податки. Треба шукати механізми заохочення або примусу”.

Як зазначив начальник відділу містобудування й архітектури Олег Тука, мешканцям дуже важко зареєструвати нерухомість та одержати право власності, бо вони не знають, як правильно це зробити:

“Зазвичай, це довга і складна процедура, на кожному етапі є багато фінансових витрат і підводних каменів, про які люди не знають”.

Вирішити цю проблему може правильно складена роз’яснювальна робота з мешканцями ОТГ. На думку учасників дискусії, її має впроваджувати рада ОТГ:

“Зараз існує будівельна амністія. Це означає, що будинки, які збудовані самовільно до 2015 року, без штрафних санкцій можна ввести в експлуатацію та оформити право власності. Правда, не всі мешканці про це знають”, каже Світлана Антонюк, начальниця юридичного відділу Шумської ОТГ.

Окрім того, ОТГ має створити комфортні умови для мешканців та допомогти уникнути бюрократичних перепон для реєстрації нерухомості, а також пояснити про існуючі штрафні санкції за проживання в об’єктах, які не введені поки в експлуатацію:

“В об’єктах незавершеного будівництва людина проживати немає права. З іншого боку, проблема громади у тому, що вона недоотримує кошти через уникнення реєстрації свого майна та несплату податків. Відповідальність у сфері містобудівної діяльності є: штраф становить майже 70 тис. грн для юридичних осіб, для фізичних осіб від 8,5 до 10 тис. грн”, – каже Павло Іванечко, заступник голови громадської ради ГУ ДФС у Тернопільській області.

Якщо інформаційна кампанія не спрацює, то ОТГ має можливість звернутись зі скаргою в ДАБІ, зазначає Павло Іванечко. Проте, за інформацією ДАБІ за останніх 2 роки жодної скарги від органу місцевого самоврядування не було. Однак, на думку учасників консультації, скарга в ДАБІ – це непопулярний метод для ради ОТГ, адже мешканці будуть незадоволені таким рішенням.

Представники ради ОТГ кажуть, що іншою значною проблемою є те, що база оподаткування обчислюється на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, однак до формування електронної версії Державного реєстру, реєстрація проводилась на паперових носіях, дані яких, відповідно не внесені в електронну версію:

“У нас 50%  зареєстрованих будинків залишились у паперовому архіві, який знаходиться в БТІ (бюро технічної інвентаризації) і не може бути оцифрований. Такі об’єкти не потрапляють під оподаткування”, – зазначає Антонюк Світлана, начальниця юридичного відділу.

Як вважають представники ради ОТГ мешканців слід заохочувати самостійно вносити свою нерухомість в електронний реєстр, в громаді цим займається відділ державної реєстрації.

“Є 8 тисяч дворів з житловими і нежитловими об’єктами. Проте зараз лише половина з них підпадає під оподаткування, і лише 1400 об’єктів оподатковуються. Заборгованість по них за минулий рік склала 26 тис. грн”, каже Зінаїда Довганюк, начальниці Шумського відділення ГУ ДФС

Ці слова підтвердив і Віктор Карп’юк, староста села Рохманів. Він зазначив, що з 54 будинків, які за площею більше, ніж 120 м2,лише 2 з них сплачують податок.

Наразі Шумська ОТГ стоїть перед вибором: заохотити більше мешканців реєструвати своє майно або підвищити ставки податку, щоб отримати більше коштів в бюджет.

Ставка вираховується відповідно до мінімальної заробітної плати, а за останні роки вона збільшилась з 1600 грн до 4 тис. грн, це було відчутно для громадян, коли з 16 грн. за 1 м2 підвищилось до 40 грн за м2”, зазначає Світлана Антонюк, начальниця юридичного відділу Шумської ОТГ.

На завершення заходу представниця ГО “Центр UA” Юлія Ковальчук наголосила, що робота над проблемою продовжуватиметься і після консультації.

За підсумками заходу учасники домовилися у вигляді інформаційної кампанії заохочувати мешканців громади реєструвати свою нерухомість, вносити інформацію про вже зареєстроване нерухоме майно в електронний реєстр, а також налагоджувати співпрацю між різними органами.

Проект реалізується за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку “U-LEAD з Європою”, що спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. Програма співпрацює з Мінрегіоном у формуванні багаторівневої системи управління, яка є прозорою, підзвітною та реагує на потреби громадян.