Рада Краснопільської ОТГ буде заохочувати мешканців громади до формування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Про це домовилися на публічній консультації з заінтересованими сторонами, яку 15 березня 2019 року організувала ГО “Центр UA”.

На зустрічі представники місцевої влади, комунального підприємства “Краснопільська житлово-експлуатаційна дільниця”, експерти та мешканці багатоквартирних будинків обговорили можливості вирішити проблему неякісного утримання будинків, яка призводить до їхнього руйнування та незадоволення мешканців.

Найбільше уваги приділили питанню перспективи формування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, що дозволяє їм брати участь у державних та партнерських програмах співфінансування.

За словами заступника голови Краснопільської ОТГ Василя Лавріненка, рада готова виділяти кошти на співфінансування діяльності ОСББ, адже закон дозволяє підтримувати юридичні особи.

Ми не можемо фінансово підтримувати фізичних осіб, проте із юридичними особами ми можемо співпрацювати. Ми готові надавати також інформаційну підтримку мешканцям, адже ми розуміємо, що прийде той час, коли багатоквартирні будинки перейдуть у повну власність співмешканців”, – зазначив він.

Керівник КП, яке зараз відповідає за утримання будинків, Григорій Маслюк заявив, що його підприємство готове до прогресивних змін і тому не буде протистояти передачі повноважень самим мешканцям.

Координаторка ПРООН із досягнення цілей сталого розвитку у Сумській області Тамара Харченко наголосила на перевагах об’єднання співвласників як юридичної особи, яка самостійно контролює власні кошти і раціонально їх розподіляє.

Впевнена, якщо ви завтра запросите роз’яснення щодо використання ваших коштів, то вам навряд чи зможуть розписати все до копійки. На противагу ви, як співвласники будинку, можете самі контролювати свої розходи і навіть знаходити шляхи для надходжень”, – наголосила вона.

Також координаторка ПРООН вважає, що органами місцевого самоврядування необхідно створити програми фінансової підтримки, яка б стимулювала мешканців до об’єднання. Зокрема, як мотивувати їх до активного і відповідального ставлення до власного майна. Мешканці зазначали, що в їхніх будинках живуть люди похилого віку, які не готові до самоуправління.

Радник із муніципальних послуг Центру розвитку місцевого самоврядування Анатолій Ковтонюк зауважив, що головна проблема у недовірі мешканців один до одного та небажанні співпрацювати.

Ви відчуваєте напруженість у цьому залі? Ми навіть зараз один одному не довіряємо. Все йде від недовіри. Ми маємо навчитись довіряти один одному, об’єднуватись, тоді ми зможемо здійснити якісні зміни”, – підкреслив представник ЦРМС.

Утім, як зауважила представниця ГО “Центр UA” Марина Носаченко, на сьогоднішній день така форма управління як ОСББ є найуспішнішою не тільки в Україні, а й у розвинутих країнах світу.

За підсумками заходу учасники домовилися підтримувати контакти один із одним та розпочати роботу над програмою створення ОСББ на території Краснопільської громади, що допоможе організувати мешканців та у майбутньому зможе вирішити проблему неякісного утримання будинків.